تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
نشست مقدماتی تأسیس خانه نقالان اکو
دوشنبه 31 تیر 1398  |  اخبار

نشست مقدماتی تأسیس خانه نقالان اکو، با ابتکار عمل دکتر محمد مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو عصر روز دوشنبه 31 تیرماه 1398 با قرائت پیام رئیس این نهاد بین المللی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو در این مراسم که با حضور جمعی از دیپلمات های خارجی، هنرمندان، نقالان و پژوهشگران ایرانی در محل کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو انجام شد، خانم دکتر طیبه محمد دبیر خانه نقالان اکو ضمن ارائه گزارشی از روند تأسیس و اهداف برگزاری نشست گفت: مؤسسه فرهنگی اکو با همکاری گروه سفیران صلح و دوستی و مددگیری از پژوهشگران برجسته شاهنامه خوانی و نقالی در حوزه تمدنی اکو مصمم به صیانت از این میراث بزرگ می باشد.

بنابر همین گزارش بعد از ارائه گزارش دبیرخانه نقالان اکو، پیام دکتر مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به این نشست قرائت شد.

در بخشی از پیام رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به نشست مقدماتی تأسیس خانه نقالان اکو آمده است: زمانی یک جامعه به توسعه یافتگی می رسد که فرهنگ و آیین خود را حفظ کند و به نسل آینده منتقل کند. مردم منطقه ی اکو، از لحاظ فرهنگ و هنر غنای بسیار دارند. فرهنگ مجموعه ایی از داشته های ادبی و هنری می باشد که فرد فرد یک جامعه نسبت به حفظ آن مسئول هستند.

دکتر مظاهری در بخش دیگری از پیام خود با اشاره به جایگاه ویژه روایتگری در عرصه دیپلماسی عمومی تأکید کرد: معرفی مفاخر ادبی و هنری منطقه در قالب بزرگداشت، تشکیل کارگاههای آموزشی و درس گفتارها، توجه به تاثیر موزه در جهت فرهنگسازی و پیدا کردن مشترکات ادبی و هنری در سطح منطقه، همایشها و جشنواره هایی با موضوع ادبیات و نقالی، برگزاری نمایشگاه های عکس و نقاشی با موضوع شاهنامه و یا درس گفتارهای ادبی در راستای هدف موسسه بوده است.

گفتنی است در بخش های دیگر این نشست فیلم مستند شاهنامه طهماسبی ساخته پژمان مظاهری پور به نمایش درآمد و در کنار آن آقای خبازا، مدیر فردوسی سرای شوشتر، آقای بهداری مدیر بنیاد فردوسی خوزستان،  دکتر هاجری، دکتر خطیبی، دکتر صالحی، دکتر قدمعلی سرامی، استاد محرمی و خانم دکتر محمدی رفیع به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

همچنین تمبر خانه نقالان و پوستر مراسم گشایش خانه نقالان نیز در حاشیه این نشست رونمایی گردید و آثار علیقلی خویی (تصاویر چاپ شده) و نقاشی های مینیاتور استاد محرمی به همراه تصاویر عکس منتخب نخستین جشنواره عکس شاهنامه نیز با همکاری باشگاه شاهنامه پژوهان در گالری دیپلماتیک اکو به نمایش درآمد.

 

 

79530,79529,79528,79527,79526,79525,79524,79523

 

 

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به ecieco.org است.
منبع: موسسه فرهنگی اکو
چاپ شده در تاریخ یکشنبه 28 دی 1399  از آدرس: