آخرین مطالب
کد مطلب: 6076
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 آبان 1392
یک مقام چینی به قرقیزستان پیشنهاد داد

پروژه «جاده ابریشم» چین جایگزین «اتحاد گمرکی» روسیه شود

پروژه «جاده ابریشم» چین جایگزین «اتحاد گمرکی» روسیه شود
اخبار > قرقیزستان  - یک مقام چینی، پروژه «جاده ابریشم» را جایگزین مناسبی برای اتحادیه گمرکی مورد خواست روسیه در قرقیزستان دانست.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «ژوئان سزونسه» معاون رئیس مرکز مطالعات بین‌المللی چین، امروز ضمن سخنرانی در آکادمی مدیریت دولتی وابسته به‌ریاست جمهوری قرقیزستان گفت که برای بیشکک بهتر است تا به‌ جای اتحادیه گمرکی به‌ فکر پیوستن به‌ پروژه چینی منطقه اقتصادی «جاده ابریشم» باشد.

این پژوهشگر چینی گفت که کشورش قصد اجرایی کردن پروژه جاده ابریشم را دارد که بایستی چین و کشورهای آسیای مرکزی را در یک منطقه واحد اقتصادی قرار دهد.

به‌ نظر وی اتحادیه گمرکی تنها 3 کشور را فرا گرفته و معلوم نیست که در آینده آیا کشورهای دیگری نیز به‌ آن ملحق شوند یا خیر.

بنا به‌ نوشته نشریه اینترنتی «بنیاد فرهنگ استراتژیک» بیانیه معاون رئیس مرکز مطالعات بین‌المللی چین در میان کارشناسان قرقیزی مباحثی را به‌ بار آورده است.

به‌ اعتقاد «قوت رحیم‌اف» کارشناس سیاسی قرقیز، برای اولین بار است که چین به‌ صورت علنی گزینه‌ای در برابر اتحادیه گمرکی را معرفی می‌کند که به‌ نوعی حاکی از وجود نگرانی‌های پکن نسبت به‌ آینده همگرایی در فضای شوروی سابق می‌باشد.

تحلیلگران مسائل منطقه بر این باورند که در صورت ورود کشورهای آسیای مرکزی و از جمله قرقیزستان به‌ اتحادیه گمرکی شانس چین برای بهره‌برداری فعال از ذخایر طبیعی و به‌خصوص انرژی و معادن منطقه محدود خواهد شد.

چین به‌ منظور برقراری ارتباط نزدیک‌تر اقتصادی و تجاری با کشورهای آسیای مرکزی به‌دنبال ساخت پروژه‌های مختلف زیربنایی در این منطقه می‌باشد.

«ایگور شستاکف» کارشناس مسائل سیاسی آسیای مرکزی با توجه به‌ ارتباط نزدیک برخی از گروه‌های مالی و سیاسی قرقیزی با چین، مخالفت آن‌ها با ورود قرقیزستان به‌اتحاد گمرکی را بعید نمی‌داند.

به‌ نظر می‌رسد که وجود اتحادیه گمرکی برای چین به‌ عنوان مانعی در مسیر تحقق کامل منافع اقتصادی و تجاری پکن در فضای این سازمان ارزیابی می‌شود.

بنابراین معاون رئیس مرکز مطالعات بین‌المللی چین که یک مؤسسه دولتی این کشور می‌باشد با طرح موضوع ضرورت فاصله گرفتن قرقیزستان از ورود به‌اتحادیه گمرکی می‌خواهد واکنش‌های نخبگان این کشور و منطقه را مورد ارزیابی قرار دهد.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+4