آخرین مطالب
کد مطلب: 6388
تاریخ انتشار: جمعه 13 اسفند 1395
رييس موسسه فرهنگي اكو در گفتگو با ايرنا:

اکو فرهنگی با ترویج دیپلماسی فرهنگی افق روشنی پیش رو دارد

اکو فرهنگی با ترویج دیپلماسی فرهنگی افق روشنی پیش رو دارد
اخبار > پاکستان  -  رئیس موسسه فرهنگی اکو با بیان این که به زودی همکارهای جدیدی میان این موسسه وخبرگزاری جمهوری اسلامی 'ایرنا' در قالب امضای یک تفاهم نام آغاز خواهد شد، گفت: یکی از برنامه های مشترک ما، برگزاری اجلاس روسای خبرگزاری های کشورهای عضو اکو در تهران به میزبانی ایرنا است.

'محمد مهدی مظاهری' که برای شرکت در اجلاس اکو در پاکستان، اخیرا به اسلام آباد سفر کرده بود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ملاقات اخیر خود با 'محمد خدادی' مدیر عامل خبرگزاریجمهوری اسلامی 'ایرنا' در محل موسسه فرهنگی اکو، نقش ایرنا و دفاتر نمایندگی آن در منطقه را برای پیشبرد اهداف موسسه اکو فرهنگی بسیار مهم دانست و گفت: طبق مذاکراتی که با مدیرعامل ایرنا داشتم، به زودی همکاری هایی میان موسسه فرهنگی اکو وخبرگزاری ایرنا در قالب امضای یک تفاهم نامه آغاز خواهد شد.

موسسه فرهنگی اکو یک نهاد کامل مستقل بین المللی است و تنها نهاد بین المللی-منطقه ای فرهنگی است که مقر دائمی آن در ایران است. قبل از ایران پاکستان ریاست این موسسه را به عهده داشت و پس از آن برای یک دوره سه سال در آوریل 2016 (فروردین 95) ایران به عنوان رئیس جدید انتخاب شد.

وی گفت: تلاش هایی که در دوره سه ساله ریاست ایران بر اکو فرهنگی باید انجام شود، شامل الحاق کامل همه کشورهای عضو اکو به این نهاد فرهنگی، پیگیری برای افزایش بودجه اکو فرهنگی و برگزاری جشنواره نوروزی اکو در یکی از مناطق آزاد تجاری ایران است.
مظاهری گفت: در اجلاس سران اکو، پیشنهادهایی درباره نوروز و حضور همه کشورهای عضو در جشنواره نوروزی در ایران دادیم و با توجه به فرصت کم باقی مانده تا نوروز پیش رو، امیدواریم در نوروز سال آینده برنامه ریزی های لازم برای برگزاری این جشنواره انجام شود.

رئیس موسسه فرهنگی اکو اظهار داشت: در حوزه پژوهش کارهای خوبی را برنامه ریزی کرده ایم. از یک طرح پژوهشی بسیار مهم تحت عنوان 'امنیت فرهنگی' در سال جاری (20177) حتما رونمایی خواهد شد که کار بسیاری جدیدی است. ضمن اینکه در چاپ برخی کتب مانند کتاب های مرتبط با شخصیت های بزرگ ادبی و فرهنگی ایران گام های خوبی برداشته شده و آثار آن را نیز در سال جاری مشاهده خواهیم کرد.

وی افزود: با دانشگاه های معتبر و مطرح کشورهای عضو از ایران و دیگر کشورها تفاهم نامه های علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی امضا شده که البته باید شاهد حوزه های اجرایی و کاربردی آن باشیم و صرفا این تفاهم نامه ها روی کاغذ نمانند.
مظاهری با تاکید بر تقویت بخش رسانه ای اکو فرهنگی گفت: در حوزه ارتباطات رسانه ای، به دنبال تقویت وبسایت اطلاع رسانی اکو و بروز کردن آن هستیم که کارهای خوبی در این حوزه انجام شده است. زبان های انگلیسی و روسی به این وب سایت اضافه شده و البته باید زبان های بیشتری تعریف شود و امیدواریم در سال جاری میلادی به این اقدامات هم پرداخته شود.

رئیس موسسه فرهنگی اکو با اشاره فعالیت های این نهاد در حوزه انتشارات گفت: پنج ماهنامه و فصلنامه موضوعی در حوزه های مختلف فرهنگ، هنر، ادبیات، پژوهش، اجتماعی و علمی تعریف شده و علاوه بر اخذ مجوز برای نشر این محصولات از سوی اکو، باعث انتشار آن در سایر کشورها و یونسکو می شود که این حرکت بسیار بزرگی است.

وی افزود: مجوز نشر اکو در همین چهارماه اخیر اخذ شد و با اخذ این مجوز، تمامی کتاب ها و انتشارات به نام اکو و قابل تامین در کل کشورها و جهان است، این به معنی به رسمیت شناخته شدن اکو در سطح جهانی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
مظاهری با تاکید بر اهمیت دیپلماسی فرهنگی و دیپلماسی عمومی که فرهنگ ، به معنای کلی آن و نه محدود آن، عنصر این دیپلماسی را تشکیل می دهد، گفت: اکو فرهنگی با ترویج دیپلماسی فرهنگی و عمومی، با توجه به اهمیت فوق العاده این دیپلماسی، افق روشنی را پیش رو دارد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو گفت: اکنون در خیلی از کشورها ارتباطات با دیپلماسی فرهنگی و عمومی تعریف می شود. ابزار این دیپلماسی ادبیات، فرهنگ، هنر و موسیقی به ویژه تمدن بزرگ مشترک این منطقه است که بیش از چهارصد میلیون جمعیت دارد و وسعت جعرافیایی وسیعی را تحت پوشش قرار داده است ضمن اینکه اکثریت جمعیت کشورهای عضو مسلمان ودارای مشترکات فرهنگی و دینی فراوان هستند.

مظاهری در این گفت و گو، تاکید کرد تاثیر و برش دیپلماسی فرهنگی، اگر به درستی دنبال شود و به فرهنگ به عنوان یک ابزار محدود و تک بعدی نگاه نشود، می تواند به مراتب از دیپلماسی سیاسی برای نزدیک تر کردن روابط میان کشورها و ملت ها قوی تر عمل کند.
وی گفت: دیپلماسی فرهنگی، یک دیپلماسی جامع است که اساس و پایه اصلی آن، آموزه های قرآن کریم و پیامبر بزرگ اسلام است. آموزه هایی که وجه مشترک میان تمام مسلمانان جهان است.

مظاهری در پایان این گفت و گو، با اشاره به فرازی از بیانات حضرت امام خمینی (ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی که این انقلاب را یک 'معجزه فرهنگی' تعبیر کرده اند، گفت: فرهنگ و روابط فرهنگی میان ملت ها و کشور ها را می توان به درختی تشبیه کرد که روبط سیاسی و اقتصادی از میوه های این درخت است و اگرچه ممکن است این درخت بطور طبیعی در برخی فصول میوه نداشته باشد، اما خود درخت زنده است و دوباره بعد از مدتی با گردش طبیعت، به شکوفه و به بار خواهد نشست.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+2