آخرین مطالب
کد مطلب: 6070
تاریخ انتشار: دوشنبه 20 آبان 1392
گفت‌وگو با ناصر جهانشاهي

سومین نمایشگاه کتاب ایران در "کابل"

سومین نمایشگاه کتاب ایران در
اخبار > افغانستان  - گفت‌وگویی با ناصر جهانشاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پی قطعی شدن تاریخ برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه اختصاصی کتاب و محصولات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری اسلامی افغانستان


آقاي جهانشاهی، هدف از برگزاری این نمایشگاه‌ها چیست؟
با توجه به اشتراکات گسترده دو ملت ایران و افغانستان نمایشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی فرصتی است تا مردم مسلمان دو کشور با ظرفیت‌های فرهنگی يكدیگر آشنا شده و در این فرصت در فضای آکنده از دوستی و برادری با جریان رو به رشد فرهنگی جوامع یکدیگر بیشتر آشنا گردند. همچنین فرصتي است تا اهل فکر و روشنفکران دو جامعه از طریق محصولات خویش با هم ارتباط برقرار نمایند و زمینه‌های همکاری دراز مدت را برای آینده پایه‌ریزی نمایند.

لطفا كمي در مورد سوابق این نمایشگاه‌ها بگوييد.
بحمدالله در سنوات گذشته جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در سایه امضاي پروتکل‌های همکاری فرهنگی بستر مناسبی را برای يكدیگر فراهم نمودند تا نمایشگاه‌های فرهنگی در دو کشور شکل گیرد که در این راستا ما توانسته‌ایم دو نمایشگاه بزرگ در شهر کابل و مزارشریف برپا نمايیم. همچنین تلاش بر اين است كه در طول سال نمایشگاه‌های کوچکي با حضور ناشران ایرانی و حمایت از ناشران افغانی در مناطق مختلف افغانستان دایر گردد و ان‌شاءالله سومین نمایشگاه بزرگ کتاب جمهوری اسلامی ایران در دهه اول آذرماه در کابل برگزار خواهد شد.

استقبال مردم و مسوولین افغانستان را چگونه مي‌بينيد؟
در حوزه برگزاری نمایشگاه کتاب در گذشته شاهد استقبال کم‌نظیر مردم اعم از جوانان، نوجوانان و بانوان از نمایشگاه‌ها بودیم که خود این امر ما را مجاب نموده است تا در برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی جدی‌تر عمل نمايیم که باعث خوشحالی جامعه فرهیخته افغانستان می‌گردد.

در خصوص همکاری مسوولین محترم دولت جمهوری اسلامی افغانستان نیز خصوصا وزارت محترم اطلاعات و فرهنگ افغانستان باید اعتراف نمود که تمام سعی و تلاش خویش را برای برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه‌ها به خرج داده و می‌دهند که باید از آنان تشکر نمود.

موضوعات کتب، نشریات و محصولات مورد علاقه مردم چيست؟
آنگونه که تجربه نمایشگاه‌های گذشته برای ناشران محترم تصریح نموده است، کتب و نشریات باید در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی، ادبیاتی، دینی، پژوهشی و غیره بوده و از ظرفیت‌های نشر جمهوری اسلامی چه در حوزه تولید و چه ترجمه، بیشترین استفاده را نمايد. ضمن اینکه باید کتب ارائه شده در سطوح دانشگاهی، بانوان، مردم و غیره دسته‌بندی گردد. خصوصا حوزه کودک و نوجوان می‌تواند جایگاه خوبی را در آثار ارائه شده داشته باشد.

از نظر شما چه ملاحظاتی بايد براي ناشران مدنظر قرار گیرد؟
ضمن تشکر از ناشرانی که قبول زحمت می‌نمایند و در این رخداد فرهنگی شرکت و موجبات تعالی فرهنگی ملت و دولت برادر افغانستان را فراهم می‌آورند، لازم است نکات زیر را مدنظر قرار دهند.
۱- تلاش نمایند کتب ارائه شده در ردیف آخرین تولیدات در جمهوری اسلامی ایران باشد.
۲- قیمت تمام شده به صورتی طراحی گردد که متناسب با قدرت خرید مردم افغانستان باشد.
۳- کتب به دور از پرداخت به تفاوت‌های قومی، زباني و مذهبی بوده و تمام کتب در مسیر تحکیم دوستی و برادری ملت‌های مسلمان باشد.
۴- متناسب با فرهنگ مشترک دو ملت ایران و افغانستان باشد.
۵- از کیفیت چاپ مناسب برخوردار باشد.


منبع:

انتشارات بین‌المللی ابرار

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9-2