تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
‎نشست خبری رئیس موسسه فرهنگی اکو با خبرنگاران خارجی
پنجشنبه 25 مرداد 1397  |  اخبار

دکتر محمد مهدی مظاهری، رئیس موسسه فرهنگی اکو در نشست خبری‎ با نمایندگان رسانه های کشورهای خارجی مقیم ایران، با تبریک روز خبرنگار به خبرنگاران به عنوان پیشگامان عرصه گردش آزاد اطلاعات در جهان، تاکید کرد: تاسیس باشگاه خبرنگاران خارجی در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند محور خوبی برای تبادل اخبار بین المللی باشد.

‎‎ وی با تشریح روند فعالیت ها و عملکرد موسسه فرهنگی اکو طی دوسال گذشته، گفت: این نهاد بین‌المللی در تلاش است همکاری هرچه بیشتر فرهنگی هنری وادبی کشورهای عضورا در سطح گسترده تری ادامه دهد.

‎به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، دکتر مظاهری در این نشست خبری که عصر سه شنبه ‎بیست و سوم مردادماه ۱۳۹۷ در محل باشگاه خبرنگاران خارجی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ برگزار شد، ضمن تبیین جایگاه پیمان اکو در حوزه ترتیبات منطقه ای و جهانی، تاکید کرد: باید ظرفیتهای کم نظیر حوزه تمدنی اکو به جهانیان معرفی شود.

‎دکتر مظاهری در ادامه با اشاره به جایگاه دیپلماسی فرهنگی درفضای بین الملل افزود: دیپلماسی عمومی مولفه‌هایی چون رسانه ،دانشگاه ،ورزش، فرهنگ و هنر را در برمی گیرد.

‎رئیس موسسه فرهنگی اکو در پاسخ به سوالی پیرامون فعالیتهای انجام گرفته در این نهاد بین المللی گفت: برنامه های بسیار متنوعی در طی دو سال گذشته انجام شده که گزارش کامل آنها دردست تدوین است.

‎دکتر مظاهری در ادامه افزود: به عنوان نمونه می توانم به برگزاری همایش هایی در حوزه های مختلف زنان،صلح، خانواده، شعر و ادبیات و نمایشگاههایی در زمینه نقاشی، تصویرگری و هنرهای تجسمی در کنار فعالیتهای پژوهشی به زبان انگلیسی و فارسی با حضور اساتید دانشگاههای هنر کشورهای عضواشاره کنم.

‎رئیس موسسه فرهنگی اکو با اشاره به اینکه غنای فرهنگی و تاریخی این منطقه را به قطب فرهنگی تبدیل کرده، اظهار داشت: چهره متنوع جغرافیایی کشورهای منطقه اکو به گونه ای با اشتراکات فرهنگی آراسته شده که وحدت در عین کثرت را به نمایش گذاشته است.

‎وی همچنین به برنامه ها و اولویت های دوره جدید مدیریت موسسه فرهنگی اکو اشاره کرد و پژوهش محوری را از محورهای اصلی این دوره برشمرد.

‎عضو شورای راهبری مدیریت توسعه وزارت امور خارجه در ادامه سخنان خود، ظرفیت های دیپلماسی عمومی را بسیار وسیع‌تر و تاثیرگذارتر از دیگر عرصه های دیپلماسی دانست و اظهار داشت: باید از این ظرفیت ها بالاخص در حوزه تمدنی اکو در جهت صلح جهانی بهره گیری شود از این رو ما نیز بر این مهم همواره تاکید داشته و داریم.

‎دکتر مظاهری همچنین تصریح کرد: بر این باوریم عینیت بخشی به صلح باید در عرصه ارتباطات فرهنگی، هنری و ادبی شکل بگیرد تا اهداف از پیش تعیین شده در زمینه صلح جهانی تحقق یابد.

‎وی همچنین، تفرقه ودوری را تولد جنگ دانست و افزود: عینیت بخشیدن به صلح با پرداختن به فرهنگ و هنر می‌تواند تجلی پیدا کند لذا در همین راستا یادآوری توجه بیش از پیش به دیپلماسی عمومی را همواره مورد تاکید خود قرار داده ایم.

‎رئیس موسسه فرهنگی اکو همچنین درباره تولیدات مشترک فرهنگی کشورهای عضواین نهاد بین المللی گفت: موسسه فرهنگی اکو با همکاری بنیاد سینمایی فارابی و اداره کل فرهنگ استان خراسان رضوی اقدام به تاسیس اولین سازمان سینمایی اکو نموده که تولید فیلم های مشترک سینمایی را با کشورهای همجواری همچون ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان رادربرنامه داردضمن آنکه تولیدات موسیقی مشترک همچون کنسرت موسیقی ملل که برگزار شده از برنامه های ما برای تولیدات مشترک فرهنگی آینده است.

‎وی در پاسخ به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس درباره میزان همکاری موسسه فرهنگی اکو با دیگر مجامع و نهادهای فرهنگی جهان ، با اشاره به بیش از ۹۰ ملاقات خود با سفرای پنج قاره دنیا، افزود: با اتحادیه های مهم دنیا نظیر آ سه آن در تعامل موثر هستیم و از همکاری با تمام نهادهای فرهنگی بین المللی استقبال می کنیم.

‎دکتر مظاهری درباره انتشار نشریات اکو به زبان دیگر کشورهای عضو نیز با اشاره به اخذ شماره آی اس اس ان برای نشریات موسسه فرهنگی اکو ،اظهار داشت نشریات اکوبه زبان انگلیسی و فارسی منتشر می شودالبته اطمینان می دهم هر سفارتی از کشورهای عضو با ما همکاری کند ما به همان زبان هم نشریه اکو را منتشر خواهیم کرد.

‎وی در ادامه خاطر نشان کرد: اکو با خرد جمعی 10 کشور اداره می شود. هر برنامه ای که برگزارمی شود به همه کشور های عضوبرای حضوروهمکاری اعلا ن میشود. همه ما یک رای داریم و با دید واحد فعالیت می کنیم.

‎دکتر مظاهری در ادامه با اشاره به تشکیل فراکسیون گفتمان فرهنگی اکو در مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد با همکاری دیگر اعضا، زمینه شکل گیری بین المجالس اکو فراهم گردد.

‎رئیس موسسه فرهنگی اکو، درباره امکان عضویت کشورهای دیگر منطقه در اکو نیز اینگونه پاسخ داد: برای پذیرفتن دیگر کشورها اجماع آراء و ایجاد راه کارهای خاص نیاز است. اما برای ثبت جهانی نوروز عراق، هندوستان، و مغولستان همراه کشورهای اکو هستند و در حوزه نوروز همه با هم ارتباط دارند.

‎دکتر مظاهری همچنین در خاتمه ضمن دعوت از خبرنگاران خارجی برای حضوردر موسسه فرهنگی اکو، خبر داد: به زودی با هماهنگی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ، اتحادیه خبرنگاران کشورهای عضواکواغازبه کار خواهدکرد.

 

 

70094,70093,70092,70091,70071

 

 

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1399  از آدرس: