تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تاثیر بنیادین فرهنگ به عنوان زمینه ساز صلح و دوستی درتوسعه همکاری های اقتصادی
سه شنبه 10 اسفند 1395  |  اخبار

فرهنگ به عنوان زمینه ساز صلح و دوستی بین ملتها، حتی در توسعه همکاری های اقتصادی نیز تاثیری بنیادین دارد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو دربیست و دومین نشست وزرای خارجه اکو در اسلام آباد، پاکستان طی سخنانی گفت: حضور در بیست و دومین نشست وزرای خارجه اکو فرصت مغتنمی است که برای موسسه فرهنگی اکو فراهم شده است تا گزارشی از آخرین دستاوردها و فعالیت های بین المللی خود در حوزه فرهنگ ارائه دهم.

دکتر محمد مهدی مظاهری تصریح کرد: بی شک بالاترین و والاترین عنصری که در موجودیت جوامع نقش حیاتی دارد، فرهنگ است. فرهنگ هویت بخش و هویت آفرین است و حول محور فرهنگ است که انسجام ملت های یک منطقه شکل می گیرد. در عصر کنونی که با پدیده جهانی شدن همراه شده است، فرهنگ به عنوان زمینه ساز صلح و دوستی بین ملتها، حتی در توسعه همکاری های اقتصادی نیز تاثیری بنیادین دارد. از همین روست که توجه به دیپلماسی فرهنگی و نقشی که در جهت بهبود روابط کشورها ایفا می کند، ضروری می نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : خوشبختی ما در این است که در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که از بزرگترین و گسترده‌ترین اشتراکات فرهنگی برخوردار است. این وجوه اشتراک، میراثی از نیاکان ماست که همواره پیام آور صلح، معنویت، دوستی و زندگی مسالمت آمیزبرای مردمان این منطقه بوده است. با بهره گیری از ابزارهای تأثیرگذاری چون هنر، فرهنگ و ادبیات که تمام ملت های منطقه در آن اشتراک دارند، می توان گفتگوهای بین فرهنگی را تقویت نمود و با تکیه بر خرد جمعی به یک دیپلماسی فرهنگی منطقه ای منحصر بفرد دست یافت که مایه فخر و بالندگی اهالی دیار اکو در عصر جهانی شدن باشد. موسسه فرهنگی اکو با آگاهی از نقش حیاتی این اشتراکات بی شمار در تحکیم رشته های انس و الفت و دوستی، در فصل نوین فعالیت های خود در نظر دارد با همکاری، همدلی و مشارکت صمیمانه در مسیر عینیت بخشی به این دیپلماسی منطقه ای گامهای موثری بردارد.

 

رونمایی از طرح پژوهشی جامع در خصوص امنیت فرهنگی کشورهای عضو اکو در سال 2017

 

رییس موسسه فرهنگی اکو در ادامه سخنان خود با اشاره به امنیت فرهنگی عنوان کرد: در طول دوران کوتاهی که اینجانب هدایت این نهاد فرهنگی بین المللی را عهده دار شده ام، فعالیت های متنوعی در جهت تحقق اهداف والای پیش بینی شده برای موسسه انجام شده است. در حوزه پژوهش، به زودی سه اثر از جمله کتابی با عنوان "یک بیت پرنیان" که مجموعه ای از مقالات نویسندگان تاجیک درباره رودکی می باشد، منتشر خواهد شد و به منظور صیانت از همان میراث مشترک فرهنگی گرانسنگی که ذکر آن برفت، از یک طرح پژوهشی جامع در خصوص امنیت فرهنگی کشورهای عضو اکو نیز در سال 2017رونمایی می شود.

 

گزارشی از عملکرد سه ماه آخر موسسه فرهنگی اکو


دکتر مظاهری در اراِیه گزارشی از فعالیت های این موسسه گفت: در راستای ایجاد شبکه ارتباطی بین مراکز فرهنگی، کتابخانه ها و موزه های ملی منطقه، نخستین کارگاه آموزشی منطقه ای با عنوان " محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه" با مشارکت موسسه فرهنگی اکو، سازمان میراث فرهنگی و مرکز بین‌المللی مطالعه، حفظ و مرمت آثار تاریخی فرهنگی و با حضور کارشناسان موزه داری کشورهایعضو اکو برگزار گردید. همچنین موسسه فرهنگی اکو قصد دارد چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو را در آینده نزدیک برگزار نماید.

