آخرین مطالب
کد مطلب: 9991
تاریخ انتشار: پنجشنبه 4 بهمن 1397

تبیین «جهان دوفضایی»

اخبار  - هفتمین نشست از ماه‌‌گفتارهای علمی و ادبی اکو در تاریخ چهارشنبه سوم بهمن‌‌ماه، با حضور دکتر سید سعیدرضا عاملی در محل کتابخانه دیپلماتیک این نهاد بین‌‌المللی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در این نشست تخصصی دکتر سعیدرضا عاملی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری علم و فرهنگ در مؤسسه فرهنگی اکو، در حضور دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو؛ نمایندگان دیپلماتیک کشورهای عضو؛ دکتر موسوی موحدی، دبیرکل پیشبرد علم و فناوری در اسلام؛ دکتر حمید ضیایی‌‌پرور، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، خانم دکتر اسماعیل‌‌تبار، مشاور هنری اکو و جمعی از علاقه‌مندان حوزه ارتباطات در خصوص پارادایم دوجهانی شدن‌ها و دوفضایی شدن‌ها سخنرانی نمود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مهم‌ترین تحول توسعه‌ای در جهان معاصر را تحول در دامنه وسیع ارتباطات (انسانی، اطلاعاتی، فرایندی و به‌‌طور کلی همه پدیده‌‌ها) برشمرد و در ادامه افزود: ظهور جهان مجازی در همه حوزه‌های بخشی و فرابخشی و در همه شاخه‌های شغلی و علوم مختلف اعم از علوم پایه، مهندسی، کشاورزی، پزشکی، اجتماعی و انسانی تغییر ایجاد کرده است و این تغییرات تبدیل به یک گفتمان بزرگ علمی شده و به‌نوعی سبب تغییر زبان علم گردیده است.

دکتر عاملی فضای مجازی را به‌عنوان ظرفیتی بزرگ در بستر دیجیتال و با قابلیت واقعیت گسترده معرفی کرد و تصریح نمود: رویکرد به این فضا باید یک رویکرد اکوسیستمی باشد و طبیعتاً این محیط قابلیت این را دارد که اکوسیستم اسلامی - ایرانی یا جهان اسلام ایجاد نماید.

محیط دیجیتال یک محیط صفر و یک است، بدین معنا که این محیط می‌تواند دائماً برمدار عدم وجود، این یا آن، سلامت و عدم سلامت، تعالی و عدم تعالی حرکت نماید؛ بنابراین در این محیط امکان تبدیل سورئال به رئال، امر خیالی به واقعی و آرمان به واقعیت وجود دارد.
معرفت‌شناسی علم، مسیر تاریخی علم، مسئله مقطعی یا دائمی بودن علوم جدید، مدل مدیریت دانش، محورهای بنیان جهان مجازی جدید، خصوصیت معماری اینترنت، ارتباطات انگاره‌ای، رشته‌های مبتنی بر فضای مجاری، دوفضایی شدن پزشکی، ظرفیت‌های دوفضایی شدن جهان برای علوم پزشکی، نظام فراگیر الگوریتمی، رویکرد اکوسیستم الگوریتمی فضای مجازی، ازجمله مفاهیم موردبررسی در این نشست تخصصی بود.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین‌‌المللى است که با هدف تحکیم قرابت‌‌هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+4