آخرین مطالب
کد مطلب: 7601
تاریخ انتشار: دوشنبه 6 آذر 1396

چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو آغاز به کار کرد

چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو آغاز به کار کرد
اخبار  - رییس موسسه فرهنگی اکو، پیشنهاد کرد، سال 2018 در منطقه اکو سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی نامگذاری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای اکو روز دوشنبه ششم آذرماه 1396 در کتابخانه ملی تاجیکستان در شهر دوشنبه با پیام رئیس جمهوری تاجیکستان که توسط عبدالجبار رحمان زاده دستیار رئیس جمهور قرائت شد، آغاز به کار کرد.

در آیین گشایش این نشست که مقامات فرهنگی و شخصیت های دیپلماتیک مقیم تاجیکستان در آن حضور داشتند، محمدمهدی مظاهری، رییس موسسه فرهنگی اکو، ضمن بیان اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی، پیشنهاد کرد، سال 2018 در منطقه اکو سال فرهنگ کتاب و کتابخوانی نامگذاری شود.

رئیس موسسه فرهنگی اکو بیان داشت: موسسه فرهنگی اکو با اعتقاد به اینکه هر گاه شرایط و رشد کتابخانه ها در جامعه ای فراهم باشد، آن جامعه مراتب ترقی و پیشرفت را یکی پس از دیگری طی کرده است و هر زمان که به هر دلیلی کتابخانه ها در کنج انزوا و بی مهری قرار گرفته است، سیر قهقرایی جامعه آغاز شده است، اعلام می دارد که این نهاد بین المللی رسالت خود می داند تا از کتابخانه ها به عنوان محمل های دانش بشری و حافظ میراث فرهنگی حمایت نموده و زمینه اعتلای چنین نهادهایی را که اهداف و خدمات آن پاسخگوی نیازهای معنوی بشر است، فراهم نماید.

به گفته مظاهری، به عنوان رییس یک نهاد فرهنگی بین المللی، با نظر به نقش کتاب و کتابخوانی و توسعه و اشاعه فضای مجازی، اعتقاد دارم که فرزندان ما از کتاب و مطالعه دور مانده اند که جای تحسر است. از همین منبر مساعد، جهت افزایش سرانه مطالعه در کشورهای اکو، پیشنهاد می‌کنم سال 2018 در منطقه اکو سال "فرهنگ کتاب و کتابخوانی" اعلام گردد و با این رویکرد که هر انسان روزی 20 دقیقه از زمان خود را صرف مطالعه کتاب نماید، به استقبال این سال برویم.

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که به نمایدگی از ایران در این نشست شرکت کرده است طی سخنانی در این نشست گفت: تعامل بین فرهنگی و ارتباطات علمی در قالب « اکو» کمکی است به دانش افزایی و توسعه علم و معرفت، زیرا کشورهای حوزه اکو از اشتراکات فرهنگی و معنوی فراوانی برخوردارند که ریشه در تاریخی چند هزارساله دارد.

بروجردی همچنین تاکید کرد : اجماع دیدگاه های کشورهای عضو« اکو» فرصتی را فراهم می آورد که به دیگران یادآوری کنیم که تقدس دین در حفظ کرامت انسان است و کرامت انسان در حفظ حرمت و حریم انسانی است. این همان امر مقدسی است که در باور آحاد مردم می تواند جوانه بزند و به بالندگی برسد و به همراه خود رشد و شکوفایی اندیشه و دانش بشری را ایجاد کند. قطعا نشر کتاب و کتابخانه در شکل دهی به این امر می تواند موثر باشد. اکوی فرهنگی این رسالت را بر عهده دارد که هم موجب تقریب اندیشه ها و هم موجب حفظ، حراست و صیانت از فرهنگ جوامع شود.

چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی اکو در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان۲۷ تا ۲۹ نوامبر ۲۰۱۷ (ششم تا هشتم آذرماه) برگزار می شود.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9-1