آخرین مطالب
کد مطلب: 7790
تاریخ انتشار: یکشنبه 16 اردیبهشت 1397

پیام دکتر مظاهری به جشنواره بین المللی غذای اکو

پیام دکتر مظاهری به جشنواره بین المللی غذای اکو
اخبار  - چهارمین جشنواره بین المللی غذای اکو - جاده ابریشم در زنجان با قرائت پیام دکتر محمد مهدی مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو آغاز بکار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، متن کامل پیام ایشان بدین شرح است:

 

بنام خدا

یکی از کهن ترین ابزار ارتباط بشریت جاده تاریخی ابریشم است. مسیری باستانی که گرچه اساسا بر مبنای تجارت شکل گرفت، ولی به محملی برای پیوند میان اقوام و ملل آن روزگاران و کانون مهم تعاملات فرهنگی و تبادل افکار و اندیشه‌ها تبدیل گشت و میراث فرهنگی ماندگاری برای کشورهای غرب آسیا بر جای گذاشت. از این منظر، مردمان سرزمینهای باستان که امروزه به زبانهای مختلف صحبت می کنند و دارای مرزهای ملی جداگانه هستند، از پیشینه تاریخی مشترک که همان پیوندهای عمیق هویتی، فرهنگی و تاریخی است بهره جستند و این خود از اهمیت جاده ای نشان دارد که روزگاری تلاقیگاه بزرگترین تمدن های عصر خود بود و مولانا چه خوش سروده:

همزبانی خویشی و پیوندی است                  مرد با نامحرمان چون بندی است

ای‌بسا هندو و تُرک همزبان                        ای‌بسا دو تُرک، چون بیگانگان

پس زبان محرمی، خود، دیگر است               همدلی از همزبانی بهتر است

 

جاده ابریشم جاده ارتباط فرهنگ و اقتصاد است؛ جاده ای به وسعت تاریخ و نماد صلح و دوستی میان ملل منطقه؛ جاده ای که گرچه رونق اقتصادی آن رو به افول نهاد لیکن غنای فرهنگی بجای مانده از آن سبب ماندگاری آن در طول تاریخ گردید. در این میان نقش محوری کشورهای اکو که کانون امنیت و دوستی میان ملت‌ها در منطقه بشمار میروند در فراهم آوردن زمینه مناسبات بین‌المللی حائز اهمیت است. بی‌تردید میراث‌فرهنگی حلقه پیوند تاریخی سرزمین‌های مسیر جاده ابریشم است که از مجرای آن می توان زمینه همکاری‌های مشترک را در مسیر این جاده فراهم آورده و به حافظه تاریخی راه بزرگ ابریشم حیاتی تازه بخشید و با تکرار تجربه تاریخی جاده ابریشم این مسیر را دوباره به قطب گردشگری و اقتصادی تبدیل ساخت و فصلی تازه‌ از پیوندهای فرهنگی و اقتصادی آغاز نمود.

موسسه فرهنگی اکو با همکاری سایر نهادهای بین المللی و با بهرگیری از ظرفیت‌های کشورهای مسیر جاده ابریشم می کوشد تا روند احیا این راه تاریخی را تسریع نماید و همبستگی بین ملت‌های منطقه راحفظ و ارتقاء بخشد. چرا که راه ابریشم نمادی از همگرایی میان ملل مختلف جهان می باشد که امروزه به عنوان میراثی معنوی، تاریخی و نمادین با هدف ایجاد تعامل بین المللی پایدار و فزاینده مورد توجه است. با احیای راه ابریشم زمینه همگرایی بیشتر کشورهای این حوره فراهم می شود، البته منظور از احیای جاده ابریشم صرفا احیای ساختار آن نیست بلکه احیای پیوندهاست و در بستر این پیوندهاست که بسیاری از سازه‌های فرهنگی و اقتصادی شکل گرفته و به ارتباطات گسترده میان کشورهای کمربند جاده ابریشم می انجامد.

جشنواره بین المللی غذای اکو که با هدف توسعه گردشگری، احیای مواریث فرهنگی و تمدنی، و گفت و گوی ادیان و فرهنگ ها در جهت ارتقای روحیه اتحاد، اعتماد و همکارهای همه جانبه میان کشورهای منطقه برگزار می گردد، نقش بسزایی در هم افزایی ملت های سرزمینهای واقع در کمربند راه ابریشم دارد. لذا، از همت و تلاش برگزار کنندگان این رویداد موفق فرهنگی قدردانی می نمایم. امیدوارم با عنایت الهی و با همت و مشارکت نهادهای بین المللی اقداماتی از این دست تداوم یافته و در حوزه تحقق اهداف ملی و فرامی گام های مثبت برداشته شود و به قول حافظ:

گرت هواست که معشوق نگسلد پیوند             نگاه دار سر رشته تا نگه دارد

 

دکتر محمد مهدی مظاهری 

رئیس موسسه فرهنگی اکو

 

شایان ذکر است چهارمین جشنواره بین المللی غذای اکو - جاده ابریشم با حضور تعدادی از سفرا و دیپلمات های کشورهای عضو اکو و جمعی از مقامات ایرانی در زنجان از 11 تا 13 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+1