آخرین مطالب
کد مطلب: 7808
تاریخ انتشار: جمعه 4 خرداد 1397

ملاقات دکتر مظاهری با سفیر برزیل در تهران

ملاقات دکتر مظاهری با سفیر برزیل در تهران
اخبار  - دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، روز پنج شنبه 3 خرداد 1397 در محل سفارت برزیل در تهران با سفیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در ابتدای این دیدار، دکتر محمدمهدی مظاهری پس از معرفی مختصر مؤسسه فرهنگی اکو و فعالیتهای گسترده آن در عرصه های مختلف اذعان داشت: «مؤسسه فرهنگی اکو در چارچوب دیپلماسی عمومی و دیپلماسی فرهنگی، برنامه های متعددی را در زمینه های موزه های ملی، کتابخانه های ملی، فرهنگ، هنر در معنای عام، ادبیات، سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، امور پژوهشی، صلح، زنان، ورزش و محیط زیست اجرا کرده و پیگیری می کند».

سپس وی به صحبت در خصوص برخی از جلوه های فرهنگ و هنر برزیل پرداخته و زمینه های همکاری مشترک فرهنگی را بسیار گسترده خواند.

وی با اشاره به حمایت کتابخانه ملی برزیل از ترجمه آثار نویسندگان برزیلی به سایر زبانها، آمادگی مؤسسه فرهنگی اکو را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد و افزود: «با توجه به اهمیت امور علمی و دانشگاهی در این دوره از مدیریت مؤسسه، میتوان امر ترجمه کتب مزبور را به صورت سه جانبه با همکاری آن دسته از دانشگاههای برجسته ایران و منطقه اکو انجام داد که با مؤسسه فرهنگی اکو تفاهم نامه همکاری امضا کرده اند. همچنین میتوان متعاقبا از کتبی که ضمن این پروژه به صورت مشترک منتشر گردیده اند در محل سالن دیپلماتیک مؤسسه رونمایی کرد».

سپس مظاهری به کاندیدو پورتیناری، نقاش برجسته برزیلی، اشاره کرده و اذعان داشت مؤسسه فرهنگی اکو میتواند در نگارخانه دیپلماتیک خود میزبان آثار نقاشان برجسته برزیل باشد.

همچنین وی با اشاره به عضویت برزیل در گروه کشورهای عضو بریکس و نیز جایگاه خوب دانشگاههای برزیل در رنکینگ جهانی، مراتب آمادگی مؤسسه را برای انجام برنامه های فرهنگی، هنری، ادبی، نقد و بررسی با همکاری دانشگاههای برتر این کشور هم در مقر مؤسسه فرهنگی اکو در تهران و هم برزیل اعلام نمود.

معرفی فیلمسازان مطرح کشورهای منطقه اکو برای شرکت در جشنواره بین المللی فیلم Belo Horizonte، تنظیم ارتباط میان آژانس ملی سینمای برزیل و بنیاد سینمایی فارابی در ایران، برگزاری هفته فیلم برزیل در محل موسسه به همراه کارگاههای نقد و بررسی سینمای برزیل، نمایش فیلمهای برتر منطقه اکو در برازیلیا پایتخت این کشور از پیشنهادات دکتر مظاهری در حوزه سینما بود.

همچنین دکتر مظاهری برگزاری شب موسیقی سنتی برزیل، نمایشگاه عکس از جاذبه های گردشگری، فرهنگی و مفاخر برزیل در گالری مؤسسه و نیز انجام برنامه های مشترک در زمینه ورزش را از دیگر پتانسیل های همکاری مشترک برشمرد.

رودریگو دی آزردو سانتوس، سفیر جمهوری برزیل در ایران نیز ضمن خوشامدگویی به رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، این دیدار را فرصتی بسیار مغتنم برای آغاز همکاری سفارت برزیل و مؤسسه فرهنگی اکو دانست و گفت: «خوشحالم که نه تنها به برزیل علاقمند هستید بلکه مطالعات بسیاری هم در زمینه فرهنگ و هنر برزیل داشته اید».

سانتوس در ادامه به اقدام وزارت آموزش برزیل در خصوص ارائه بورسیه تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان خارجی اشاره کرده و از دکتر مظاهری درخواست کرد مؤسسه فرهنگی اکو در خصوص اطلاع رسانی این بورس تحصیلی به دانشگاههای منطقه اکو به ویژه ایران با سفارت برزیل همکاری نماید.

دکتر محمدمظاهری نیز با اشاره به 40 بورس تحصیلی دریافتی از دانشگاه علامه طباطبایی و نیز 5 بورسیه در مقطع دکتری از دانشگاه تهران برای دانشجویان منطقه اکو، برای همکاری با سفارت برزیل در این خصوص و اطلاع رسانی به دانشگاههای همکار اعلام آمادگی کرد.

در ادامه سانتوس با اشاره به محبوبیت «هنر گرافیتی» یا «هنر خیابانی» در برزیل و وجود نمونه های خوب این هنر در تهران، از دکتر مظاهری درخواست کرد برای برقراری ارتباط سفارت با شهرداری تهران در این خصوص همکاری نماید.

در پایان این دیدار، سانتوس ضمن ابراز خرسندی مجدد خود از این برگزاری این نشست و پیشنهادات جامع و کامل دکتر مظاهری گفت: «اطمینان دارم که تحت مدیریت شما، برنامه های مشترک به بهترین شکل ممکن عملی خواهند شد».

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-3