تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
شاهنامه بی زوال فردوسی در تاجیکستان جایگاه والایی دارد
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396  |  اخبار

سفیر جمهوری تاجیکستان از نمایشگاه شاهنامه به روایت بابک گرمچی دیدن کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، نعمت اله امام زاده سفیر جمهوری تاجیکستان در تهران از نمایشگاه آثار هنری خلق شده بر اساس شاهنامه با عنوان شاهنامه به روایت بابک گرمچی که در گالری دیپلماتیک اکو بر پاست دیدن کرد.

نعمت اله امام زاده درباره آثار بابک گرمچی بیان کرد: آقای گرمچی با آثار خود به خوبی توانسته اند شاهنامه بی زوال فردوسی را تجسم و نمایان کنند.

سفیر تاجیکستان در ادامه افزود: در تاجیکستان، فردوسی جایگاه والایی دارد و همه ساله در روز بزرگداشت او در سراسر کشور شاهنامه خوانی برپاست. فردوسی در تعریف بشریت جایگاه خاص دارد. او با شاهکار بی نظیرش شهره آفاق شده و هیچ حماسه جهانی با این بهین نامه باستان همسنگ و هم وزن نیست.

امام زاده در ادامه تاکید کرد: در تاجیکستان همه با حماسه سخن سرای توس آشنا می باشند و این اثر که ارزش تاریخی، جغرافیایی  زیبایی دارد در بطن زندگی تاجیکستان نفوذ کرده است و بیشتر خانواده های تاجیکان اسم فرزندان خود را بر پایه نوشته های این اثر انتخاب می کنند.

امام زاده افزود: دولت تاجیکستان مجسمه این شاعر شهیر را در دل پایتخت کشور گذاشت و چندین مدرسه و خیابان و نواحی را در این کشور با نام پیر سخنوران عجم نامگذاری کرده  و همه ساله به خاطر گرامیداشت این ابرمرد عالم ادب محافل «شاهنامه خوانی» برگزار می شود.

نمایشگاه شاهنامه به روایت بابک گرمچی از 25 اردیبهشت ماه مصادف با روز بزرگداشت فردوسی افتتاح و به مدت 10 روز از ساعت 10 الی 18 در گالری دیپلماتیک اکو به نشانی خیابان موحد دانش (اقدسیه)، خیابان نیلوفر، شماره 3 برپا است.

موسسه فرهنگى اکو یک نهاد بین المللى و مقر اصلى آن در تهران است و با هدف تحکیم قرابت هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى، ادبی و ایجاد پیوندهاى معنوى و روابط دوستانه میان ملل کشورهاى عضو اکو از سال ١٩٩٥ فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 9 آذر 1399  از آدرس: