آخرین مطالب
کد مطلب: 6386
تاریخ انتشار: سه شنبه 10 اسفند 1395
نشست 22 وزرای خارجه اکو در اسلام آباد، پاکستان

سخنرانی جناب آقای دکتر محمد مهدی مظاهری

سخنرانی جناب آقای دکتر محمد مهدی مظاهری
اخبار  - جناب آقای رئیس، وزرای محترم، دبیرکل محترم، عالیجنابان، خانم ها و آقایان:
حضور در بیست و دومین نشست وزرای خارجه اکو فرصت مغتنمی است که برای موسسه فرهنگی اکو فراهم شده است تا گزارشی از آخرین دستاوردها و فعالیت های بین المللی خود در حوزه فرهنگ ارائه دهم.


بی شک بالاترین و والاترین عنصری که در موجودیت جوامع نقش حیاتی دارد، فرهنگ است. فرهنگ هویت بخش و هویت آفرین است و حول محور فرهنگ است که انسجام ملت های یک منطقه شکل می گیرد. در عصر کنونی که با پدیده جهانی شدن همراه شده است، فرهنگ به عنوان زمینه ساز صلح و دوستی بین ملتها، حتی در توسعه همکاری های اقتصادی نیز تاثیری بنیادین دارد. از همین روست که توجه به دیپلماسی فرهنگی و نقشی که در جهت بهبود روابط کشورها ایفا می کند، ضروری می نماید.

خوشبختی ما در این است که در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که از بزرگترین و گسترده‌ترین اشتراکات فرهنگی برخوردار است. این وجوه اشتراک، میراثی از نیاکان ماست که همواره پیام آور صلح، معنویت، دوستی و زندگی مسالمت آمیز برای مردمان این منطقه بوده است. با بهره گیری از ابزارهای تأثیرگذاری چون هنر، فرهنگ و ادبیات که تمام ملت های منطقه در آن اشتراک دارند، می توان گفتگوهای بین فرهنگی را تقویت نمود و با تکیه بر خرد جمعی به یک دیپلماسی فرهنگی منطقه ای منحصر بفرد دست یافت که مایه فخر و بالندگی اهالی دیار اکو در عصر جهانی شدن باشد. موسسه فرهنگی اکو با آگاهی از نقش حیاتی این اشتراکات بی شمار در تحکیم رشته های انس و الفت و دوستی، در فصل نوین فعالیت های خود در نظر دارد با همکاری، همدلی و مشارکت صمیمانه در مسیر عینیت بخشی به این دیپلماسی منطقه ای گامهای موثری بردارد.

عالیجنابان؛
در طول دوران کوتاهی که اینجانب هدایت این نهاد فرهنگی بین المللی را عهده دار شده ام، فعالیت های متنوعی در جهت تحقق اهداف والای پیش بینی شده برای موسسه انجام شده است. در حوزه پژوهش، به زودی سه اثر از جمله کتابی با عنوان "یک بیت پرنیان" که مجموعه ای از مقالات نویسندگان تاجیک درباره رودکی می باشد، منتشر خواهد شد و به منظور صیانت از همان میراث مشترک فرهنگی گرانسنگی که ذکر آن برفت، از یک طرح پژوهشی جامع در خصوص امنیت فرهنگی کشورهای عضو اکو نیز در سال 2017رونمایی می شود.
در راستای ایجاد شبکه ارتباطی بین مراکز فرهنگی، کتابخانه ها و موزه های ملی منطقه، نخستین کارگاه آموزشی منطقه ای با عنوان " محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه" با مشارکت موسسه فرهنگی اکو، سازمان میراث فرهنگی و مرکز بین‌المللی مطالعه، حفظ و مرمت آثار تاریخی فرهنگی و با حضور کارشناسان موزه داری کشورهای عضو اکو برگزار گردید. همچنین موسسه فرهنگی اکو قصد دارد چهارمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو را در آینده نزدیک برگزار نماید.
از جمله اولویت های موسسه فرهنگی اکو، همکاری های دانشگاهی در حوزه فرهنگ می باشد و در این راستا، نخستین اجلاس روسای دانشگاه های هنر منطقه اکو نیز با تلاش های موسسه برگزار و بیست بورس تحصیلی به دانشجویان کشورهای منطقه اعطا شد. برگزاری رویدادهای علمی، نشست های تخصصی هم اندیشی، تبادل اساتید و دانشجویان از دیگر اهدافی است که موسسه در چارچوب تفاهم نامه های همکاری دانشگاهی خود دنبال خواهد کرد.

وزرای محترم؛
گسترش همکاری های ورزشی در منطقه اکو از جمله اهدافی است که در اساسنامه موسسه فرهنگی اکو بر آن تاکید شده است. در این راستا، موسسه نخستین جام شطرنج اکو را با مشارکت حداکثری تمام کشورهای عضو اکو برگزار کرده و در آینده نیز رویدادهای ورزشی دیگری را در خصوص توسعه فعالیت های ورزشی در منطقه برگزار خواهد نمود.
در ادامه فعالیت های منسجم و موفقیت آمیز موسسه، سومین محفل شب شعر زمستانی اکو نیز با همکاری سفارت افغانستان در تهران و با حضور گسترده اهل شعر و ادب کشورهای منطقه برگزار شد که مجموعه اشعار آن به عنوان مرجعی ارزشمند در زمینه شعر معاصر منطقه اکو منتشر خواهد شد.
همچنین موسسه فرهنگی اکو با توسعه‌ و نوسازی ساختمان محل استقرار خود که شامل کتابخانه تخصصی، نگارخانه و مرکز کنفرانس دیپلماتیک می باشد، فرصتی ایده آل برای کشورهای محترم عضو اکو جهت بهره برداری از این امکانات و برگزاری برنامه های فرهنگی در راستای اعتلای فرهنگ و هنر و ادب خود فرآهم آورده است.
موسیقی زبان مشترک ملت هاست و نوای موسیقی کشورهای اکو شهرت جهانی دارد. موسسه فرهنگی اکو به منظور معرفی موسیقی سنتی ملل منطقه برنامه های متعددی را با مشارکت گروه های هنرمند منطقه ترتیب داده است که از جمله می توان به اجرای «آیین شریفه بیاتی مولوی» در بزرگداشت مقام شامخ مولانا با همکاری موسسه فرهنگی یونس امره ترکیه و هنرمندان این کشور اشاره کرد.
موسسه فرهنگی اکو در جهت پاسداشت هنر های فاخر و کهن منطقه نیز، نمایشگاه های هنری متعددی برگزار نموده است، از جمله نمایشگاهی با عنوان "هنر متعالی" که در آن موسسه میزبان آثار اساتید برجسته هنرهای سنتی منطقه بود.

