تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
پایان نخستین دوره درس گفتار «هستی‌شناسی و مبانی اعتقادی حافظ»
پنجشنبه 10 اسفند 1396  |  اخبار

نخستین دوره درس گفتار «هستی‌شناسی و مبانی اعتقاد حافظ»، با برگزاری پنجمین جلسه از نخستین دوره، به اتمام رسید. دوره دوم از این سری درس گفتارها، بعد از تعطیلات نوروز در موسسه فرهنگی اکو آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اکو، در پنجمین نشست از این دوره که با حضور جمع زیادی از انجمن دوستداران حافظ برگزار شد، دکتر سوگل مشایخی به تشریح معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی و روش‌شناسی به‌عنوان سه اصل از مبانی اعتقادی حافظ پرداخت.

دکتر مشایخی ضمن تبیین تفاوت نگاه فیلسوف و عارف به حقایق هستی، جلوه‌های معشوق، می، میخانه، درویشان و صاحبدلان و سرمستی و بی‌خویشی در اشعار حافظ را ازجمله منابع حقیقت برشمرد.

در ادامه دکتر مشایخی بیست‌وشش نکته اخلاقی ازجمله صبر، طلب فیض، ادب، دعا، ضرورت پیر و مرشد و رازداری را در ابیات حافظ به‌عنوان مرزهای هستی و مراتب هستی معرفی کرد.

در پایان نخستین دوره درس گفتار «هستی‌شناسی و مبانی اعتقادی حافظ» دکتر محمدمهدی مظاهری، ریاست موسسه فرهنگی اکو و آقای مرادجان بوری بایف، معاون سفیر تاجیکستان از دکتر مشایخی تقدیر کردند.

موسسه فرهنگی اکو، یک نهاد بین‌المللی است که با هدف تحکیم قرابت‌های فرهنگی، هنری، پژوهشی و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس‌شده است.

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1399  از آدرس: