نقشه ایران

دفاتر و دبیرخانه های دائمی اکو در ایران

مقر دائمی سازمان همکاریهای اقتصادی اکو (ECO) و دفتر مرکزی موسسه فرهنگی اکو (ECI) طبق اساسنامه این سازمان در تهران واقع شده است.مؤسسه یک شعبه (یا واحد هماهنگی) در هریک از کشورهای عضو خواهد داشت که بر اساس مقرارت حاکم آن کشورها تأسیس خواهد شد. شعبه ها در ارتباط نزدیک با دفتر مرکزی انجام وظیفه خواهند نمود.
دبیرخانه های دائمی سازمان اکو در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان واقع شده است
 • اصفهان
 • شیراز
 • بجنورد
 • دفتر نمایندگی مؤسسه فرهنگی اکو در شهر اصفهان با حضور دکتر سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، دکتر حجت‌اله ایوبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو و دکتر ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان نهم خرداد ماه سال89 افتتاح شد.

  در آئین افتتاحیه این دفتر که در مجتمع فرهنگی و هنری استاد فرشچیان واقع شده است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تمجید از فعالیت‌های مؤسسه فرهنگی اکو بر ضرورت همکاری‌های مشترک بین کشورهای منطقه در زمینه‌های فرهنگی و هنری تأکید کرد. او با اشاره به جایگاه مهم فرهنگی اصفهان، ابراز امیدواری کرد شهر اصفهان بتواند در عرصه‌های مشترک فرهنگی هنری در این خصوص نقش‌آفرینی کند.

  رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در این مراسم، ضمن برشمردن جایگاه تاریخی شهر اصفهان در میان اهالی فرهنگ و هنر در سراسر جهان، به بیان برخی فعالیت‌های این مؤسسه در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری پرداخت.

  وی با برشمردن برخی مشترکات فرهنگی کشورهای عضو اکو گفت: «باتوجه به دغدغه مردمان این سرزمین برای آشنایی با تاریخ پرسابقه فرهنگی و هنری خود لازم دیدیم برای انجام هماهنگی‌های بیشتر در شهر اصفهان دفتری افتتاح شود.» او در پایان ابراز امیدواری کرد این دفتر بتواند پایگاه دوستداران فرهنگ و هنر اصیل ایرانی در منطقه باشد.

  در پایان، حکم مأموریت آقای علیرضا حسینی، مدیرکل ارشاد استان اصفهان به عنوان رئیس دفتر مؤسسه فرهنگی اکو در شهر اصفهان به او ابلاغ شد.

   

  افتتاح دفتر اصفهان

   

 • دفتر نمایندگی مؤسسه فرهنگی اکو در شهر شیراز روز 29 اسفند 1388با حضور دکتر سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باغ عفیف‌آباد افتتاح شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه این دفتر با تأکید بر اهمیت فعالیت‌های فرهنگی در حوزه کشورهای اکو، خواستار همکاری نهادهای فرهنگی دولتی و خصوصی با مؤسسه فرهنگی اکو برای پیشبرد اهداف خود شد.

  در این مراسم که در باغ عفیف آباد شیراز برگزار شد، دکتر ایوبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو هم با اشاره به افتتاح دفاتر نمایندگی این مؤسسه در شهرهای مختلف ایران بر اساس ظرفیت‌های فرهنگی آنها، افزود: «شهر شیراز مرکز فرهنگ و ادب ایران است، بنابراین باید از این ظرفیت در حوزه کشورهای عضو اکو استفاده کنیم.»

   

   

  افتتاح دفتر شیراز

   

 • دفتر مؤسسه فرهنگی اکو در استان خراسان شمالی (شهر بجنورد) و دبیرخانه دائمی نمایشگاه‌های کشورهای عضو اکو شهریور سال 1390، همزمان با برپایی نخستین نمایشگاه صنایع دستی کشورهای عضو اکو در خراسان شمالی با حضور دکتر حجت‌اله ایوبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، ابوطالب شفقت، استاندار خراسان شمالی، یحیی معروفی، دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، شریم کلف، سفیر قرقیزستان در تهران، سیدمصطفی ابطحی، معاون فرهنگی مؤسسه اکو، علی کاظمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی و جمعی از نمایندگان کشورهای عضو اکو در عمارت مفخم بجنورد گشایش یافت.

  ریاست مؤسسه فرهنگی اکو، علی کاظمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی را طی حکمی به‌عنوان رئیس این دفتر و دبیر دبیرخانه دائمی نمایشگاه‌های صنایع دستی کشورهای عضو اکو منصوب کرد.

  این دبیرخانه در نظر دارد زمینه آشنایی هنرمندان صنایع دستی کشورهای عضو اکو را با هم فراهم آورد و محلی برای تبادل تجربیات و نظرات آنان باشد.