آخرین مطالب
کد مطلب: 7862
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 مرداد 1397

پنجمین درس­گفتار «سماع با خورشید» برگزار شد

پنجمین درس­گفتار «سماع با خورشید» برگزار شد
اخبار  -  پنجمین جلسه درس­گفتار «سماع با خورشید» در تاریخ 15 مردادماه، در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو در این نشست تخصصی دکتر سوگل مشایخی به شرح و تفسیر غزل معروف:

آمده‌ام که سر نهم، عشق تو را به سر برم              ور تو بگوییم که نی، نی شکنم، شکر برم

پرداختند و هفت شهر عشق را بر اساس حدیث عشق توضیح دادند. اتحاد محب و محبوب، مقام تسلیم و رضا، مفهوم شمس در غزلیات، اهمیت شب در عرفان، خیال و شهود عارفانه، شرط حضور دایم عارف در مسیر سلوک از دیگر مفاهیم مورد بحث در ادامه نشست بود.

مشایخی با بیان اینکه عارفان بارها مراحل هفتگانه عشق را در سیر و سلوک خویش می‌پیمایند و در طریق عشق قوس سعودی و قوس نزولی دارند؛ طلب، خواستن، معرفت، عشق، رضا، استغنا و فنا را از ارکان سلوک عرفانی برشمردند و افزودند: علم شهودی و عمل معنوی به زندگی عرفا کیفیت بخشیده است و هنگامی‌که تمام وجودشان از معشوق الهی پر می‌شود، به مقام استغنا می‌رسند. در این مرحله سالک چنان به حق­تعالی متکی می‌شود که از همه‌چیز و همه‌کس جز او بی‌نیاز می‌گردد و خود را در حریم امن و رجا مستغنی می‌یابد و همگی جلوه‌های وسوسه‌انگیز دنیایی را به یک‌بارگی از دل بیرون می‌ریزد:

اوست نشسته در نظر، من به کجا نظر کنم؟                اوست گرفته شهر دل، من به کجا سفر برم؟


ششمین جلسۀ درس­گفتار «سماع با خورشید» روز دوشنبه 22 مردادماه از ساعت 14 تا 15:30 در کتابخانه دیپلماتیک مؤسسۀ فرهنگی اکو برگزار خواهد شد.

مؤسسۀ فرهنگى اکو یک نهاد بین­المللى است که باهدف تحکیم قرابت­هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-2