آخرین مطالب
کد مطلب: 6379
تاریخ انتشار: شنبه 7 اسفند 1395
با حضور رییس موسسه فرهنگی اکو سفیر تاجیکستان و رایزنان فرهنگی رخ داد :

امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه موسسه فرهنگی اکو با سازمان منطقه آزاد اروند و میراث فرهنگی خوزستان

امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه موسسه فرهنگی اکو با سازمان منطقه آزاد اروند و میراث فرهنگی خوزستان
اخبار  - در آستانه سال نو شمسی و نوروز باستانی، با هدف توسعه فعالیت های فرهنگی و نقش تفاهم نامه همکاری موسسه فرهنگی اکو با سازمان منطقه آزاد اروند و اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان ، امضا شد.

مراسم امضای این تفاهم نامه با حضور دکتر محمد مهدی مظاهری، رییس موسسه اکو، مدير توسعه امور فرهنگي اكو ومشاوران،سفیر تاجیکستان، رایزنان فرهنگی تاجیکستان وافغانستان ودستیار معاون دبیر کل در امور بین الملل دبیر خانه اکو ، مديرعامل منطقه آزاداروند و مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان خوزستان، در محل دبیرخانه منطقه آزاد اروند در آبادان برگزار شد.

افزایش سطح آگاهی هاي نهادها، شرکت ها و موسسات فعال در مناطق آزاد نسبت به میراث مشترك فرهنگی و تمدنی کشورهاي منطقه و ضرورت حفظ آن؛ شناساندن ظرفیت ها و میراث غنی فرهنگی و تمدنی جمهوري اسلامی ایران به کشورهاي حوزه اکو؛ تقویت ارتباطات علمی، فرهنگی، هنري، آموزشی، فناوري، پژوهشی و گردشگري میان اقشار مختلف مردم منطقه در جهت نیل به اهداف مذکور، بخشی از اهداف و مفاد این تفاهم نامه است.

برگزاری مراسم سفره نوروزی اکو در منطقه آزاد اروند

به گزارش "مرکز اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو" طی مراسم امضای این تفاهم نامه ، رییس موسسه فرهنگی اکو ، با اشاره به روز جهانی نوروز ،۴ اسفند ، برابر با ۲۳ فوریه و تقارن این روز با امضای تفاهم نامه همکاری و برگزاری مراسم سفره نوروزی اکو در منطقه آزاد اروند، گفت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1388، با تصویب قطعنامه‌ای روز ۲۱ مارس برابر با ۱ فروردین را در چارچوب مادهٔ ۴۹ و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز به تصویب رسانده و در تقویم خود جای داد، طی این اقدام که برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، نوروز ایرانی به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.
وی تصریح کرد: قطعنامه نوروز به ابتکار نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و با همکاری برخی اعضای موسسه فرهنگی اکو از جمله: افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شد، ضمن اینکه ۳ کشور هند، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای‌گیری به کشورهای تهیه‌کننده این قطعنامه پیوستند.
وی با شاره به این بیت مولانا "ما برای وصل کردن آمدیم" ابراز امیدواری کرد که برگزاری این مراسم در نوروز امسال و انتقال شکوه و زیبایی این مراسم از سوی رسانه ها فرصتی باشد برای وصل کردن ملت ها با حلقه واسط اشتراکات فرهنگی و تشویق و ترغیب ملت های عضو برای شناساندن هرچه بیشتر و بهتر آیین های اقلیمی منطقه اکو ، به عنوان آیین هایی سراسر صلح و دوستی به اقصی نقاط دنیا.

توسعه فرهنگی از اصلی ترین دغدغه های منطقه آزاد اروند

اسماعیل زمانی ، مدیرعامل منطقه آزاد اروند، ضمن تشکر از حضور رییس موسسه فرهنگی اکو در این منطقه ، توسعه امور فرهنگی را یکی از وظایف این منطقه آزاد برشمرد و گفت: همه نهادهای اقتصادی وظیفه دارند در توسعه امور فرهنگی و بهبود و تعالی آن کوشا باشند و این منطقه آزاد در راستای وظایف خود ، ارتباط با موسسه فرهنگی اکو را به عنوان تنها سازمان بین المللی مسقر در ايران در دستور کار خود قرار داده و تمام تلاش خود را برای انجام هر چه بهتر مفاد تفاهم نامه به کار خواهد گرفت.

تمدن خوزستان و وجود موزه هنرهاي معاصر اصلي ترين دليل برای تاسیس دفتر نمایندگی

طی این مراسم همچنین درخواست تاسيس دفتر نمایندگی موسسه فرهنگی اکو در شهر آبادان به دليل وجود ظرفيت هاي غني ميراث فرهنگي و موزه هنرهاي معاصر (در ايران ، تنها در شهرهاي آبادان و تهران موزه هنرهاي معاصر وجود دارد) تقديم رياست موسسه فرهنگي اكو شد و مورد موافقت دكتر مظاهري قرار گرفت.

خسرو نشان، مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان نیز در ادامه با تشكر از موافقت رياست موسسه نسبت به تاسیس دفتر نمایندگی اکو در شهر آبادان کفت: فرهنگ غنی این استان و آثار تاریخی و باستانی و نوع فرهنگ خاص این خطه از ایران بهترین بهانه برای تاسیس دفتر نمایندگی موسسه فرهنگی اکو در شهر آبادان است.

وی گفت: خوزستان از آغاز، گذرگاه و محل استقرار نژادها و قوم های مختلف بوده است به گونه ای كه خوزستان را گهواره تمدن نامیده اند و وجود چُغازَنبیل نیایشگاهی باستانی اکه در زمان ایلام (عیلامی‌ها) و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده و بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتش است اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت، همچنین شهر باستانی شوش از ديگر ميراث با ارزش اين استان است.فعالیت های فرهنگی حلقهپیوند میان کشورهای اکو

امامزاده، سفیر تاجیکستان در ایران ،با ابراز خرسندی فراوان از حضور در این مراسم، امضای این تفاهم نامه را بسیار مبارک و خجسته دانست و گفت : از همه تفاهم نامه هایی که روابط و شرایط توسعه فرهنگی را تقویت مي كند استقبال می کنیم و من به عنوان سفیر تاجیکستان در ایران ، از تمام توان و قدرت خود در سفارتخانه برای اجرایی شدن مفاد آنها استفاده خواهم کرد. وي گفت: برقراری روابط چندجانبه را فرصتی خواهیم دانست برای آینده توسعه یافته موسسه فرهنگی اکو که بتواند همه اهداف مندرج در اساس نامه خود را به مرحله اجرا گذارد.

وی در پایان برگزاری مراسم سفره نوروزی اکو را اتفاقی مبارک یاد کرد و با استقبال از این برنامه ، از همه کشورهای عضو اکو برای شرکت در این مراسم دعوت نمود.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+1