آخرین مطالب
کد مطلب: 8955
تاریخ انتشار: یکشنبه 4 آذر 1397
همزمان با هفتمین روز از ۲۶ دوره هفته کتاب؛در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسۀ فرهنگی اکو؛

ماه گفتار «جهان فرهنگی، ادبیات فارسی سخنگوی صلح و دوستی» برگزار شد

ماه گفتار «جهان فرهنگی، ادبیات فارسی سخنگوی صلح و دوستی» برگزار شد
اخبار  - پنجمین ماه‌‌گفتار با عنوان «جهان فرهنگی، ادبیات فارسی سخنگوی صلح و دوستی» روز چهارشنبه 30 آبان‌‌‌‌ماه 1397 با حضور جمعی از دیپلمات‌ها و علاقه‌مندان ادب فارسی در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

یک حرف صوفیانه بگویم اجازت است                                  ای نور دیده صلح به از جنگ و داوری

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در این نشست‌‌ تخصصی، دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و عضو شورای عالی سیاستگذاری علمی - فرهنگی در مؤسسه فرهنگی اکو به تبیین جایگاه ادبیات غنی سرشار از معرفت در ایجاد آشتی میان ملل، نقش شاهکارهای ادبی، به‌‌ویژه شاهنامه در گسترش صلح و برقراری سازش و انسان‌‌دوستی میان ملل پرداخت.

دکتر قبادی با اشاره به اینکه ساحت ادبیات، به‌‌ویژه ادبیات عرفانی، عرصه دوستی‌ها و آشتی‌‌ها است افزود: دوران پیشا تاریخی که ایرانیان به‌عنوان میراث اسطوره‌‌ای نامیرا دارند منابع و سرمایه‌های بسیار گسترده و اثرگذار در تمام ادوار تاریخ تمدن این مرزوبوم است که امروزه هم تغذیه‌کننده ادبیات و فرهنگ این سرزمین به‌‌شمار می‌‌آید. امروزه کسی که بخواهد تاریخ ایران را بشناسد چاره‌‌ای جز شناخت ادبیات ایران ندارد و شناخت ادبیات هم حاصل نمی‌شود جز با شناخت اسطوره‌های ایران که در زبان، ادب، شعر و نثر ایرانی آیینه‌‌وار به جلو آمده‌اند.

انعکاس ظهور جهان‌‌بینی اشراقی و حضور نگرش شهودی حکمت ایرانیان باستان در اندیشه و آثار شعرا و فلاسفه؛ شناخت عناصر فرهنگ و تمدن که جان‌مایه‌های زیبایی و شعر است؛ جغرافیایی پهناور، متکثر و گوناگون ایران کهن؛ نقطه تلاقی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها واقع شدن ایران فرهنگی؛ مداراجویی و مودت‌‌گرایی ایرانیان و گرایش به گفتگو و تعامل که نشئت‌گرفته از آیین و نگرش‌های تمدنی ایرانیان است، از دیگر مفاهیم مورد بحث در این نشست تخصصی با حضور دیپلمات‌ها ی مقیم ایران و دیگر فرهیختگان دانشگاهی بود.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین‌‌المللى است که با هدف تحکیم قرابت‌‌هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9-3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9-3