آخرین مطالب
کد مطلب: 7700
تاریخ انتشار: چهارشنبه 9 اسفند 1396
مظاهری عنوان کرد:

زبان مهمترین سرمایه فرهنگی یک کشور است

زبان مهمترین سرمایه فرهنگی یک کشور است
اخبار  - با همکاری موسسه فرهنگی اکو و یونسکو، آیین بزرگداشت روز جهانی زبان مادری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی اکو، آیین بزرگداشت روز جهانی زبان مادری روز سه شنبه 8 اسفندماه 1396 با حضور محمدمهدی مظاهری، رییس موسسه فرهنگی اکو، استرکیش لاوروش، مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در ایران و جمعی از سفرا و شخصیت های دیپلمات کشورهای استرالیا، اتریش، لهستان، سازمان ملل، مکزیک، آفریقای جنوبی، کوبا، ارمنستان، کنیا، کرواسی، پاکستان، چین، سنگال، الجزایر، مالزی، بنگلادش، تاجیکستان، اروگوئه، افغانستان و دبیرخانه همکاری های اقتصادی اکو در سالن همایش های بین المللی اکو برگزار شد.

در این رویداد، محمدمهدی مظاهری ضمن بیان این مطلب که زبان مهمترین سرمایه فرهنگی است که در شکل گیری هویت فردی و اجتماعی نقش دارد، گفت: هر گاه سخن از حفظ، تقویت و گسترش فرهنگ و شکل گیری هویت به میان می آید موضوع زبان به عنوان یک مولفۀ بنیادی مطرح می شود.

رییس موسسه فرهنگی اکو افزود: زبان نماد هویت هر تباری است. زبان های قومی و ملی منعکس کننده آداب، رسوم، سنت‌ها، ارزش‌ها و باورهای یک قوم و ملت و در عین حال، محملی برای انتقال این ارزش‌ها به نسل های آینده است. خوشبختانه، امروزه وجود تنوع زبان‌ها، یکی از موضوعات مهم تلقی می‌شود و ارج نهادن به آن به‌گونه‌ی روزافزون در حال رشد است.

مظاهری در پایان بیان داشت: مؤسسه فرهنگی اکو، تنوع زبانی، قومی و گویشی را یک فرصت و امتیاز دانسته و همواره توان خود را در این راستا متمرکز داشته و با برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری و نیز با تجلیل از نام آوران عرصه شعر و ادب منطقه، برگزاری نشست ها، سمینارها، درس گفتارهای ادبی به احیا و پاسداشت چنین ارزشهای متعالی اهتمام ورزیده و بر زبان و ادبیات غنی کشورهای عضو که از جمله با ارزش ترین سرمایه ی ملی کشورهای منطقه بشمار می رود و حس همدلی و تعلق را در میان مردم منطقه تقویت می بخشد، ارج می نهیم.

در ادامه این رویداد، لاوروش ضمن تشکر از ریاست موسسه فرهنگی اکو به خاطر همکاری در برگزاری آیین بزرگداشت روز جهانی زبان مادری گفت: امسال نوزدهمین سال به رسمیت شناختن زبان مادری را جشن می گیریم تا به تعهد خود عمل کرده و از تنوع زبانی دفاع کنیم. 

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در ایران افزود: تنوع زبانی را باید خارج از نزاع و خشونت بپذیریم. تنوع زبانی در معرض نابودی است و در حال حاضر بسیاری از زبان ها در خطر فراموشی و از بین رفتن قرار دارند و به همین دلیل لازم است نسبت به این مولفه بنیادی و این میراث ناملموس سطح آگاهی را در هر ملتی بیشتر کرد.

در حاشیه آیین بزرگداشت روز جهانی زبان مادری، ضمن سخنرانی سفرای کشورهای مکزیک، بنگلادش، شعرایی نیز از کشورهای چین و تاجیکستان اشعاری را به زبان مادری قرائت کرده و گروه موسیقی از کشور أفغانستان، قطعه ای را با عنوان مام میهن اجرا نمودند.

در پایان این رویداد، مدعوین از نمایشگاه عکس اماکن تاریخی و طبیعی ثبت شده ایران که در سازمان ملل متحد نیز به نمایش گذشته شده بود، بازدید کردند.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+1