آخرین مطالب
کد مطلب: 7800
تاریخ انتشار: پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397
به مناسبت بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی

پیام رئیس موسسه فرهنگی اکو به هشتمین کنگره بین المللی شعر "از طوس تا نیشابور"

پیام رئیس موسسه فرهنگی اکو به هشتمین کنگره بین المللی شعر
اخبار  - آقای دکتر محمد مهدی مظاهری، ریاست محترم موسسه فرهنگی اکو به افتتاحیه هشتمین کنگره بین المللی "از طوس تا نیشابور" که روز سه شنبه، 25 اردیبهشت ماه به مناسبت بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) مشهد مقدس با حضور اهل ادب و هنر با حضور سید مجتبی حسینی؛ معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد و سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، پیامی ارسال نمودند که توسط آقای شاه منصور خواجه اف، کارشناس میز تاجیکستان در موسسه قراعت شد.


متن پیام بد این گونه است:

خرد بهتر از هر چه ایزدت داد                         ستایش خرد را به از راه داد

فردوسی از پرآوازه‌ترین شاعران ایران‌زمین و یکی از بزرگ‌ترین حماسه‌سرایان جهان است. شاهنامه فردوسی شناسنامه فرهنگ و زبان ایرانی و چکیدۀ یک‌عمر سخن پارسی حکیم توس است. این شاهکار عظیم که از پس هزاران سال همچنان صدرنشین است با گذشت روزگار غبار فراموشی و کهنگی نگرفته و همواره مورد تحسین و غرور پارسی­زبانان ملل اکو است.

ادب­شناسان کشورهای عضو سازمان اکو پیام‌های انسانی و اندیشه‌های لطیف فردوسی را دریافته‌ و آن را از میراث‌های جاودانی فرهنگ بشری شناخته‌اند. برخی آن را هم‌پایۀ بزرگ‌ترین شاهکارهای ادبی و فکری جهان برشمرده‌اند.

شاهنامۀ فردوسی یکی از برجسته‌ترین متون ادبی، تاریخی و فرهنگی حوزۀ اکو است که در ایجاد پیوند و اشتراک فرهنگی میان ایران و کشورهای منطقه آسیای مرکزی و برخی از اقوام این منطقه ازجمله مردم تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان به‌ویژه در اطراف عشق‌آباد و مرو، مردم ازبکستان در شهرهای سمرقند و بخارا و همچنین برخی از مردم قزاقستان و قرقیزستان از نقش و جایگاه بسیار مؤثری برخوردار است.

بی­شک تقویت و گسترش اقداماتی از قبیل تجهیز و راه‌اندازی موزه‌های تخصصی شاهنامه و فردوسی­ شناسی، تجزیه‌وتحلیل متون شاهنامه بر مبنای نظریه‌های نوین زبان­شناسی توسط گروهی مشترک از زبان­شناسان و ادیبان این کشورها، تأسیس رشته فردوسی­ شناسی در دانشگاه‌های منطقه، افزایش مراکز فردوسی و شاهنامه­ شناسی، تبادل دوسویه دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی درزمینۀ شاهنامه­ پژوهی، برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها در باب شاهنامه فردوسی می‌تواند جایگاه شاهنامه را در تحکیم پیوندهای فرهنگی و همچنین روابط فرهنگی میان کشورهای عضو اکو بیش‌ازپیش روشن سازد.

امید است برگزاری چنین نشست­ هایی در جهت بزرگداشت مشاهیر منطقه گستردۀ اکو گام مهمی در بازشناسی فرهنگ و ادب غنی این منطقه باشد و به گسترش و تعمیق تحقیقات علمی در حوزة شاهنامه­ پژوهی بینجامد.

 


دکتر محمدمهدی مظاهری 

رئیس مؤسسۀ فرهنگی اکو

اردیبهشت 1397         

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-4