آخرین مطالب
کد مطلب: 6064
تاریخ انتشار: سه شنبه 14 آبان 1392
نگاهی به جاذبه‌های گردشگری پاکستان

شهر اسرار‌آمیز در پاکستان

شهر اسرار‌آمیز در پاکستان
اخبار > پاکستان  - شهر اسرارآمیز «موهنجودارو» موسوم به «تپه مردگان» از جمله آثار به جای مانده از تمدن باستانی «سند» است که حکایت از وجود تمدنی پیشرفته و اعجاب‌انگیز در این منطقه دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در پاکستان بناهای تاریخی زیادی وجود دارد اما شهر باستانی که در سال 1922 توسط «سر جان مارشال» باستان‌شناس انگلیسی در نزدیکی رود سند کشف شد در نوع خود بی‌نظیر است.

شهر باستانی مورد نظر که به «موهنجودارو» (به اردو: «موئن جودڑو» و به هندی: मोहन जोदड़ो)‏ به معنای «تپه مردگان» معروف است و حدود 40 هزار نفر جمعیت داشت، بر فراز تپه‌ای به ارتفاع 14 متر بنا شده است.

قدمت این شهر به عصر فلز و تقریبا به 3000 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌‌گردد.

با اینکه تمدن این شهر از تمدن هندو (قدیمی‌ترین تمدن در شبه‌قاره) قدیمی‌تر است اما نحوه ساخت شهر حکایت از یک نظام شهری بسیار پیچیده و پیشرفته دارد.

باستان‌شناسان معتقدند مردم این شهر هم عصر با مردم مصر باستان، بابل و چین باستان که در نزدیکی رود سند زندگی می‌کردند بودند.

در زمانی که مصری‌ها و بابلی‌ها به سبب محرومیت از امکانات اولیه زندگی سختی را می‌گذراندند مردم موهنجودارو از بیشتر امکانات رفاهی از جمله آب بهداشتی، سیستم فاضلاب پیشرفته، خیابان‌های بزرگ و انبار‌های غله پیشرفته برای ذخیره مواد غذایی برخوردار بودند.

* شهری باستانی با استخر و حمام

همچنین در خیابان‌های شهر جوی‌های آبی دیده می‌شود که برای ذخیره آب باران تعبیه شده بودند و برای اینکه از ورود حشرات و سایر مواد آلوده به آب جلوگیری شود روی این جوی‌ها با شبکه‌های توری مانند که از سنگ درست شده بود پوشانده شده بودند.

سیستم آبرسانی این شهر نیز به‌گونه‌ای بود که ساکنان هر خانه به آب بهداشتی دسترسی داشتند. این در حالی است که تمام خانه‌ها دارای حمام بوده و مسیرهایی نیز برای تخلیه فاضلاب طراحی شده بوده است.

یک استخر بزرگ نیز در وسط شهر دیده می‌شود که به احتمال زیاد حمام عمومی شهر است. این استخر به طول 12 متر و عرض 7 متر و ژرفای 2 متر با دیواره داخلی از آجر، ملات و ساروج ساخته شده و برای انجام مراسم مذهبی و پاک شدن به کار می‌رفته است.
مواد غذایی مورد نیاز مردم نیز در انبار غله بزرگی که در مکانی مرتفع ساخته شده نگهداری می‌شدند که حتی در زمان خشکسالی نیاز مردم را تأمین می‌کرد.

همچنین در هر خیابان مکانی برای جمع‌آوری زباله و انتقال به بیرون شهر ساخته شده بود و مکان‌هایی نیز برای گردهمایی و برپایی جمع‌های دوستانه در نظر گرفته شده بود.

نوع طراحی خیابان‌ها نیز نشان می‌دهد که خیابان‌های شهر برای عبور گاری‌هایی که به کمک گاو حرکت می‌کردند طراحی شده‌اند.

اندازه دقیق آجرها، سبک ساخت خانه‌ها که به‌ صورت یکسان ساخته شده و سیستم آبرسانی پیشرفته این شهر نشان دهنده وجود تمدنی پیشرفته و منحصر به فرد در این منطقه است.

* کشفیات جالب تپه باستانی سند

از خرابه‌های شهر موهنجودارو 40 هزار قطعه شیء باستانی از جمله ظروف سفالی انواع مهر و مجسمه پیدا شده که نشان می‌دهد مردم برای حمل و نقل و جابجایی از گاو نر استفاده می‌کردند.

مردم سند باستان محصولات کشاورزی خود از جمله گندم و پنبه را با سایر کشورها مبادله کرده و در عوض اشیای قیمتی از جمله انواع جواهرات و فلز دریافت می‌کردند.

بیشتر اشیای ساخته شده که از این شهر به دست آمده از مس ساخته شده است.

همچنین بزرگان سند باستان صفحه‌ای شبیه به شطرنج طراحی کرده و با مهره‌هایی از عاج فیل و عقیق بازی خاصی را انجام می‌دادند که گفته می‌شود این بازی بعدها تکامل شده و به شکل شطرنج امروزی درآمده است.
آنچه موهنجودارو را از سایر تمدن‌های معاصرش متمایز می‌کرد داشتن واحدهایی برای وزن کردن و اندازه‌گیری بود. مجموعه‌ای کامل از وزنه‌های کوچک و بزرگ به‌دست آمده از این شهر نشان از دقت عمل مردم در قد و وزن و وجود نظارت‌های دقیق قانونی در این باره دارد. این وزنه ها از قطعات کامل صیقلی سنگ چخماق، مرمر سفید، سنگ آهک و پشم ساخته شده‌اند.

* تپه «موهنجودارو» چرا «تپه مردگان» نامیده شد؟

از جمله دلایل سقوط تمدن دره سند و موهنجودارو می‌توان به مواردی چون خشکسالی تدریجی،خسارات ناشی از طغیان رود سند، شیوع یک بیماری ناشناخته، هجوم اقوام غارتگر و غیره اشاره کرد.

اگرچه تاریخ دقیق نابودی تمدن سند معلوم نیست اما بیشتر باستان‌شناسان بر این باورند که این تمدن اعجاب‌انگیز در 1500 سال قبل از میلاد مسیح به طور اسرار آمیزی نابود شده است.

باستان‌شناسان معتقدند در حمله اقوام غارتگر به موهنجودارو حتی یک نفر از ساکنان این شهر زنده نمانده است.

این در حالی است که بعد از این کشتار، اجساد تا مدت‌ها در این مکان به حال خود رها شدند و به همین علت این شهر به «تپه مردگان» شهرت یافت.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 9+3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 9+3

نظرات کاربران [ 2 ]
سید محمد پنجشنبه 13 اسفند 1394
واقعا عالی بود
مريم چهارشنبه 15 آبان 1392
با سلام. بسيار ممنون از اطلاع رساني و تصوير بسيار زيبا از شهر موهنجودارو (تپه مردگان)؛ متاسفانه اغلب وقتي صحبت از كشورهائي همچون پاكستان؛ افغانستان و... مطرح ميشود ؛ مردم بيشتر به فقر و سختيهاي مردم آن كشورها فكر ميكنند. ايكاش به فرهنگ اين كشورها نيز نظري افكنده شود. من واقعا به فكر بازديد از اين مكان افتادم. با تشكر از دوستان تهيه كننده اين مطلب و تصوير بسيار زيبا و جذاب آن