آخرین مطالب
کد مطلب: 7788
تاریخ انتشار: سه شنبه 11 اردیبهشت 1397

رونمایی از «دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی» در مؤسسه فرهنگی اکو

اخبار  - مراسم رونمایی از «دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی» عصر روز یکشنبه 9 اردیبهشت 97 با حضور جمعی از شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی، آقایان دکتر محمدمهدی مظاهری، دکتر فتح‌الله مجتبایی، دکتر عبدالله جاسبی، استاد بهاالدین خرمشاهی و دکتر علی موسوی گرمارودی در سالن همایش دیپلماتیک موسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، دکتر محمدمهدی مظاهری در این مراسم با اشاره به فرهنگ و تمدن غنی منطقه اکو گفت:‌ «منطقه اکو با پیشینه ای کهن و درخشان از فرهنگ و تمدن، خاستگاه برجسته ترین ستارگان آسمان شعر و ادب دنیاست و نگاهی کوتاه به اسامی برخی از متمایزترین و برجسته ترین این آثار کافیست تا به غنای منطقه در حوزه ادبیات پی ببریم». وی با نامبردن از برخی مفاخر و شاهکارهای ادبی منطقه اظهار داشت: «این آثار، افقهای جدیدی را برای جستجوی صلح و آرامش در پیش روی بشریت گسترده است».

 

دکتر مظاهری در ادامه از جایگاه ویژه و بی بدیل "حافظ" در ادبیات شرق و تاثیر وی بر ادیبان غرب همچون گوته، نیچه و امرسون سخن گفت و افزود: «در عرصه شعر و ادب پارسی، تقریبا هیچ شاعر دیگری این چنین موضوع تحلیل و تفسیر اهل علم و اهل دل قرار نگرفته و الهام بخش نبوده است».

وی درخاتمه سخنان خود با قدردانی از زحمات اساتیدی همچون دکتر عبدالله جاسبی، استاد بهاءالدین خرمشاهی، دکتر علی موسوی گرمارودی، استاد مجتبایی و 150 مؤلف "دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی" اظهار داشت: «مؤسسه فرهنگی اکو خرسند است که در سال 2018 که به پیشنهاد اینجانب"سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی در منطقه اکو" نامگذاری شده است، میزبان رونمایی از این کتاب ارزشمند باشد».

دکتر عبدالله جاسبی، سرپرست تدوین و انتشار «دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی»، نیز طی سخنانی در این مراسم ضمن قدردانی از میزبانی مؤسسه فرهنگی اکو، به شرح کاملی از مراحل تولید این کتاب پرداخت و گفت: «حافظ در تاریخ ماندگار شد چون در خرابات نور خدا می بیند و واعظان را وادار می سازد که در خلوت و جلوت دو گانه نسرایند».

استاد بهاءالدین خرمشاهی نیز طی سخنان کوتاهی در این مراسم اظهار داشت: «با سپاسی از دل برخاسته، از تمامی اساتیدی که یاری نمودند تا رؤیای دیرین من در انتشار این کتاب محقق شود، تشکر می نمایم». وی همچنین با تأکید بر گستردگی بی نظیر کتاب دانشنامه حافظ در فرهنگ و زبانهای مختلف، تأکید کرد: «حضور بیست زبان مختلف و 100 نویسنده در این کتاب نشان دهنده عمق نفوذ پژواک شعر حافظ در جهان امروز است». وی در خاتمه سخنان خود از دکتر محمدمهدی مظاهری، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، به خاطر میزبانی شایسته این مراسم قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم، دکتر فتح‌الله مجتبایی با اشاره به استثنا بودن حافظ در تاریخ شعر و فرهنگ ایران، از او به عنوان یکی از «هفت قله رفیع» شعر فارسی در کنار فردوسی، خیام، مولوی، سعدی، نظامی و جامی نام برد که البته در این بین، حافظ یک کیفیت دیگری دارد. وی در ادامه افزود: «حافظ و مولوی در خانواده ما دارای قداست بود و ما اجازه پشت کردن و یا دراز کردن به سوی این کتب را نداشتیم و البته این قداست در فرهنگ ما عمومیت دارد. حافظ آینه‌ای است که انسان می‌تواند خود را در آن ببیند و به همین خاطر است که می‌توان با دیوان اشعار او فال گرفت».

شایان ذکر است در ادامه این مراسم دکتر علی موسوی گرمارودی و برخی از دیگر حافظ پژوهان برجسته کشور به ایراد سخنرانی درباره جنبه های مختلف کتاب "دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی" پرداختند.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9-4