تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
«رابطه خدا و جهان از دیدگاه حکیمان فارسی‌‌زبان (صدرا، فردوسی، نظامی)»
سه شنبه 1 مرداد 1398  |  اخبار

نهمین نشست از ماه‌‌گفتارهای علمی و ادبی اکو در تاریخ سه­ شنبه 1 مرداد‌‌ماه در محل تالار همایش­ های دیپلماتیک این نهاد بین‌‌المللی، با حضور دکتر سید مصطفی محقق داماد، نمایندگان دیپلماتیک کشورهای عضو اکو، مقامات سازمان­ها و نهادها، مدیران و مشاوران و جمع زیادی از علاقه­ مندان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در ادامه ماه‌‌گفتارهایی که با حضور پیش‌‌کسوتان عرصه علم، ادب و هنر در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شده است، نهمین ماه‌‌گفتار کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو، به موضوع «رابطه خدا با جهان از دیدگاه حکیمان فارسی‌‌زبان (صدرا، فردوسی، نظامی)» اختصاص یافت.

دکتر سید مصطفی محقق داماد، رئیس ­گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران، در این نشست تخصصی به تبیین رابطه ازلی و ابدی خدا با جهان و چگونگی تصرف و حضور او در هستی پرداخت و نیاز هستی به اصل وجود را از منظر عرفا و حکیمان منطقه اکو بیان نمود.

ایشان با بیان اینکه هر موجودی به‌اندازه وسعت و مقدار هویت خود، مظهر حق‌تعالی است و خداوند در او ظهور نموده و اسما، صفات و کمالاتش در آن حضور خواهد داشت، افزود: همه اشیای عالم، محضر و یا حضرت خداوند هستند؛ یعنی وجود جهان عین وابستگی است و تنها وجود اصیل، مستقل و قائم‌به‌ذات، وجود خداست.

هر جا نگری جلوه‌گه شاهد غیبی است                           او را نتوان گفت کجا هست و کجا نیست

اسفار اربعه، حکمت متعالیه، وجود حقیقی خداوند، زبان الهیات، مفهوم قیومیت حق، رابطه نفس با بدن و ذهن از دیگر مفاهیم موردبررسی در این نشست تخصصی بود.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین‌‌المللى است که باهدف تحکیم قرابت‌‌هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

79556,79555,79554,79553,79552,79551,79550

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ شنبه 10 آبان 1399  از آدرس: