تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
تازه‌ترین آفرینش‌های خطی استاد امیرخانی، کابلی، حیدری و فلسفی در نگارخانه اکو
شنبه 8 مهر 1391  |  اخبار > ایران

چهار هنرمند خوش‌نویس به‌یاد حضرت مولانا در «راه خورشید» دست به قلم شدند.

غلامحسین امیرخانی، یداله کابلی، محمد حیدری و امیراحمد فلسفی ۴۴ تابلو خوشنویسی را به افتخار مولانا جلال‌الدین تحریر کرده و از فردا یک‌شنبه نهم تا ۲۳ مهرماه ۹۱ در نگارخانه اکو به تماشا می گذارند.

برای این نمایشگاه که آغاز راه کاروان راه خورشید در تهران به‌شمار می‌رود، هفت اثر از غلامحسین امیرخانی و پانزده تابلو از محمد حیدری با موضوع مقالات شمس تبریزی عرضه می‌شود و یدالله کابلی و امیراحمد فلسفی هر یک پانزده و هفت تابلو از اشعار مولانا ارایه خواهند کرد.

این آثار تازه‌ترین آفریده‌های این استادان هنر خوشنویسی ایران به‌شمار می‌رود که برای نخستین‌بار رونمایی می‌شوند.کاروان راه خورشید در هفت مرحله  در هفت شهر تدارک دیده شده است که در نخستین مرحله، همزمان با سالروز تولد مولانا، از ششم تا نهم مهرماه مجموعه فرهنگی اکو میزبان پژوهش‌گران ادبیات و عرفان، هنرمندان موسیقی، تئاتر، نقاش، خوشنویس و نقاشی‌خط، بود.

هنرمندان نقاش کاروان راه خورشید، روز شنبه هشتم مهرماه حاصل کارشان را با موضوع مولانا همزمان با ماه گفتار بنیاد شمس تبریزی و مولانا و سخنرانی استاد محمدعلی موحد فردا در ساختمان شماره 2  اکو به تماشا گذاشتند.

قرار است کاروان به شاهرود، تبریز و خوی رفته، از ترکیه و افغانستان در بلخ و هرات ادامه یافته تا 24 آذرماه در روز «عرس» به لارند و قونیه برسد.

در جریان حرکت این کاروان هنرمندان به هر شهری که برسند، کارگاه‌هایی را برگزار و آثاری را تولید و ارایه خواهند کرد.

این برنامه‌ها با هدف آشنایی هرچه بیشتر با مولانا جلال‌الدین در هر مرحله در یکی از شهرها که به نوعی مرتبط با مولاناست، زادگاه، محل تحصیل، دوران کودکی و نوجوانی محل تدریس و...  برنامه‌ریزی شده است.

برنامه تهران، با برگزاری کارگاه‌های نقاشی‌خط، خوشنویسی، فیلم‌سازی و عکاسی، نقاشی و نمایشنامه خوانی همراه بود. 

نمایشگاه یاد شده ساعت ۱۶:۳۰ گشایش می‌یابد و از دهم تا ۲۳ مهرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸:۳۰  (به غیر از شنبه‌ها) و روزهای جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۸:۳۰ در نگارخانه مؤسسه فرهنگی اکو واقع در خیابان موحد دانش (اقدسیه)، کوچه ناز، پلاک ۱۰ برپاست. 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ پنجشنبه 26 تیر 1399  از آدرس: