آخرین مطالب
کد مطلب: 9970
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آذر 1397

«نگاهی به حقیقت انسانی از دیدگاه حکمای شرق»

اخبار  - ششمین نشست از ماه گفتار مؤسسه فرهنگی اکو با عنوان «نگاهی به حقیقت انسانی از دیدگاه حکمای شرق» در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو با سخنرانی دکتر غلامرضا اعوانی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری علم و فرهنگ مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر اعوانی، در این نشست که  روز چهارشنبه 21 آذرماه 1397 برگزار شد،  با اشاره به اینکه انسان تفسیرکننده کل وجود است بیان داشت: مسئله انسان از آن حیث دشوارتر می‌شود که ما بخواهیم درباره حقیقت وجود انسان بحث کنیم. فقط یک علم است که ادعا دارد درباره حقیقت اشیاء بحث می کند و آن دانش حکمت و خاصه حکمت الهی است. بر این اساس؛ تنها حکمت است که به هر سؤال از طریق علل حقیقی و نخستین آن پاسخ می‌دهد و علت و مبدأ حقیقی عالم؛ یعنی خدا را بررسی می‌کند و کثرت را به وحدت می‌رساند. حکمت تولد ثانی است، حکمت ترک نفس اماره است، حکمت تمرین مرگ و موت ارادی است.

چهره ماندگار حکمت و فلسفه در ادامه نشست افزود: تمام این تعاریف حکمت با حقیقت وجود انسانی ارتباط دارد و وجه مشترک تمام حکمای شرقی در مسئله انسان این است که وجود انسان را از مبدأ کل هستی؛ یعنی از نظرگاه الهی مورد بحث و بررسی قرار می دهند. انسان دارای روح الهی و مظهر تمام اسماء الهی است؛ کسی که به خودشناسی و معرفت نرسیده باشد انسان به معنی حقیقی نیست و معرفت و خودشناسی شرط فلاح و نجات انسان است.

چون سر عشق آن جهان دارند                                   همچو شمع‌اند، سر ز جان دارند

علم به حقایق اشیاء، خودشناسی و معرفت نفس، تشبه به صفات الهی، خودشناسی در عرفان مولانا از دیگر مفاهیم مورد بحث در این نشست تخصصی بود.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین‌‌المللى است که با هدف تحکیم قرابت‌‌هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+4