افغانستان

دفتر و دبیرخانه دائمی اکو در افغانستان

مقر دائمی سازمان همکاریهای اقتصادی اکو (ECO) و دفتر مرکزی موسسه فرهنگی اکو (ECI) طبق اساسنامه این سازمان در تهران واقع شده است.مؤسسه یک شعبه (یا واحد هماهنگی) در هریک از کشورهای عضو خواهد داشت که بر اساس مقرارت حاکم آن کشورها تأسیس خواهد شد. شعبه ها در ارتباط نزدیک با دفتر مرکزی انجام وظیفه خواهند نمود.
دبیرخانه های دائمی سازمان اکو در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان واقع شده است
 • کابل
 • طبق ماده چهار اساسنامه مؤسسه فرهنگی اکو، تأسیس دفتر نمایندگی این مؤسسه در کشورهای عضو اهمیت به سزایی دارد. از این رو مؤسسه فرهنگی اکو بر آن شد پس از تاجیکستان دفتر نمایندگی خود را در افغانستان (شهر کابل) افتتاح کند. همکاری صمیمانه دکتر سیدمخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، بزرگ‌ترین پشتوانه مؤسسه فرهنگی اکو برای تحقق چنین آرزویی شد.

  مذاکرات با مقامات وزارتخانه‌های امورخارجه و اطلاعات و فرهنگ افغانستان موجب شد دفتری در یکی از ساختمان‌های وزارت فرهنگ افغانستان (مرکز حفظ میراث‌های فرهنگی) به نمایندگی مؤسسه فرهنگی اکو در کابل اختصاص یابد.

  فروردین 1389 دفتر نمایندگی مؤسسه فرهنگی اکو با حضور سیدمخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان، دکتر ایوبی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، هیواد مل، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور افغانستان، مقامات وزارت امورخارجه، معاونین و مدیران وزارت اطلاعات و فرهنگ، نمایندگان پارلمان یا شورای ملی، مقامات کمیته ملی المپیک، تعدادی از سفیران و دیپلمات‌های کشورهای عضو اکو مقیم کابل و سفیر جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد.

  دکتر رهین با آرزوی گسترش همکاری‌های فرهنگی میان ملل عضو اکو از طریق افتتاح این دفتر و آقای دکتر ایوبی با ذکر مناجات پیر هرات خواجه‌عبدالله انصاری که «الهی ما را آن ده که آن به» روبان آبی رنگ را بریدند تا دفتر نمایندگی مؤسسه فرهنگی اکو در کابل به طور رسمی گشایش یابد.

   

  افتتاح دفتر افغانستان