از جمله اولویت های موسسه فرهنگی اکو، همکاری های دانشگاهی در حوزه فرهنگ می باشد و در این راستا، نخستین اجلاس روسای دانشگاه های هنر منطقه اکو نیزبا تلاش های موسسه برگزار و بیست بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای منطقه اعطا شد. برگزاری رویدادهای علمی، نشست های تخصصی هم اندیشی، تبادل اساتید و دانشجویان از دیگر اهدافی است که موسسه در چارچوب تفاهم نامه های همکاری دانشگاهی خود دنبال خواهد کرد.

وی در ادامه جلسه اجلاس وزرای کشورهای عضو اکو تاکید کرد: گسترش همکاری های ورزشی در منطقه اکو از جمله اهدافی است که در اساسنامه موسسه فرهنگی اکو بر آن تاکید شده است. در این راستا، موسسه نخستین جام شطرنج اکو را با مشارکت حداکثری تمام کشورهای عضو اکو برگزار کرده و در آینده نیز رویدادهای ورزشی دیگری را در خصوص توسعه فعالیت های ورزشی در منطقه برگزار خواهد نمود.

​در ادامه فعالیت های منسجم و موفقیت آمیز موسسه، سومین محفل شب شعر زمستانی اکو نیز با همکاری سفارتافغانستان در تهران و با حضور گسترده اهل شعر و ادب کشورهای منطقه برگزار شد که مجموعه اشعار آن به عنوان مرجعی ارزشمند در زمینه شعر معاصر منطقه اکو منتشر خواهد شد.

همچنین موسسه فرهنگی اکو با توسعه‌ و نوسازی ساختمان محل استقرار خود که شامل کتابخانه تخصصی،نگارخانه و مرکز کنفرانس دیپلماتیک می باشد، فرصتی ایده آلبرای کشورهای محترم عضو اکو جهت بهره برداری از این امکانات و برگزاری برنامه های فرهنگی در راستای اعتلای فرهنگ و هنر و ادب خود فرآهم آورده است.

موسیقی زبان مشترک ملت هاست و نوای موسیقیکشورهای اکو شهرت جهانی دارد. موسسه فرهنگی اکو به منظور معرفی موسیقی سنتی ملل منطقه برنامه های متعددی را با مشارکت گروه های هنرمند منطقه ترتیب داده است که از جمله می توان به اجرای «آیین شریفه بیاتی مولوی» دربزرگداشت مقام شامخ مولانا با همکاری موسسه فرهنگی یونس امره ترکیه و هنرمندان این کشور اشاره کرد.

موسسه فرهنگی اکو در جهت پاسداشت هنر های فاخر وکهن منطقه نیز، نمایشگاه های هنری متعددی برگزار نموده است، از جمله نمایشگاهی با عنوان "هنر متعالی" که در آن موسسه میزبان آثار اساتید برجسته هنرهای سنتی منطقه بود.

 

مایلم به اطلاع برسانم که عملکرد موسسه فرهنگی اکو چنان بوده است که در شصت و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه ای با موضوع همکاری های سازمان ملل و سازمان اکو، دربند 28 از فعالیت موسسه فرهنگی اکو به منظور گسترش و تقویت روابط فرهنگی میانکشورهای عضو قدردانی به عمل آمده است و سازمان ملل از نهادهای تابعه مرتبط خود، بویژه یونسکو درخواست می کند تا از برنامه ها و پروژه های این موسسه در جهت معرفی میراث فرهنگی غنی منطقه اکو حمایت نماید. در همین راستا، تعامل مستمر، مثبت و سازنده با سایر نهادهای فرهنگی منطقه ای و بین المللی در زمره مقاصد ما در سالهای پیش رو خواهد بود.

