آخرین مطالب
کد مطلب: 6098
تاریخ انتشار: پنجشنبه 26 دی 1392

نمایش بافته های کهن گلیم و گبه در موسسه فرهنگی اکو

نمایش بافته های کهن گلیم و گبه در موسسه فرهنگی اکو
اخبار > ایران  - مراسم گشایش نمایشگاهی از بافته های کهن گلیم و گبه روز سه شنبه 24 دی 1392 با حضور افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو، دولتعلی حاتم اف، سفیر جمهوری تاجیکستان، فادی حاج علی، سفیر جمهوری لبنان، پال فلی، سفیر استرالیا، و جمعی از دوستداران فرهنگ و هنر در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار گردید.

در این مراسم، رئیس موسسه فرهنگی اکو با تاکید بر اینکه معرفی فرهنگ، تمدن، ادبیات و هنر مردم منطقه اکو از جمله اولویت های این موسسه می باشد، گفت: "مردم این منطقه اشتراکات بسیاری در عرصه فرهنگ و تمدن و بویژه در زمینه هنر با یکدیگر دارند. مردم هر ناحیه از این منطقه بزرگ طی قرون متوالی تلاش داشته اند آداب، رسوم و سنت های ویژه خود را در آثار هنری بسیار ارزشمند خود جلوه گر سازند. در این میان مفروشات که دارای سابقه ای دیرینه در هنر مردم این منطقه هستند، جایگاه منحصر بفردی در زندگی روزمره آحاد مردم دارند. "

تورج ژوله، نویسنده و پژوهشگر فرش نیز با اشاره به قدمت هنر بافندگی در منطقه اظهار داشت: "هنر بافندگی، جزو عام ترین و مردمی ترین هنرها به شمار می رود و از جمله نخستین آثار هنری مشرق زمین است که در نمایشگاه های غربی به نمایش در آمد."

وی از آلمان به عنوان کشور پیشرو در شناخت گبه و گلیم شرق یاد کرد و افزود :" هنرمندان آلمانی از طرح های بافته های گلیم شرقی در آثار نقاشی مدرن خود استفاده می کنند."

پویا آریان پور، هنرمند نقاش معاصر نیز به بررسی تشابهات طرح ها در آثار هنری شرقی و غربی پرداخت و اذعان داشت:" از جمله ویژگی های آثار هنرمندان شرقی بی تکلفی است که در هنر غرب چنین چیزی مشاهده نمی شود."

در ادامه برنامه قطعاتی از موسیقی مدرن به اجرا در آمد.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5+4