آخرین مطالب
کد مطلب: 9986
تاریخ انتشار: جمعه 28 دی 1397

روایت دکتر مظاهری از مصلح شرق

اخبار  - دکتر محمد مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در آیین نکوداشت سی امین سالگرد نامه امام خمینی (ره) به گورباچف که با عنوان "مصلح شرق" شامگاه پنج شنبه 27 دیماه 97 در سالن اجتماعات توحید حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت؛ نامه امام به گورباچف یکی از مهمترین مظاهر دیپلماسی عمومی در جهت اعمال دیپلماسی نرم بود که در آن به صراحت از درهم شکست اساس مارکسیسم سخن گفته شد.

وی در ادامه افزود: هدف از برگزاری همایش مصلح شرق به وجود آوردن فرصتی دوباره جهت گسترش دیپلماسی عمومی و تأکید بر دوستی و برادری میان کشورهای اسلامی و عضو اکو است.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو همچنین در تبیین پیام اصلی امام خمینی (ره) در نامه به گورباچف تأکید کرد: پیام امام مبتنی بر سنت دعوت اسلامی با تأکید بر احترام متقابل ، اصل دعوت به سعادت و رستگاری ،اصل اخلاق و ارزش‌های اصیل آن واصل توجه به رعایت مقتضیات زمان و مکان است.

دکتر مظاهری در خاتمه سخنان خود گفت: تحلیل و بازخوانی مفاد نامه تاریخی امام خمینی (ره) به گورباچف می تواند درسهای زیادی باانگیزه ای مبتنی بر اصول معنوی و به قصد هدایت برای نسل امروز و فردای ما داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی هم طی سخنانی ضمن قدردانی از توجه ویژه مؤسسه فرهنگی اکو در پیشنهاد برگزاری همایش مصلح شرق گفت: شوروی برای نسل امروز فقط یک نام تاریخی است ولی واقعیت این است که شوروی در دوران خودش ابرقدرتی بود که رگه های قدرتش در همه جای دنیا دیده می شد.

تولیت حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران ضمن خوشآمدگویی به سفرا و دیپلمات های خارجی برای حضور در همایش مصلح شرق، افزود: امام با گورباچف خیرخواهانه صحبت کرد و راه را به او نشان داد و حتی به او گفت اندیشمندانت را بفرست تا با علمای اسلامی گفتگو کنند.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با بیان اینکه دعوت به گفتگو مهمترین پیام نامه تاریخی امام به گورباچف است، خاطرنشان کرد: نامه امام هشداری برای تمام تاریخ است و پیامی برای تمام فطرت ها و دلهاست که راه را از بیراهه تشخیص بدهند و بدانند که هر راهی که عدالت را بر آزادی و آزادی را بر عدالت ترجیح دهد راهی غیر الهی است که مطلقاً به شکست خواهد انجامید.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مقدم معاونت بین الملل مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) نیز نامه امام به گورباچف را یکی از مهمترین سندهای جهانی و تاریخی دانست و گفت: این نامه محتوایی دارد که باید بررسی شود و همایش مصلح شرق مقدمه ای برای آغاز این سیر خواهد بود.

شایان ذکر است که همایش مصلح شرق برای اولین بار و با ابتکار مؤسسه فرهنگی اکو درپی تفاهم نامه همکاری مشترک با مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) در شامگاه 27 دی ماه 97 برگزار شد شاهد حضور جمعی از سفرا و دیپلمات‌های کشورهای اسلامی و عضو اکو ... بود که در خاتمه با رونمایی از تمبر نکوداشت سی امین سالگرد ارسال نامه تاریخی امام (ره) به گورباچف توسط حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و دکتر محمد مهدی مظاهری، خانم رفعت مسعود سفیر پاکستان ودیگر چهره های شاخص دیپلماتیک به پایان رسید.

باشگاه خبرنگاران جوان: نامه امام خمینی(ره) به گورباچف اساسی‌ترین ابزار اعمال قدرت جنگ نرم است/ لینک خبر

 

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5+2