آخرین مطالب
کد مطلب: 6074
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 آبان 1392
نگاهی به جاذبه‌های گردشگری ترکمنستان

«روحی ترکمنباشی»؛ بزرگترین مسجد جامع ترکمنستان

«روحی ترکمنباشی»؛ بزرگترین مسجد جامع ترکمنستان
اخبار > ترکمنستان  - بزرگترین مسجد ترکمنستان که به افتخار «صفرمراد نیازاف» اولین رئیس جمهور این کشور اکنون به عنوان مسجد جامع روحی ترکمنباشی نامگذاری شده است، به یکی از مهمترین جاذبه‌های معماری، دینی و توریستی این کشور تبدیل گشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، مساجد جامع تجلی ‌بخش قسمت مهمی از معماری و تاریخ اسلامی ملت‌ها در دنیای اسلام است که هر مسلمان و غیرمسلمانی را مجذوب خود می‌کند.

بزرگترین این نوع مساجد در ترکمنستان در روستای «قپچاک» در زادگاه «صفرمراد نیازاف» رئیس جمهور فقید ترکمنستان و در 15 کیلومتری عشق‏‌آباد پایتخت این کشور قرار دارد.

عملیات ساخت‌وساز مسجد جامع روحی ترکمنباشی در سال 2002 میلادی آغاز شد و آن را شرکت «بوئیگ» (Bouygues) فرانسه احداث کرد و در سال 2004 میلادی طی مراسم باشکوهی با حضور صفرمراد نیازاف رئیس جمهور قبلی این کشور افتتاح شد.

این مسجد جامع به افتخار نیازاف اولین رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان مسجد جامع روحی ترکمنباشی نامگذاری شد و هم‌اکنون به یکی از مهمترین جاذبه‌های معماری، دینی و توریستی این کشور تبدیل شده‏ است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت ترکمنستان برای ساخت این مسجد منحصر به فرد بیش از 100 میلیون دلار به شرکت مذکور فرانسه پرداخته کرده و به صورت کامل از محل اعتبارات دولتی ترکمنستان تأمین مالی شده‏ است.

ارتفاع مسجد جامع روحی ترکمنباشی 55 متر و دارای چهار مناره است که ارتفاع هر یک از چهار مناره 91 متر، نماد 1991 سال کسب استقلال ترکمنستان است.

مساحت کل مسجد جامع روحی ترکمنباشی 18 هزار متر مربع، ظرفیت آن برای 10 هزار نمازگذار بیش‌بینی شده و کلیه دیوارهای این مسجد با سنگ‌های گران قیمت تزئین و روکش شده‌اند.

این مسجد جامع دارای هشت ورودی و با مجموعه فواره‌های مختلف و زیبا تزئین شده است.

کف مسجد با یک فرش بزرگ دستباف سفارشی به مساحت 215 متر مربع پوشیده و دیوارهای آن با آیاتی از قرآن کریم تزیین شده است.

در نزدیکی مسجد پارکینگ زیرزمینی برای 100 اتوبوس و 400 اتومبیل ساخته شده است.

 

آرامگاه ترکمنباشی

آرامگاه ترکمنباشی

در نزدیکی این مسجد مقبره صفرمراد نیازاف رئیس جمهور فقید این کشور که در سال 2006 میلادی براثر سکته قبلی درگذشته است، قرار دارد.

در این آرامگاه چهار گوشه‌ای علاوه بر نیازاف، مقبره مادر، پدر و 2 برادر که در زلزله سال 1948 درگذشتند، قرار دارد که این مکان را به آرامگاه خانوادگی نیازاف اولین رئیس جمهور ترکمنستان مشهور کرده است.

«علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان آخرین مقام عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران بود که 2 ماه پیش در جریان سفری به عشق‌‏آباد از آرامگاه صفرمراد نیازاف و مسجد جامع روحی ترکمنباشی به همراه هیئتی بازدید کردند.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-1