خانمها، آقایان؛
مایلم به اطلاع برسانم که عملکرد موسسه فرهنگی اکو چنان بوده است که در شصت و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه ای با موضوع همکاری های سازمان ملل و سازمان اکو، دربند 28 از فعالیت موسسه فرهنگی اکو به منظور گسترش و تقویت روابط فرهنگی میان کشورهای عضو قدردانی به عمل آمده است و سازمان ملل از نهادهای تابعه مرتبط خود، بویژه یونسکو درخواست می کند تا از برنامه ها و پروژه های این موسسه در جهت معرفی میراث فرهنگی غنی منطقه اکو حمایت نماید. در همین راستا، تعامل مستمر، مثبت و سازنده با سایر نهادهای فرهنگی منطقه ای و بین المللی در زمره مقاصد ما در سالهای پیش رو خواهد بود.

 

جناب آقای رئیس، وزرای محترم،
در عرصه دیپلماسی فرهنگی دنیای امروز، نقش انگاره سازی های رسانه ای بیش از همیشه مورد توجه قرار دارد به نحوی که استفاده از دیپلماسی رسانه ای و بهره مندی از ساز و کارهای آن به عنوان ابزار قدرتمند دیپلماسی فرهنگی محسوب می شوند. مایلم به اطلاع برسانم موسسه فرهنگی اکو با تصدیق اهمیت آگاهی های عمومی نسبت به میراث مشترک فرهنگی و تأثیر آن بر تقویت و گسترش همکاری در تمامی زمینه ها در منطقه و اطلاع رسانی در خصوص مسائل فرهنگی، آموزشی و اجتماعی موجود منطقه، بزودی نشریاتی به پنج زبان رایج منطقه (فارسی، انگلیسی، روسی، اردو و ترکی) منتشر خواهد کرد که مشارکت صاحبان قلم و اندیشمندان منطقه، موجب غنای بهتر محتوای این نشریات خواهد شد.
همچنین موسسه در نظر دارد در راستای مشارکت حداکثری تمام کشورهای منطقه اکو و بهره برداری از آرای اندیشمندان و صاحبنظران آنها، شوراهای هنری، فرهنگی، ادبی و پژوهشی خود را تشکیل دهد تا به عنوان بازوی مشورتی، در ارتقا عملکرد موسسه سهیم باشند.
توسعه گردشگری به عنوان مهمترین ابزار فرهنگی توسعه پایدار در منطقه، از دیگر اهدافی است که موسسه دستیابی به آن را با جدیت دنبال خواهد کرد.
مایه مسرت است که اخیرا برخی از کشورهای منطقه برای الحاق کامل به موسسه فرهنگی اکو اظهار تمایل کرده اند، بدیهی است مشارکت کشورها برای موفقیت موسسه در انجام ماموریت های خود و در راستای تقویت و گسترش همکاری ها و تعاملات فرهنگی در سطح منطقه، امری ضروری است.

وزرای محترم؛
سالهای سال است که موسسه فرهنگی اکو نتوانسته است در میزان حق عضویت سالانه اعضای خود تغییری ایجاد کند، حال آنکه رشد سالیانه تورم و افزایش هزینه ها، پدیده ای است فراگیر و جهانی که همواره در اجرای فعالیت های فرهنگی ایجاد دشواری می نماید. اما با وجود وضعیت مالی نابسامان و بودجه ای که طی سالیان متمادی ثابت مانده، موسسه فرهنگی اکو همواره کوشیده است تا با فعالیت های خود، خانواده ای بزرگ از اهل فرهنگ و هنر و ادب منطقه را گرد هم آورد. اما شایسته است که اعضای محترم موسسه در خصوص بودجه و حق عضویت در موسسه تجدید نظر نمایند.


عالیجنابان؛
موسسه فرهنگی اکو در سه سال آتی اهداف والایی برای خود تعیین نموده است که امیدواریم با مشارکت کشورهای منطقه جامه عمل پوشند. با حمایت شما اعضای محترم سازمان اکو خواهیم کوشید بستر سازی مناسب فرهنگی در منطقه انجام شود تا با بهره گیری از خرد جمعی و مشارکت حداکثری کشورهای عضو در جهت دستیابی به دیپلماسی فرهنگی منطقه ای واحد گام برداریم.
در خاتمه، مایلم از دولت جمهوری اسلامی پاکستان بخاطر مهمان نوازی و تمهیدات ویژه تقدیر نمایم که موجب خواهد شد این رویداد برگی دیگر از موفقیت های تاریخ اکو باشد.


متشکرم

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9-2