آخرین مطالب
کد مطلب: 8933
تاریخ انتشار: پنجشنبه 19 مهر 1397

چهارمین ماه‌‌گفتار مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد

چهارمین ماه‌‌گفتار مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد
اخبار  - ماه‌‌گفتار «زبان، ابزار تعامل بین‌‌المللی» عصر چهارشنبه 18 مهرماه، با حضور جمعی از نمایندگان دیپلماتیک کشورهای عضو اکو و مقامات سازمان‌‌ها و نهادهای بین‌‌المللی در سالن کتابخانه دیپلماتیک مؤسسۀ فرهنگی اکو برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسۀ فرهنگی اکو، در این نشست تخصصی دکتر علی افخمی، زبان‌‌شناس و بنیان‌‌گذار دانشکده زبان‌‌های خارجی دانشگاه تهران و عضو شورای علم و فرهنگ مؤسسه فرهنگی اکو، با اشاره به اهمیت زبان در برقراری ارتباط و توسعه اجتماعی و فرهنگی جوامع، به معرفی انواع دیدگاه‌‌های زبان‌‌شناسان نقش‌‌گرا و صورت‌‌گرا پرداخت و نظرات ایشان را در چهار بخش الف) ساختار زبان تعیین‌‌کننده ساختار اجتماعی و فرهنگی است؛ ب) فرهنگ می‌‌تواند روی ساختار زبان تأثیر بگذارد؛ ج) بین زبان و فرهنگ رابطه دیالکتیک و مارکسیستی وجود دارد؛ د) بین زبان و فرهنگ هیچ‌‌گونه ارتباطی وجود ندارد، تبیین و تشریح نمود.

دکتر افخمی در ادامه افزود: زبان است که جهان‌‌بینی ما را تعیین می‌‌کند و ما می‌‌توانیم با زبان هویت خود را ابراز بداریم. زبان می‌‌تواند نماد واقعی فرهنگ و تجسم‌‌بخش واقعیت اجتماعی جوامع باشد.

در پایان این نشست تخصصی ایشان با ارائه پیشنهاد برگزاری دپارتمان زبان‌‌شناسی و قوم‌‌نگاری، ابراز امیدواری کرد با همکاری مؤسسه بین‌‌المللی اکو که همواره در مسائل فرهنگی بین الملل پیشگام است، زمینه اجرای پروژه‌‌های مرتبط با زبان ملل منطقه فراهم گردد.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین‌‌المللى است که با هدف تحکیم قرابت‌‌هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+2