آخرین مطالب
کد مطلب: 6081
تاریخ انتشار: پنجشنبه 7 آذر 1392

برگزاری همایش به یاد اقبال

برگزاری همایش به یاد اقبال
اخبار  - به همت مؤسسه فرهنگی اکو مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوری با حضور جمعی از اساتید دانشگاهی و مسئولان فرهنگی برگزار شد.

به مناسبت بزرگداشت شاعر و فیلسوف شهیر عالم اسلام، علامه محمد اقبال لاهوری، همایشی با عنوان "به یاد اقبال" با حضور آقای دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، آقای نور محمد جادمانی، سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در تهران و آقای افتخارحسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو و جمعی از اقبال پژوهان از جمله دکتر بقایی ماکان، دکتر قاسم صافی، دکتر اکبر جباری، دکتر مصطفی دولتیار، دکتر مصطقوی، دکتر محمد کیومرثی، دکتر سرور مولایی (افغانستان) و شاه منصور خواجه اف (تاجیکستان) و همچنین دوستداران فرهنگ و ادب در روز چهارشنبه ششم آذر 1392 در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار گردید.

افتخارحسین عارف با اشاره به آراء و اندیشه های اقبال، اظهار داشت: اقبال تمامی ارزشها، اندیشه ها و آداب و سنن اسلامی و شرقی دوران معاصر خویش و حتی پیش از آن را گرد هم آورد تا آثاری را بیافریند که یگانه دوران خود باشند. وی تصریح کرد در واقع شعر روح انگیز و سرشار از عواطف اقبال، ابزار او برای بیداری مسلمانان عصر خویش بود.

سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در تهران، جناب آقای نور محمد جادمانی نیز در سخنرانی خود اظهار داشت: منطقه اکو یکی از غنی ترین مناطق جهان از نظر تاریخ و میراث فرهنگی به شمار می آید. ما مشترکات بسیاری در حوزه های هنر و زبان و ادبیات داریم. وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم اظهار داشت مؤسسه فرهنگی اکو همواره سعی کرده تا نقش مهمی در ترویج فرهنگ بین کشورهای عضو اکو ایفا کند و این برنامه گام دیگری در این راستا می باشد.

ایشان علامه اقبال را شاعری با شهرت جهانی خواند که صاحب سبکی منحصر به فرد و بی همتا در سرودن اشعار به هر دو زبان اردو و فارسی بود. آقای جادمانی در پایان شعر اقبال را سرشار از پیام امید، وحدت، برادری، محبت و صلح ارزیابی کرد.

در ادامه آقای دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی تاثیر اقبال در ادبیات فارسی را قابل توجه دانسته اظهار داشت : اقبال با اشعار خود گنجینه شعر فارسی را غنی تر کرده است. ایشان افزود شاعران فارسی زبان در شبه قاره هند بسیار بوده اند، اما اقبال از حیث جهان بینی و اندیشه با تمام شاعران معاصر خود متفاوت است. در روزگاری که ملت های مسلمان از هم دور شده بودند، وی از یگانگی امت اسلامی سخن می گفت.

در بخش بعدی برنامه، میزگرد نقد و بررسی آثار و اندیشه های اقبال با حضور اقبال پژوهان حاضر در مراسم برگزار گردید و در خاتمه نیز از کتاب "چنین گفت اقبال" اثر جدید دکتر قاسم صافی رونمایی به عمل آمد.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6+4