آخرین مطالب
کد مطلب: 6075
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 آبان 1392

ایران و تاجیکستان هفتصدمین سالگرد «میرسیدعلی همدانی» را گرامی می‌دارند

اخبار > تاجیکستان  - یک مقام دولت تاجیکستان اعلام کرد ایران و تاجیکستان هفتصدمین سالگرد تولد «میرسیدعلی همدانی» شاعر و دانشمند علوم اسلامی را در سال ۲۰۱۴ با اجرای برنامه‌های مشترک گرامی می‌دارند.

میرسیدعلی همدانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «شهلا عبدالرحیم‌اوا» دبیر کمیسیون ملی تاجیکستان در امور نهاد آموزش، علم و فرهنگ سازمان ملل در «یونسکو»، امروز در تماس با رسانه‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان هفتصدمین سالگرد تولد «میر سید علی همدانی» شاعر و دانشمند علوم اسلامی را در سال 2014 با اجرای برنامه‌های مشترک، گرامی می‌دارند.

به گفته وی، موضوع گرامیداشت سالگرد این عارف و شاعر ایرانی با پیشنهاد هیئت‌های ایران و تاجیکستان هفته گذشته به فهرست رویدادهای تاریخی و فرهنگی یونسکو برای سال‌های 2014-2015 وارد شد.

وی تجلیل از 3 هزار سالگی قلعه تاریخی «حصار» (واقع در 30 کیلومتری غرب دوشنبه)، ششصدمین سالگرد «عبدالرحمان جامی» شاعر تاجیک و صدمین سالگرد «زیادالله شهیدی» آهنگساز و شخصیت شناخته‌ شده تاجیکستان را از دیگر پیشنهادهای دوشنبه ذکر کرد که به فهرست رویدادهای تاریخی فرهنگی یونسکو وارد شده و طی 2 سال آینده با کمک این نهاد به طور گسترده تجلیل خواهد شد.

«امیر سیدعلی‎بن‎شهاب» معروف به میر سید علی همدانی عارف، عالم و شاعر ایرانی قرن هشتم و از مبلغان عمده اسلام بخشی از پایان عمر خود را در منطقه «ختلان» تاجیکستان کنونی گذرانده و آرامگاه وی در شهر «کولاب» 200 کیلومتری جنوب دوشنبه واقع است.

بنا به گفته منابع تاریخی این عارف بزرگ در زمان حیات خود مسجد و مدرسه‌ای احداث کرده بود و پیکرش نیز با وصیت ایشان در اطراف این مکان قرار داده شده است.

میر سید علی همدانی امروز نیز در کشمیر و تاجیکستان کنونی هواداران فراوانی دارد.

تاجیک‌ها به دلیل محبتی که به وی دارند آرامگاهش را به مکان زیارتی تبدیل کرده‌اند.

دولت تاجیکستان نیز از میر سید علی همدانی به عنوان شخصیتی که جایگاه برجسته در تاریخ و فرهنگ اسلامی دارد و آثارش برای تقویت روابط اقوام مسلمان و به خصوص فارسی‌زبان خدمت کرده‌ ارج می‌گذارد و به همین دلیل است که یک ناحیه و چند مدرسه به نام وی نامگذاری شده و روی اسکناس 10 «سامانی» واحد پول ملی این کشور عکس این شاعر عارف طراحی شده‌ است.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-2