آخرین مطالب
کد مطلب: 6073
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 آبان 1392

نمایشگاه محصولات صنعتی ایران در تاجیکستان گشایش یافت

نمایشگاه محصولات صنعتی ایران در تاجیکستان گشایش یافت
اخبار > تاجیکستان  - دومین نمایشگاه محصولات صنعتی ایران در سال جاری میلادی با حضور مقامات رسمی ایران و تاجیکستان و تجار ۲ کشور در کاخ «باردبد» شهر دوشنبه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، دومین نمایشگاه محصولات صنعتی جمهوری اسلامی ایران در سال جاری میلادی با حضور مقامات رسمی ایران و تاجیکستان و جمعی از تجار 2 کشور در کاخ «باردبد» شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان افتتاح شد.

«هادی علی‌پور» کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان طی سخنانی در این مراسم گفت: پنج ماه پیش بود که نمایشگاهی با عرضه محصولات تولیدی شرکت‌ها از مناطق مختلف ایران و همچنین شرکت‌های مشترک ایرانی و تاجیکی برگزار شد و مورد استقبال مردم این کشور قرار گرفت.

علی‌پور با اشاره به اشتراکات فراوانی که ملت‌های ایران و تاجیکستان دارند، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را اقدام مهمی در جهت توسعه روابط دوجانبه عنوان کرد.

به گفته وی در این نمایشگاه فراورده‌های بیش از 30 شرکت ایرانی در بخش‌های مختلف به معرض نمایش گذاشته شده‌ است.

«کرم‌علی حسن‌علی‌اف» معاون رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان، افتتاحیه این نمایشگاه را تدبیری در جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری و همچنین افزایش میزان مبادلات کالا با ایران ذکر کرد.

وی گفت: در این نمایشگاه محصولات شرکت‌های تولیدی و صنعتی ایران در بخش‌های کشاورزی، صنایع تبدیلی، مواد غذایی، صنایع دستی، حمل و نقل، وسایل گرمایشی، قطعات خودرو، لوازم برقی، آبرسانی، آرایشی و بهداشتی، ساختمانی، ظروف، پوشاک، کالاهای پلاستیکی و صنعت قالیبافی و فرش عرضه شده‌ است.

معاون رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان افزود: این نمایشگاه در چارچوب برنامه همکاری اتاق بازرگانی تاجیکستان و شرکت برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی «راه رشد آسیا» راه‌اندازی شده و به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: این نمایشگاه در جهت اجرای موافقتنامه همکاری اتاق بازرگانی تاجیکستان و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران برگزار شده‌ است.

«محمد عمرانی» مدیر عامل شرکت «راه رشد آسیا» در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: با توجه به علاقه مردم تاجیکستان به محصولات ایرانی دستور کار این نمایشگاه به شیوه‌ای ترتیب داده شد تا در طول برگزاری نمایشگاه، شرکت‌های ایرانی بتوانند محصولات خود را برای فروش نیز عرضه کنند.

وی توسعه روابط اقتصادی و همچنین ایجاد زمینه آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های تولیدی شرکت‌ها و کارخانه‌های ایرانی را از اهداف چنین نمایشگاه‌هایی در تاجیکستان عنوان کرد.

طی بیش از 22 سال اعلام استقلال دولت تاجیکستان در همکاری با نهاد‌های سیاسی و اقتصادی ایران در شهرهای دوشنبه و خجند بیش از 10 نمایشگاه اختصاصی و همچنین نمایشگاه‌های مشترک صنعتی راه‌اندازی کرده‌ که مورد استقبال گرم تاجیک‌ها قرار گرفته‌ است.

ایران پس از روسیه و چین، ترکیه و قزاقستان پنجمین شریک تجاری تاجیکستان محسوب می‌شود.

بنابر گزارش اتاق بازرگانی تاجیکستان حجم مبادلات تجاری با ایران در سال گذشته حدود 250 میلیون دلار بوده و در مدت 9 ماه سال جاری به 229 میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال گذشته بیش از 12 درصد افزایش داشته است.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-2