آخرین مطالب
کد مطلب: 6569
تاریخ انتشار: پنجشنبه 4 آبان 1396

تفاهم همکاری میان موسسه فرهنگی اکو و صداوسیما

تفاهم همکاری میان موسسه فرهنگی اکو و صداوسیما
اخبار  - تفاهم‌نامه همکاری معاونت برون مرزی سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران و موسسه فرهنگی اکو با حضور روسای این دو نهاد در مجموعه سعادت آباد امضاء شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسه فرهنگی اکو، به موجب این تفاهمنامه، که به امضای محمدمهدی مظاهری رییس موسسه فرهنگی اکو و پیمان جبلی معاون برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران رسید، تعامل و همکاری در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، رسانه‌ای (تصویری، مجازی و ... ) تبلیغی، هنری، آموزشی و پژوهشی میان این دو نهاد گسترش می‌یابد.

هماهنگی و همکاری بیشتر به منظور ایجاد استمرار ارتباط فکری ـ فرهنگی و همچنین تعمیق و تحکیم روابط دو طرف از طریق ایجاد اتاق فکر مشترک و مشارکت و همکاری رسانه‌ای در همایش ها و کنفرانس های داخلی و خارجی و تبادل تجارت بین المللی، فرهنگی، رسانه‌ای و استفاده از تعاملات و نظرات کارشناسی دو طرف برخی از اهداف این تفاهم نامه است.

محمد مهدی مظاهری درباره انعقاد این تفاهمنامه گفت: برای تمام کشورهای عضو اکو این فرصت بسیار خوبی است که در حوزه های مختلف رسانه ای ، فرهنگی ، ادبی ، توریسم و انتشارات و به ویژه حوزه های مجازی اقدامات مناسبی انجام دهند و یقینا پتانسیل و ظرفیت شبکه های برون مرزی در محقق شدن این ، اهداف بسیار حائز اهمیت است.

رئیس موسسه فرهنگی اکو تاکید کرد از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران، یکی از کشورهای موسس و تاثیرگذار در موسسه فرهنگی اکو است، باید از تمام ظرفیت ها و امکانات خود برای گسترش تعاملات فرهنگی میان کشورهای عضو بهره گیرد.

به گفته مظاهری، نحوه اجرای این تفاهم نامه و همکاری تمام نهادها با کشورهای عضو اکو مشخص شده است که مهمترین آن بحث آموزش، ترویج و گسترش زبان فارسی در کشورهای عضو این اتحادیه بین المللی است که در برخی از آنها حتی فارسی زبان رایج آنهاست که در نوشتار و در ادبیات و فرهنگ آنها نیز وجود دارد.

وی همچنین از امکان تشکیل اتحادیه رسانه ای کشورهای عضو اکو خبر داد و افزود: با تشکیل این اتحادیه تاثیرگذاری حوزه های مختلف و دیپلماسی فرهنگی و عمومی در کشورهای عضو اکو دو چندان خواهد شد.

مظاهری با اشاره به جریان یکسویه خبرگزاری‌های بین المللی، افزود: با توجه به اینکه اکو، یک موسسه فرهنگی و منطقه‌ای است و دومین اتحادیه جهانی از لحاظ جمعیتی و جغرافیایی است باید در این منطقه بزرگ با ظرفیت‌هایی که تمدن غنی ایران و اسلام دارد با بهره مندی از دیپلماسی فرهنگی و عمومی و همکاری و مشارکت تمام کشورهای عضو اکو، اقدامات مهمی انجام دهیم.

پیمان جبلی نیز با تاکید بر اینکه در دنیای امروز ، بلوک بندی رسانه ای در دنیا بر اساس قدرت، ثروت و نفوذ سیاسی کشورها شکل گرفته و برخی از این بلوک بندی ها خود را بر جریان های رسانه سراسر جهان ، تحمیل کرده اند، گفت: باید بلوک بندی های جدید و اتحادیه های جدیدی را شکل دهیمتا با استفاده از هم افزایی و تجمیع تمام ظرفیت های شبکه های برونمرزی ، با موسسه فرهگی اکو، کارهای مشترکی انجام دهیم.

وی شبکه های برون مرزی را یکی از بهترین ظرفیت های رسانه ملی توصیف کرد که از گستردگی مناطق تحت پوشش و جامعه هدف مناسبی برخوردار است و بسیاری از شبکه های آن ، جامعه هدفشان کشورهای عضو اکو است.پیمان جبلی معاون برون مرزی در نشست امضای تفاهمنامه همکاری معاونت برون مرزی با موسسه فرهنگی اکو، تعامل با کشورهای عضو اکو را فرصت مغتنمی برای سازمان صداوسیما دانست تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود، به گسترش تعاملات فرهنگی میان کشورهای عضو و همکاری مستمر دو نهاد برای تشکیل اتحادیه رسانه‌های کشورهای عضو کمک کند.

جبلی ضمن خیر مقدم به دکتر محمد مهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو تصریح کرد : رسانه ملی علاوه برتلاش برای گسترش تعاملات فرهنگی میان کشورهای عضو اکو ، باید در افزایش سطح تعاملات اقتصادی و تجاری میان این کشورها نیز نقش موثری ایفا کند و برای تقویت تعاملات و ارتباطات بین این کشورها گام بردارد.

معاون برون مرزی خاطرنشان کرد: کشورهای اکو به نوعی از یک فرهنگ و تاریخ مشترکی برخوردار هستند و در این میان جمهوری اسلامی ایران باسابقه تمدنی چندین هزارساله تاکنون تاثیرات عمیقی بر این حوزه داشته و نمادهای تمدن و فرهنگ ایران در حوزه آسیای مرکزی و خاورمیانه همواره ثبت شده است.

جبلی خاطرنشان کرد، تولید برنامه های مشترک در چارچوب سیاستهای رسانه ملی با هدف گسترش و تعمیق روابط کشورهای عضو اکو، پوشش خبری برنامه‌های مهم موسسه اکو از سوی شبکه های مختلف برون مرزی، همکاری دو طرف در جهت ساخت برنامه های فاخر فرهنگی به منظور تقریب افکار عمومی کشورهای عضو از مهمترین محورهای همکاری خواهد بود.

جبلی ضمن ابراز خرسندی از اینکه دبیرخانه دائمی این سازمان در تهران مستقر است، افزود: بر اساس امضای این تفاهمنامه باید با تشکیل کمیته‌های ویژه‌ای، سیاست‌ها و ماموریت های مشترک، بررسی شود تا بدرستی بتوانیم از ظرفیت های مشترک بهترین استفاده را ببریم.

وی ادامه داد در همین خصوص پیشنهاداتی به موسسه فرهنگی اکو مطرح شده است که پس از بررسی های لازم و اعلام نظر ، معاونت برون مرزی برای عملیاتی کردن مفاد این قرارداد آمادگی لازم را دارد.

موسسه فرهنگى اکو یک نهاد بین المللى و مقر اصلى آن در تهران است و با هدف تحکیم قرابت هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى، ادبی و ایجاد پیوندهاى معنوى و روابط دوستانه میان ملل کشورهاى عضو اکو از سال ١٩٩٥ فعالیت خود را آغاز کرده است.

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+2