آخرین مطالب
کد مطلب: 6421
تاریخ انتشار: سه شنبه 26 اردیبهشت 1396
با همکاری کشورهای عضو اکو

کنگره نکوداشت فردوسی برگزار شد

کنگره نکوداشت فردوسی برگزار شد
اخبار  - کنگره نکوداشت فردوسی با همکاری کشورهای عضو اکو در یزد و کرمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، با همکاری موسسه فرهنگی اکو، بنیاد فردوسی (شاخه های توس و کرمان) و انجمن شاهنامه فردوسی یزد در روزهای 21-و 23 اردیبهشت سال جاری برگزار شد.

بنابراین گزارش، در این مراسم پیام آقای محمدمهدی مظاهری، ریاست موسسه فرهنگی اکو توسط شاه منصور شاه میرزا، کارشناس میز تاجیکستان، قرائت شد که در بخشی از این پیام آمده است:

"تاریخ را بزرگان و نخبگان می آفرینند و داناینند که بر پیکر اندیشه ملت ها روح و جان تازه می دمند و از خامه سحر آفرین آنان سخن جان تازه می گیرد.

شاهنامه و اندیشه های تابناک دانای توس مرز های ایران را درنوردیده و قلب مردمان منطقه ما را تسخیر نموده است. طبق تحقیقات انجام شده تا قبل از انقلاب اکتبر سال 1917 در قزاقستان که از کشورهای عضو اکو محسوب می شود، مهر عروسان برخی از نواحی این سرزمین یک جلد از شاهنامه بوده است و دولت تاجیکستان، از دیگر کشورهای عضو این سازمان به مردم کشورش توصیه داده است نام فرزندان خود را از اثر ماندگار حکیم توس برگزینند. و همین طور در کشورهای دیگر تاثیر این شاهکار سراینده شاهنامه را به روشنی مشاهده می کنیم.

در حقیقت شاهنامه یکی از بزرگ‌ترین حماسه های جهان، شاهکار حماسی زبان فارسی و حماسه ملی ایرانیان و نیز بزرگ‌ترین سند هویت ایرانیان است و بدون شک فردوسی سلطان شعر است و شاهنامه گواه سلطنت او است".

موسسه فرهنگى اکو یک نهاد بین المللى و مقر اصلى آن در تهران است و با هدف تحکیم قرابت هاى فرهنگى، هنرى، پژوهشى، ادبی و ایجاد پیوندهاى معنوى و روابط دوستانه میان ملل کشورهاى عضو اکو از سال ١٩٩٥ فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+1