آخرین مطالب
کد مطلب: 8957
تاریخ انتشار: چهارشنبه 7 آذر 1397

گسترش تعاملات موزه ای ایران و اکو

اخبار  - در نشست مدیر کل امور موزه های کشور و روسای موزه های ملی و خصوصی تهران با دکتر مظاهری پیرامون گسترش تعاملات موزه ای در اجلاس روسای موزه های اکو گفتگو و تبادل نظر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در این نشست مدیرکل امور موزه های کشور به همراه روسای موزه های ملی و خصوصی تهران در روز دوشنبه مورخ 97/09/06 با دکتر محمد مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در محل این نهاد بین المللی دیدار و گفتگو کردند.

در این نشست دکتر مظاهری طی سخنانی با ارائه تحلیل جامعی از میراث تاریخی مشترک حوزه تمدنی اکو، تأکید کرد: گسترش تعاملات موزه‌ای در منطقه اکو بهترین مسیر برای ترویج فرهنگ مشترک و تاریخی این کشورهاست.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو همچنین با اشاره به ظرفیت رویکرد پژوهشی و آموزشی موزه ها افزود: برگزاری نشست های تخصصی با پژوهشگران و کارشناسان مجرب ده کشور عضو اکو در زمینه‌های مختلف موزه‌داری می‌تواند هم‌افزایی ویژه‌ای را در راستای مستند سازی میراث فرهنگی منطقه اکو ایجاد نماید.

همچنین ریاست موسسه فرهنگی اکو با توجه به رسالت موزه ها در دنیای امروزی و جایگاه ویژه آنها در شناساندن مفاخر، دستاوردها و میراث معنوی ملتها ، لزوم توجه به موزه ها را در عرصه روابط دیپلماتیک میان کشورها و شناسایی اسناد مشترک موجود در موزه ها و معرفی به علاقه مندان و پژوهشگران این حوزه ها بیان نمود.

در این نشست روسای موزه های شرکت کننده با ابراز تشکر از توجه ویژه آقای دکتر مظاهری در گسترش تعاملات فرهنگی کشورهای عضو اکو بالاخص در زمینه موزه داری، اظهار امیدواری کردند بستر مناسبی برای معرفی بیشتر و تعامل میراث مشترک فرهنگی حوزه تمدنی اکو با همکاری‌های موزه های کشور با مؤسسه فرهنگی اکو فراهم گردد.

شایان ذکر است در این نشست برخی از مدیران موزه‌های ملی و خصوصی کشور پیشنهاداتی را در زمینه مسائل مطرح شده در حوزه همکاری‌های موزه ای اکو ارائه نمودند که مهمترین آن فراهم آوردن زمینه برگزاری جلسات معرفی موزه های ملی کشور های اکو در گام نخست در دیگر موزه ها و برگزاری نمایشگاه هایی پیرامون مستندات مشترک موجود در موزه های فوق میباشد.
آقای محمد رضا کارگر مدیر کل امور موزه های جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر همکاری های مشترک موزه ای با دیگر کشور های عضو اکو ،تاکید بر همکاری در زمینه های مختلف زندگی و فرهنگ مردم منطقه داشت و در این فعالیتها از جریانهای هنری و ایده های تازه جهت معرفی فرهنگ و تاریخ مشترک استقبال کرد.

در پایان محمد مهدی مظاهری ریاست موسسه فرهنگی اکو ضمن قدردانی از نظرات حاضرین پیشنهاد برگزاری اجلاس موزه های کشورهای عضو اکو در اردیبهشت ماه سال 1398 را ارائه دادند که با استقبال مدیرکل امور موزه ها و روسای موزه های ملی و خصوصی تهران مواجه شد.

اجلاس موزه های اکو در اردیبهشت 98 همزمان با روز ملی موزه ها به میزبانی موزه های ایران برگزار میگردد.

در جلسه فوق علاوه بر مدیر کل موزه های جمهوری اسلامی ایران روسا و معاونان موزه ملی ایران، موزه ملک، موزه بانک ملی، موزه سینما ، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، موژه بانک سپه، موزه عروسک های ملل ،‌مشاوران و مدیران موسسه فرهنگی اکوشرکت داشتند.

 

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-4