آخرین مطالب
کد مطلب: 7919
تاریخ انتشار: سه شنبه 3 مهر 1397

طنین شعر عاشورایی در اکو

اخبار  - مراسم "صور آزادگی" با هدف بررسی جایگاه واقعه عاشورا در ادبیات منطقه اکو شامگاه روز یکشنبه 97/7/3 با حضور عبدالجبار کاکایی، راشد عباس و دکتر اخگری و جمعی از دانشجویان خارجی مقیم ایران و پژوهشگران کشور های ایران، افغانستان، پاکستان و هندوستان در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در ابتدای مراسم تعدادی از دانشجویان افغانستانی به شعرخوانی عاشورایی پرداختند و سپس عبدالجبار کاکایی شاعر برجسته ایرانی طی سخنانی ضمن تبار شناسی شعر عاشورایی و آسیب شناسی بخش هایی از آن، تأکید کرد: شعر اصیل عاشورایی باید جهانی شود چرا که صورت های متکثّر پیام امام حسین (ع) امکان انتشار آن را به زبان های مختلف فراهم ساخته است.

دکتر راشد عباس، استاد دانشگاه و پژوهشگر ادبیات پاکستانی نیز در این مراسم از عمق جایگاه واقعه عاشورا در زبان اردو گفت و افزود: تا کنون 45 استعاره مهم ادبی درباره واقعه کربلا در ادبیات پاکستان شکل گرفته که در نوع خود بی نظیر است.

وی همچنین با خواندن اشعاری به زبان اردو از علامه اقبال لاهوری در توصیف واقعه عاشورا افزود: آزادگی امام حسین (ع) جایگاه بسیار ویژه ای در اشعار اقبال دارد که امکان بسیار مناسبی را برای تبیین حقیقت اهل بیت (ع) مهیا نموده است.

دکتر اخگری استاد دانشگاه ودبیر نشان اقبال در اکو نیز ضمن بیان مصادیقی از نزدیکی و اشتراکات فراوان زبان اردو و فارسی، به برخی از اشعار فارسی علامه اقبال لاهوری در روایت از واقعه کربلا اشاره کرد و افزود: امروز امام حسین (ع) از یک واقعه تاریخی عبور کرده و یک رمز و راز عرفانی با پیام جهانی برای همه بشریت تبدیل شده است.

وی ضمن تشکر از مؤسسه فرهنگی اکو در برپایی مراسم "صور آزادگی" اظهار امیدواری کرد موضوع شعر عاشورایی در ترکیه و دیگر کشورهای عضو اکو نیز مورد بررسی قرار بگیرد تا ابعاد جدیدتری از جایگاه واقعه عاشورا بر ادبیات این کشورها روشن شود.

گفتنی است در این مراسم دانشجویان پاکستانی به مدیحه سرایی در قالب تواشیح پرداختند که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

در پایان این مراسم هدایایی به رسم یادبود از سوی مؤسسه فرهنگی اکو به شرکت کنندگان اهدا گردید.

 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+1