آخرین مطالب
کد مطلب: 9969
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آذر 1397

روایت سفیر پاکستان از قوالی در اکو

روایت سفیر پاکستان از قوالی در اکو
اخبار  - مراسم اجرای موسیقی قوالی هنرمندان پاکستان با حضور خانم رفعت مسعود، سفیر پاکستان در تهران، آقای دکتر مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی اکو و دیگر و دیپلمات های خارجی مقیم تهران، میهمانان داخلی و سفرای بلژیک، سوئد، هلند و ... برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، مراسم اجرای موسیقی قوالی شامگاه یکشنبه 1397/09/26 برگزار شد. در بخشی از سخنرانی رئیس این نهاد بین المللی آمده است: موسیقی یکی از ارکان اساسی فرهنگ، سنت و هویت هر سرزمینی است. موسیقی ابزار قدرتمندی است که مرزها و محدودیت ها را درنوردیده و جهان بینی افراد یک جامعه را از خویشتن و محیط پیرامون خود تغییر می دهد.

ایشان در ادامه قوالی را یک سنت موسیقیایی دانست که نوعی موسیقی عرفانی مشترک در شبه قاره هند و منطقه اکو می باشد و قدمت آن به بیش از 700 سال می رسد. وی خاطر نشان کرد، زبان اشعار قوالی معمولا اردو، پنجابی و فارسی است. درون مایه اشعار قوالی عشق، معرفت، ستایش پروردگار و از خودگذشتگی است که انسان را به حقیقت درونی خویش نزدیک می سازد.

خانم رفعت مسعود سفیر جمهوری اسلامی پاکستان نیز طی سخنانی ضمن تقدیر از رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، جهت برپایی این مراسم در توصیف هنر قوالی گفت: در معنای لغت عربی "قول" به فرموده حضرت پیامبر (ص) گفته می شود و قوال کسی است که یک قول را مکرر می خواند و این نوع موسیقی شامل حمد، نعت و مرثیه می باشد، قوالی از عشق خالق به مخلوق و ابراز عشق مخلوق به خالق می گوید و نه از بیم و ترس مخلوق نسبت به خالق.

وی در ادامه گفت: امیر خسرو دهلوی با ترکیب کردن موسیقی ایرانی و هندی، موسیقی قوالی را بوجود آورد که امروزه آن را می‌شنویم، در حال حاضر در اسیای مرکزی و ترکیه "سماع" را خیلی نزدیک به قوالی می‌دانند و قوالی در پاکستان، هند و بنگلادش بعنوان "محفل سماع" نیز شناخته میشود.

گروه قوالی "فرید ایاز ابومحمد" از هنرمندان برجسته کشور پاکستان بوده و همگی چهره های شناخته شده هستند که در سطح جهانی و در بسیاری کشورها اجرا داشته اند.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+1