آخرین مطالب
کد مطلب: 6330
تاریخ انتشار: یکشنبه 31 مرداد 1395

جشنواره موسیقی عاشیقی ایران و ترکیه برگزار شد

جشنواره موسیقی عاشیقی ایران و ترکیه برگزار شد
اخبار > ترکیه  - جشنواره عاشیق های ایران و ترکیه شنبه 30 مرداد 1395 با همکاری مرکز فرهنگی یونس امره ترکیه و موسسه فرهنگی اکو در فرهنگسرای نیاوران با استقبال فراوان مخاطبان برگزار شد.

افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو در آغاز این مراسم گفت: " هنر عاشقی را شاید بتوان مشهورترین سبک بیان احساسات ملی و هنرمندانه میلیون ها نفر از مردم منطقه اکو دانست. هنری که تا به امروز حفظ شده و گواه این حقیقت است که این هنر از جایگاه والایی در نظام اصول و ارزش های ملل منطقه برخوردار است. "

وی افزود: " امیدوارم چنین رویدادهایی که در راستای تحقق اهداف موسسه فرهنگی اکو می باشد، نقش ارزشمندی در بهتر معرفی کردن این هنر به جهانیان ایفا نماید."

نوری شمشکلر، رایزن فرهنگی سفارت ترکیه در تهران نیز اظهار داشت: "موسیقی عاشیق، پیوند میان موسیقی و فرهنگ ایران و ترکیه است."

وی اضافه کرد:" ترک ها هرگز به زبان فارسی، ادبیات و هنر ایرانی به چشم یک خارجی نگاه نکرده اند. جالب است بدانید کتاب های مثنوی مولانا، پندنامه عطار، گلستان سعدی و دیوان حافظ بعد از قرآن مجید پر فروش ترین کتاب ها در ترکیه است."

همچنین تورگای شفق، مدیر مرکز فرهنگی یونس امره در تهران، ضمن تشکر از همکاری موسسه فرهنگی اکو، درباره برگزاری برنامه های مشترک در ایران گفت: "ایرانی ها به فرهنگ و هنر ترکی علاقه دارند و این مساله را می توان از این استقبال متوجه شد. البته در ترکیه هم به ادبیات و به ویژه موسیقی ایرانی علاقه فراوانی وجود دارد."

وی در ادامه افزود فعالیت های مرکز فرهنگی یونس امره در تهران توسعه پیدا خواهد کرد و در آینده ای نزدیک شاهد برگزاری هفته سینمای ترکیه، هفته موسیقی ترکیه و کارگاه های شناخت استانبول در تهران خواهیم بود.

سجادی، مدیر فرهنگسرای نیاوران نیز با اشاره به همکاری های خوبی که این فرهنگسرا با کشورهای منطقه در گذشته داشته است، گفت: " موسیقی عاشیقی در این منطقه دارای تنوع بسیار است و این نوع موسیقی می تواند پیوند دهنده میان کشورهای منطقه باشد."

عاشیق محمود قارداش و عاشیق گلتکین بولوت از ترکیه و عاشیق ایمران حیدری و عاشیق محبوب خلیلی از ایران در این مراسم به اجرای موسیقی پرداختند.

در پایان لوح تقدیر و هدایایی از سوی موسسه فرهنگی اکو و مرکز فرهنگی یونس امره به این هنرمندان اهدا شد.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-3