آخرین مطالب
کد مطلب: 8950
تاریخ انتشار: دوشنبه 28 آبان 1397
رونمایی و نقد و بررسی شد

کتاب «نیروانَه» در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو

کتاب «نیروانَه» در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو
اخبار  - نیروانه در پوست و مغز (157 مراقبه مکتب ذن در رهیافتی تطبیقی و گذرا با تصوف) نوشته اسکات شاو، پژوهشگر شرق با ترجمه محمدجواد ادبی، پژوهشگر مطالعات ادیان و عرفان است که با همکاری انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر در تاریخ 27 آبان 97 با حضور جمعی از علاقه‌مندان متون عرفانی در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو رونمایی و نقد و بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، این کتاب پژوهشی تطبیقی در باب تمرکز ذهن و روش‌های تمرکز در ادیان شرقی، به‌‌ویژه بودیزم با عرفان اسلامی و رویکرد تطبیقی و گذرا با تصوف است که پس از مقدمه مؤلف، شامل ۱۵۷ مراقبه در مکتب ذن، اصطلاح‌‌نامه و فرهنگ واژگان می باشد و در 254 صفحه از سوی انتشارات نغمه نواندیش منتشر شده است.

مفهوم نیروانه قرار گرفتن در حالتی موهبت‌‌آمیز و جایگاهی از اتحاد مقدس است که به‌واسطه آن فرد به کلیت کائنات می‌پیوندد و از خلال این پیوستن، هیچ رنجوری مادی، تشویش روانی و سؤال بی‌پاسخ در او دوام نمی‌یابد. ادراک همان درایتی که محدودیت‌های درونی و جسمانی را از طریق روشنگری نامرئی در درون انسان فرومی‌اندازد و نیل به نهایت پاکی را امکان‌‌پذیر می‌‌نماید.

در این نشست دکتر عبدالرحیم گواهی نویسنده، منتقد و استاد دانشگاه حوزه مطالعات ادیان، ضمن بیان تفاوت ادیان شرقی و غربی از نظر دین‌شناسی، ارتباط میان نور وجودی خدا، قرآن و پیغمبر را تبیین کرده و مراحل سلوک عرفانی ازجمله علم‌الیقین، حق‌‌الیقین، رسیدن به شهود و وحدت وجودی را بررسی و تبیین نمود.

دومین نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب، روز یکشنبه 11 آذرماه از ساعت 14 تا 16 در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسۀ فرهنگی اکو برگزار خواهد شد.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین‌‌المللى است که با هدف تحکیم قرابت‌‌هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+3