 

دیپلماسی رسانه ای و بهره مندی از سازو کارهای آن به عنوان ابزار قدرتمند دیپلماسی فرهنگی

 

در عرصه دیپلماسی فرهنگی دنیای امروز، نقش انگاره سازی های رسانه ای بیش از همیشه مورد توجه قرار دارد به نحوی که استفاده از دیپلماسی رسانه ای و بهره مندی از سازو کارهای آن به عنوان ابزار قدرتمند دیپلماسی فرهنگی محسوب می شوند. مشاور وزیر امور خارجه ادامه داد: مایلم به اطلاع برسانم موسسه فرهنگی اکوبا تصدیق اهمیت آگاهی های عمومی نسبت به میراث مشترک فرهنگی و تأثیر آن بر تقویت و گسترش همکاری در تمامیزمینه ها در منطقه و اطلاع رسانی در خصوص مسائل فرهنگی، آموزشی و اجتماعی موجود منطقه، بزودی نشریاتی به پنج زبان رایج منطقه (فارسی، انگلیسی، روسی، اردو و ترکی) منتشر خواهد کرد که مشارکت صاحبان قلم و اندیشمندان منطقه، موجب غنای بهتر محتوای این نشریاتخواهد شد.

همچنین موسسه در نظر دارد در راستای مشارکت حداکثری تمام کشورهای منطقه اکو و بهره برداری از آرای اندیشمندان و صاحبنظران آنها، شوراهای هنری، فرهنگی، ادبی و پژوهشی خود را تشکیل دهد تا به عنوان بازوی مشورتی، در ارتقا عملکرد موسسه سهیم باشند.

توسعه گردشگری به عنوان مهمترین ابزار فرهنگی توسعه پایدار در منطقه، از دیگر اهدافی است که موسسه دستیابی به آن را با جدیت دنبال خواهد کرد.

​مایه مسرت است که اخیرا برخی از کشورهای منطقه برای الحاق کامل به موسسه فرهنگی اکو اظهار تمایل کرده اند،بدیهی است مشارکت کشورها برای موفقیت موسسه در انجام ماموریت های خود و در راستای تقویت و گسترش همکاری ها و تعاملات فرهنگی در سطح منطقه، امری ضروری است.

 

برنامه های سه سال آتی در موسسه فرهنگی اکو

 

رییس موسسه اکو در توضیح برنامه های آتی اکو گفت: سالهای سال است که موسسه فرهنگی اکو نتوانسته است در میزان حق عضویت سالانه اعضای خود تغییری ایجاد کند، حال آنکه رشد سالیانه تورم و افزایش هزینه ها، پدیده ای است فراگیر و جهانی که همواره در اجرای فعالیت های فرهنگی ایجاد دشواری می نماید. اما با وجود وضعیت مالی نابسامان و بودجه ای که طی سالیان متمادی ثابت مانده، موسسه فرهنگی اکو همواره کوشیده است تا با فعالیت های خود، خانواده ای بزرگ از اهل فرهنگ و هنر و ادب منطقه را گرد هم آورد. اما شایسته است که اعضای محترم موسسه در خصوص بودجه و حق عضویت در موسسه تجدید نظر نمایند.

موسسه فرهنگی اکو در سه سال آتی اهداف والایی برای خود تعیین نموده است که امیدواریم با مشارکت کشورهای منطقه جامه عمل پوشند. با حمایت شما اعضای محترم سازمان اکو خواهیم کوشید بستر سازی مناسب فرهنگی در منطقهانجام شود تا با بهره گیری از خرد جمعی و مشارکت حداکثری کشورهای عضو در جهت دستیابی به دیپلماسیفرهنگی منطقه ای واحد گام برداریم.

در خاتمه، مایلم از دولت جمهوری اسلامی پاکستان بخاطر مهمان نوازی و تمهیدات ویژه تقدیر نمایم که موجب خواهد شد این رویداد برگی دیگر از موفقیت های تاریخ اکو باشد.

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1399  از آدرس: