تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تمایل ترکیه برای الحاق دائم به موسسه فرهنگی اکو
پنجشنبه 5 بهمن 1396  |  اخبار

دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی اکو از تمایل کشور ترکیه برای الحاق دائم به موسسه فرهنگی اکو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی اکو، ابراهیم آکچا دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی اکو روز یکشنبه یکم بهمن ماه 1396 میزبان محمدمهدی مظاهری، رییس موسسه فرهنگی اکو بود.

محمدمهدی مظاهری در این نشست صمیمی بیان کرد: با تمام محدودیت های مالی که موسسه طی یک سال و نیم گذشته دچار آن بود اما از برگزاری برنامه ها و گسترش همکاری های کاسته نشد و با جدیت تمام برنامه های خوبی را در موسسه فرهنگی اکو برگزار کردیم.

مظاهری افزود: در حالیکه در سال 2017، تنها 40 درصد از حق عضویت سالانه کشورهای عضو وصول شده است اما موسسه فرهنگی اکو بیش از 75 درصد برنامه های مصوب خود را برگزار کرده است. در راستای همکاری های دانشگاهی، موسسه فرهنگی اکو تفاهم نامه هایی با دانشگاه های علامه طباطبائی، دانشگاه تهران، شهید بهشتی و هنر امضا کرده است که در چارچوب همین همکاری ها، 40 بورس تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مدیریت بیمه و مطالعات آسیای مرکزی به دانشجویان کشورهای عضو اکو ارائه شد.

رییس موسسه فرهنگی اکو گفت: همچنین موسسه فرهنگی اکو در سال 2018 در نظر دارد برنامه های فرهنگی و بین المللی متعددی شامل نشست روسای دایره المعارف های کشورهای اکو، همایش روسای دانشگاه های کشورهای عضو اکو، دومین نشست روسای دانشگاه های هنر کشورهای اکو و نخستین نشست روسای موزه های ملی کشورهای اکو را برگزار نماید. همچنین فعالیت های متنوعی در حوزه های صلح، خانواده و محیط زیست با پیوست فرهنگی برگزار خواهند شد.

در ادامه این دیدار، ابراهیم آکچا از فعالیت های صورت گرفته برای الحاق کامل کشور ترکیه به موسسه فرهنگی اکو خبر داد و گفت: اخیرا مذاکراتی با رئیس مجلس ترکیه در جهت تسریع در تصویب اساسنامه موسسه فرهنگی اکو و الحاق کشور ترکیه به موسسه فرهنگی اکو انجام شده است. در این راستا دیدار رئیس موسسه فرهنگی اکو با وزیر فرهنگ ترکیه تدارک دیده خواهد شد که این دیدار و گفتگو موجب تسهیل و تسریع امر خواهد بود.

همچنین آکچا افزود: شخصا پیگیر بودم و نشستی را جهت بررسی وضعیت سه آژانس تخصصی اکو و نحوه همکاری مشترک آنها، با حضور روسای نهادهای مذکور پیش از اجلاس بعدی وزرای خارجه که در ماه آوریل برگزار می کنیم و نتیجه مذاکرات را جهت تصویب به اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو اکو ارائه می دهیم.

در پایان این دیدار طرفین بر گسترش همکاری های مشترک میان کشورهای منطقه اکو تاکید کردند.

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ جمعه 9 خرداد 1399  از آدرس: