آخرین مطالب
کد مطلب: 7765
تاریخ انتشار: یکشنبه 2 اردیبهشت 1397

سخنرانی جناب آقای دکتر محمد مهدی مظاهری، در نشست 23 وزرای خارجه اکو

سخنرانی جناب آقای دکتر محمد مهدی مظاهری، در نشست 23 وزرای خارجه اکو
اخبار  - شهر دوشنبه ، تاجیکستان

جناب آقای رئیس، وزرای محترم، دبیرکل محترم، عالیجنابان، خانم ها و آقایان:

حضور در بیست و سومین نشست وزرای خارجه اکو فرصت مغتنمی است که برای موسسه فرهنگی اکو فراهم شده است تا گزارشی از آخرین دستاوردها و فعالیت های بین المللی خود در حوزه فرهنگ، هنر و ادب ارائه دهد.

امروزه نقش نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی در تنظیم مناسبات فرهنگی بر کسی پوشیده نیست. موسسه فرهنگی اکو نیز یکی از این نهادهای بین المللی به شمار می آید و به عنوان قدیمی ترین آژانس تخصصی خانواده اکو، همواره از طریق فعالیت های خود تلاش کرده است بستر همکاری و هم افزایی کشورهای منطقه را در حوزه فرهنگ فراهم آورد.

موسسه فرهنگی اکو با هدف تقویت دیپلماسی فرهنگی در منطقه و تکیه بر خرد جمعی اعضای خود، علی رغم همه محدودیتهای مالی که در2017 با آن مواجه بود تمام تلاش خود را به کار گرفت تا ظرفیت های فرهنگی وسیع منطقه اکو را شکوفا سازد و در بیست و هشتمین اجلاس شورای برنامه ریزی منطقه ای که در تاریخ 11 الی 14 دسامبر 2017 در پاکستان برگزار گردید، عملکرد موسسه مورد تقدیر گرفت.

این موسسه در برنامه جامع خود برای توسعه دیپلماسی فرهنگی در سالی که گذشت، طیف وسیعی از فعالیتها از جمله 5 کنفرانس بین المللی با موضوعات "فرهنگ، آسیب‌شناسی روانی و تربیت"، "نقش زن در سلامت خانواده و جامعه" و "هنرهای تجسمی" با همکاری دانشگاه الزهرا (س)، اتحادیه دانشگاه های قفقاز، دانشگاه قاضیان‌تپه ترکیه، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی ودانشگاه علامه طباطبایی صورت گرفته است.

همچنین 5 نمایشگاه فرهنگی هنری اعم از نقاشی و عکس ،7 جلسه درس گفتار در جهت شناخت آموزه های بزرگان ادبیات: حافظ، مولانا و شمس تبریزی ، 2 دوره رقابتهای ورزشی برای دیپلمات های کشورهای عضو در رشته های تنیس روی میز و بیلیارد ، تفاهم نامه های همکاری با نهادهای متعدد در جهت اعتلای فرهنگ و هنر غنی منطقه اکو با محور پژوهش و مطالعات مربوطه ،6 کارگاه آموزشی با موضوعات "تاثیر فرهنگ ملی بر محیط سازمانی در سازمان های بین المللی"، " فلسفه هنر اسلامی" " تعیین اصالت اشیای تاریخی" در حوزه باستان شناسی و میراث فرهنگی و دو کارگاه اموزشی تخصصی در حوزه پژوهش های موسیقی برگزار گردید و دوکتاب و یک ویژه نامه اکو هریتیج با موضوع ورزش در منطقه اکو منتشر شد. مایلم اعلام نمایم موسسه فرهنگی اکو موفق شده است برای نشریات خود، شماره بین‌المللی ISSN کسب کند. در ادامه به شرح خلاصه ای از مهم ترین فعالیتها اشاره خواهد شد:

- از جمله رویدادهای حائز اهمیتی که در سال گذشته رخ داد، چهارمین اجلاس روسای کتابخانه های ملی اکو در 27-29 نوامبر در تاجیکستان بود که پس از 7 سال وقفه با پیگیریهای موسسه فرهنگی اکو برگزار شد و به پیشنهاد رئیس موسسه در این نشست، سال 2018 به عنوان "سال فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی" نام‌گذاری شد تا مردم این منطقه گام مهمی در مسیر توسعه فرهنگی بردارند.

ما در موسسه فرهنگی معتقدیم که دیپلماسی فرهنگی منطقه اکو باید در سطح جهانی نیز عرضه شود. ما در راستای معرفی میراث فرهنگی غنی کشورهای منطقه اکو و ظرفیت سازی برای موسسه فرهنگی اکو در سطح بین المللی، همکاری های خوبی با دیگر سازمان های بین المللی از جمله یونسکو واعضای سازمان آ ث آن داشته ایم. بر اساس تفاهم نامه همکاری که میان سازمان ملل و دبیرخانه اکو وجود دارد و همچنین در راستای قطعنامه شصت و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با موضوع همکاری های سازمان ملل متحد و سازمان اکو، مذاکراتی با نماینده منطقه ای یونسکو در ایران و نماینده هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در ایران برای همکاری های مشترک از جمله اعطای عضویت ناظر به موسسه فرهنگی اکو در یونسکو و همچنین ثبت مشترکات فرهنگی کشورهای منطقه در فهرست میراث فرهنگی جهان نزد یونسکو با عنوان " میراث مشترک کشورهای اکو" انجام شده است. همچنین با سفرای 62 کشورهای مختلف دیدارهای موثری صورت گرفته است.

- یکی از اولویت های کلیدی موسسه فرهنگی اکو در این دوره، همکاری های دانشگاهی با پیوست فرهنگی، هنری و ادبی است در این راستا می توان تفاهم نامه با مهم ترین دانشگاههای حوزه اکو اشاره کرد که منجر به اعطای 40 بورس در مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد از دانشگاه علامه طباطبایی و 5 بورس تحصیلی در مقطع دکتری از طرف دانشگاه تهران برای دانشجویان کشورهای منطقه اکو شد. همچنین موسسه فرهنگی اکو همکار ی خوبی با جشنواره بین المللی خوارزمی دارد.

- درجهت تقویت همکاری بین سازمانهای خبری منطقه از طریق ایجاد شبکه های ارتباطی بین آنها که در اساسنامه موسسه مورد تاکید قرار گرفته است، تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت برون مرزی صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و موسسه فرهنگی اکو منعقد شد.

- همچنین موسسه فرهنگی اکو با برپایی غرفه ای در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور فعالی داشت و نشست هم اندیشی فرهنگی در منطقه اکو با حضور سفرا و نمایندگان کشورهای عضو و تنی چند از فرهیختگان برگزار گردید.

- از مولفه های مهم دیپلماسی فرهنگی، هنر، به ویژه موسیقی می باشد. به همین خاطر، در حوزه موسیقی نیز فعالیت های ارزنده ای با کشورهای منطقه انجام شده است. با همکاری موسسه فرهنگی اکو، بنیاد آفرینش های هنری نیاوران و به همت موسسه توسعه هنرهای معاصر، گروه موسیقی ملی ساری آرقا از قزاقستان به ایران دعوت شد‌ و در فرهنگسرای نیاوران به اجرای برنامه پرداخت.

- همچنین به دعوت و حمایت موسسه فرهنگی اکو و موسسه فرهنگی یونس امره، کنسرت گروه موسیقی سنتی ترکیه برگزار شد. این پنجمین همکاری مشترک فی ما بین موسسه فرهنگی اکو و موسسه فرهنگی یونس امره بود. علاوه بر این، جشنواره موسیقی فولکلور با همکاری موسسه فرهنگی اکو و انجمن موسیقی ایران در تاریخ 27 تا 29 ژوئن در شهر کرمان برگزار شد.

- یکی دیگر از اولویت های موسسه فرهنگی اکو توسعه گردشگری می باشد. در همین راستا، موسسه فرهنگی اکو با برپایی غرفه ای در مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری که با حضور جمع کثیری از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف برگزار شد، به معرفی جاذبه های گردشگری منطقه پرداخت. همچنین با همکاری انجمن بانوان دیپلمات سفری یک روزه به شهر قزوین در فوریه 2018 برای اعضای سفارتخانه ها و همسران سفرا و دیپلمات ها برگزار شد.

- همچنین موسسه فرهنگی اکو در مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح که در تاریخ 14 تا 21 سپتامبر2017 در کاخ سعد آباد برگزار شد مشارکت داشته و رئیس موسسه فرهنگی اکو در این مراسم سخنرانی داشت. در این مراسم نمایشگاه عکس با موضوع صلح ، و نمایشگاه نقاشی کودکان از کشورهای مختلف برگزار شد.

همچنین در مراسم بزرگداشت سالروز تاسیس موسسه فرهنگی اکو، از لباس صلح اکو رو نمایی شد. لباس صلح اکو محصول مشترکی است از سوزن دوزی زنان افغان که پارچه آن توسط زنان پاکستانی دوخته شده است. نقاشی و رنگ این لباس توسط زنان تاجیکستان صورت گرفته است و طرح و دوخت آن نیز هنر زنان ایرانی است. علاوه بر این در جهت پاسداشت مقام زن، خانم دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، پیام آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد را به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن قرائت کرد. در ادامه برنامه، از تمبر اختصاصی موسسه فرهنگی اکو رو نمایی شد.

- در حوزه هنرهای تجسمی نیز، نمایشگاه بین‌المللی نقاشی و تصویرگری در منطقه‌ی اکو به همت موسسه فرهنگی اکو و با همکاری دانشکده هنر دانشگاه الزهرا و انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران در آوریل سال جاری در گالری دیپلماتیک اکو برگزار شد. در این نمایشگاه، بیش از 50 اثر از هنرمندان 12 کشور جهان نیز حضور داشتند. همچنین، نمایشگاه آثار تصویرگری برگرفته از داستان های شاهنامه فردوسی اثر بابک گرمچی در ماه می سال 2017 با حضور سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف در محل موسسه برگزار شد.

اینجانب بارها تاکید ورزیده ام که فعالیت های موسسه فرهنگی اکو بر اساس خرد جمعی صورت خواهد پذیرفت. در این راستا یک جلسه هم اندیشی با روسای دیگر آژانس های تخصصی اکو شامل بنیاد علمی اکو و موسسه آموزشی اکو و دبیرکل محترم اکو برگزار شد که بسیار سودمند بود. و امیدواریم در آینده نزدیک پروژه های مشترکی را به انجام رسانیم. جلسات کمیته اجرایی موسسه فرهنگی اکو با حضور رایزنان فرهنگی کشورهای عضو و نشست های شورای نمایندگان دائم موسسه با حضور سفرای کشورهای عضو بطور منظم برگزار می شود.

 

- همچنین موسسه فرهنگی اکو در جهت پاسداشت مفاخر و مشاهیر منطقه اکو، با همکاری سفارت تاجیکستان، مراسم بزرگداشت میرزا تورسون زاده، قهرمان ملی تاجیکستان را در ماه می 2017 برگزار نمود.

و اما ما برای تقویت و ارتقا دیپلماسی فرهنگی برنامه ریزی مدونی کرده ایم. موسسه فرهنگی اکو در نظر دارد در آینده نزدیک با مشارکت کشورهای عضو برنامه ها و رویدادهای مهمی همچون دومین نشست دانشگاه های هنر اکو ، نخستین نشست موزه های اکو ، نخستین نشست روسای آرشیو های ملی اکو، نخستین نشست روسای دایره المعارف های اکو و رقایبت های فوتسال و مسابقات ورزشهای اصیل منطقه اکو همچون چوگان ، شمشیر ، اسب سواری را برگزار نماید. علاوه بر این با همکاری دانشگاه الزهرا(س)، به زودی سه نشریه پژوهشی شامل مجله نقد هنرهای تجسمی و کاربردی، فصلنامه «مطالعات اجتماعی روانشناختی زنان» و دوفصلنامه «مطالعات زن و خانواده» منتشر خواهد شد.

به اعتقاد بنده، در حوزه روابط فرهنگی، علاوه بر دولت ها، مردم نیز تاثیر گذار هستند. تاثیر مردم می تواند در قالب سازمان های مردم نهاد اعمال شود. این سازمان ها با حرکت تسهیل گر و پرنفوذ خود، نقش سازنده و پر اهمیتی در انتقال فرهنگ و گسترش روابط فرهنگی بین المللی به عهده دارند و می توانند به عنوان اهرم های جدی، اثرگذار و کم هزینه دیپلماسی فرهنگی به شمار آیند. پیشنهاد می نمایم مکانیسمی اتخاذ شود تا برخی از سازمان های مردم نهاد برگزیده از کشورهای عضو اکو بتوانند در اجلاس های رسمی اکو حضور یافته و طرح ها و طرح ها و پیشنهادات خود را برای همکاری در حوزه های مختلف فعالیت های سازمان اکو ارائه دهند.

همچنین، موسسه فرهنگی اکو در جهت جلب مشارکت حداکثری کشورهای منطقه و بهره مندی از خرد جمعی آنها، تلاش های مهمی برای ترغیب سایر کشورها جهت پیوستن به موسسه فرهنگی اکو انجام داده است. لذا در این راستا، پیرو همکاری های مشترک با جمهوری آذربایجان، نمایشگاه عکس این کشور با موضوع همبستگی اسلامی در نگارخانه دیپلماتیک موسسه فرهنگی اکو در 29 اکتبر 2017 برگزار شد و امید است با تلاش های نمایندگی جمهوری آذربایجان در ایران، به زودی شاهد الحاق کامل این کشور باشیم. همچنین بر اساس اطلاع واصله از دبیرکل محترم اکو، کشور ترکیه نیز در صدد تصویب اساسنامه موسسه فرهنگی اکو در پارلمان خود است.

عالیجنابان، وزرای محترم،

با توجه به حجم فعالیت های موسسه، افزایش نرخ تورم و اهداف کلان برنامه ریزی شده برای موسسه، شایسته است که اعضای محترم موسسه در خصوص بودجه و حق عضویت سالانه کشور خود در موسسه تجدیدنظر نمایند.

متاسفانه در سال 2017، ما سال بسیار دشواری را به لحاظ مالی طی کردیم. در واقع 40 درصد از حق عضویت کشورها درسال 2017 دریافت شده در صورتیکه تقریبا 80 درصد از برنامه های مصوب برای تقویم کاری موسسه در سال 2017 انجام شد. امیدوارم در سال 2018، کشورهای عضو با پرداخت به موقع حق عضویت سالانه و تسویه بدهی های گذشته خود، عملکرد موسسه را تسهیل نمایند.

ما امید آن داریم با تدبیر همه اعضا بزودی این مشکلات مالی حل خواهند شد وبا پیوستن اعضا جدید افق گسترده ای برای تعمیق روابط کشورها پیش رو خواهیم داشت که در آن افزایش تعاملات فرهنگی در سطح مطلوب میسر خواهد شد.

در خاتمه، مایلم از دولت جمهوری تاجیکستان بخاطر مهمان نوازی و تمهیدات ویژه تقدیر نمایم که موجب خواهد شد این رویداد برگی دیگر از موفقیت های تاریخ اکو باشد.

متشکرم                 

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5+4