تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
هفته فرهنگی کاشان در تهران آغاز شد
جمعه 2 اسفند 1392  |  اخبار > ایران

هفته فرهنگی کاشان به همت موسسه فرهنگی اکو و با همکاری شهرداری کاشان، پنجشنبه اول اسفند 92 در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار گردید.

هفته فرهنگی کاشان به همت موسسه فرهنگی اکو و با همکاری شهرداری کاشان، پنجشنبه اول اسفند 92 با حضور افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو، سید محمد ناظم رضوی، شهردار کاشان، ابراهیم رحیم پور ، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، مرتضی دامن پاک، مدیر کل مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران، عباسعلی منصوری، نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از سفرا و دیپلمات های مقیم منطقه از جمله کشورهای فیلیپین، رومانی و اندونزی و جمعی از اهالی فرهنگ در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار گردید.

در مراسم گشایش این هفته فرهنگی، رئیس موسسه فرهنگی اکو اظهار داشت: " از آنجا که یکی از اهداف اساسی موسسه فرهنگی اکو آگاهی بخشی به عموم مردم منطقه در باره میراث فرهنگی مشترک و تاثیر آن بر تقویت و توسعه همکاری های همه جانبه، در منطقه اکو است، موسسه فرهنگی اکو بازشناساندن کانون های فرهنگی و هنری در کشورهای عضو، از جمله جوامع شهری تاریخی منطقه را در دستور کار دارد."

وی افزود: " موسسه فرهنگی اکو آمادگی دارد با همکاری شهرداری های شهرهای بزرگ و تاریخی منطقه از جمله کابل، لاهور، دوشنبه، شیراز، اصفهان، استانبول، سمرقند، بخارا و ... برنامه های پُرباری را نه تنها در تهران بلکه در سطح منطقه به اجرا بگذارد."

مرتضی دامن پاک، مدیرکل مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران نیز با تاکید بر مشترکات فرهنگی كشورهاي عضو اكو گفت: " معرفی هويت و فرهنگ غنی این منطقه از جمله رسالت های این موسسه است که همواره به آن اهتمام ورزیده و کارنامه فعالیت های این موسسه در طول سالیان گذشته به خوبی موید این مطلب می باشد. "

شهردار کاشان، سید محمد ناظم رضوی نیز در سخنان خود به قدمت تمدن کاشان اشاره کرد وگفت: "تمدن کاشان اولین تمدن بشری موجود است". وی اضافه کرد که در بعد فرهنگ نیز ، کاشان زادگاه مفاخر بسیاری چون محتشم کاشانی و سهراب سپهری است."

شهردار کاشان با اعلام خبر تاسیس خانه اکو در این شهر، اظهار داشت: "راه اندازی خانه اکو در کاشان زمینه گسترش فعالیتهای فرهنگی هنری کشورهای عضو این سازمان را فراهم می کند."

پس از آن، عباسعلی منصوری، نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی از موسسه فرهنگی اکو و شهرداری کاشان بخاطر برگزاری هفته فرهنگی این شهر قدردانی کرد و با اشاره به جاذبه های گردشگری، معماری، فرش بافی، مشاهیر علمی و ادبی شهر کاشان، آن را مقصد کسانی دانست که می خواهند فارغ از مشغله های زندگی ماشینی، آرامش را تجربه کنند.

از دیگر برنامه های افتتاحیه هفته فرهنگی کاشان نمایش قسمت هایی از فیلم مستند "خانه امن" بود که جلوه هایی از میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری کاشان را به تصویر کشیده است. نقالی بخش هایی از شاهنامه فردوسی از دیگر برنامه های این نشست بود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. حسن ختام این برنامه، اجرای قطعاتی از اشعار سهراب سپهری توسط گروه موسیقی سهراب بود.

همچنین در این هفته فرهنگی برنامه های متنوع دیگری همچون نمایشگاه عکس از جاذبه های گردشگری، کتاب، فرش، مخمل بافی، صنایع دستی و لباس های بومی این منطقه تاریخی تدارک دیده شده است که تا هشتم اسفند ماه 1392 در محل گالری موسسه فرهنگی اکو در معرض بازدیدکنندگان می باشد..

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ سه شنبه 24 فروردین 1400  از آدرس: