آخرین مطالب
کد مطلب: 6061
تاریخ انتشار: سه شنبه 14 آبان 1392
رايزن فرهنگي ايران در اسلام آباد:

دانشجویان دانشگاه کامست پاکستان بورسیه می شوند

دانشجویان دانشگاه کامست پاکستان بورسیه می شوند
اخبار > پاکستان  - "تقی صادقی"در دیداربا هارون رشید، معاون دانشگاه کامست گفت: رایزنی فرهنگی ایران می تواند به دانشجویان و استادان این دانشگاه بورسیه تحصیلی و فرصت مطالعاتی اعطاء نماید.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر دعوت دانشگاه کامست،"تقی صادقی"، رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد با "هارون رشید"، معاون دانشگاه کامست(Comsats) اسلام آباد دیدار و درباره گسترش روابط دانشگاهی و علمی بین این دانشگاه و دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرد.

در این دیدارکه خالد رشید و اظهار حسین، رییس امور اجرایی نیز حضور داشتند، هارون رشید به روابط دیرینه دو کشور ایران و پاکستان اشاره کرد و خواهان گسترش روابط فرهنگی، علمی و دانشگاهی شد.

وی گفت:برای ایجاد روابط گسترده با دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران نیاز به کمک رایزنی فرهنگی داریم.

هارون افزود: پیوندهای مشترک دینی، فرهنگی بی نظیری بین دو ملت وجود دارد و زبان فارسی که روزگاری زبان رسمی این منطقه بوده است، نمونه ای عالی از نزدیکی فکر و دل مردم دو کشور به شمار می رود.

معاون دانشگاه کامست به پیشرفت های چشمگیر ایران پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ایران تنها کشوری است که راه آزادی را انتخاب کرده و علیرغم مشکلات بسیار موفق بوده است.

هارون به اختصاص 100 بورسیه تحصیلی کامل به دانشجویان جهان اسلام اشاره کرد و برای پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه کامست نیز اعلام آمادگی نمود.

"تقی صادقی"، رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد با اشاره به نقش اندیشمندان مسلمان و دانشگاه ها در هدایت افکار عمومی و تأمین استقلال و عزت مسلمانان گفت: آن چه توانست جمهوری اسلامی ایران را دربرابر سیل تهاجم همه جانبه دشمنان اسلام محافظت کند، ایمان به اسلام و اعتماد به جوانان و اندیشمندان و دانشمندان بومی بود و با اقتدار علمی می توان از ارزش های والای انسانی و انقلابی دفاع کرد.

صادقی با اشاره به مواردی از پیشرفت های علمی و فناوری دانشگاه های ایران و تحولات شگفت علمی پس از انقلاب ،گفت: مهم تر ازاین پیشرفت ها مبانی نظری آنهاست که همانند فلسفه خاص علوم ،نوع دانش های اسلامی و کاربرد آن ها را از غیرآن متمایز می سازد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد دستاوردهای خود را در اختیار همه مسلمانان قرار دهد.
صادقی با اشاره به روابط خوب رایزنی فرهنگی ایران با دانشگاه های مختلف در پاکستان گفت: ما روابط خوبی با دانشگاه های مختلف پاکستان به ویژه دانشگاه قائداعظم، دانشگاه آزاد علامه اقبال و دانشگاه ملی زبان های نوین اسلام آباد داریم. در دانشگاه قائداعظم کرسی رومی، در دانشگاه علامه اقبال، کرسی فارسی، در دانشگاه مظفرآباد کشمیر آزاد، کرسی شاه همدان باحمایت رایزنی فرهنگی ایران تاسیس شده و یا در حال تأسیس هستند. ضمن آن که نمایندگی های فرهنگی ایران با 11 بخش فارسی در دانشگاه های مختلف همکاری می کنند.

وی تأکید کرد ضرورت دارد باب همکاری ها در زمینه علوم ، فناوری و دانش های نوین در دانشگاه های دوکشور گشوده شود.

صادقی افزود: در این باره آمادگی داریم ارتباط دانشگاه کامست را با دانشگاه های مشابه در ایران برقرار کنیم.

در ادامه رایزن فرهنگی ایران به خدماتی که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به دانشگاه های خارج از ایران ارائه می کند، اشاره کرد و آمادگی این رایزنی را جهت اعطای بورسیه تحصیلی و فرصت مطالعاتی به دانشجویان،استادان و پژوهشگران دانشگاه کامست اعلام نمود.

همچنین دعوت نامه جشنواره خوارزمی جهت مشارکت استادان و دانشجویان تقدیم معاون دانشگاه گردید.

گفتنی است تعداد 2500عضو هیئت علمی در این دانشگاه فعال هستند که 650 نفر آنان دارای مدرک دکتری و فوق دکتری هستند. 26 هزار دانشجو در مقاطع مختلف در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که از این تعداد در بخش اسلام آباد 6000 دانشجو تحصیل می کنند. این دانشگاه در سراسر کشور 8 شعبه ایجاد کرده است ضمن آن که در صدد راه اندازی شبکه مجازی آموزشی نیز هستند. این دانشگاه علاوه بر آموزش رشته های فنآوری اطلاعات (IT) در بخش علوم انسانی و روانشناسی نیز فعال شده است. از برنامه های آینده این دانشگاه می توان به ایجاد بخش حقوق و پزشکی همراه یک بیمارستان آموزشی اشاره کرد.

کتابخانه این دانشگاه سیستم کتابداری DDC دارد و دارای50 هزار جلد کتاب چاپی و 65 هزار جلد کتاب الکترونیک و 32 هزار مجله و فصلنامه است که به صورت مجازی در دسترس محققان و دانشجویان قرار دارد. این کتابخانه دارای چهار طبقه است که ظرفیت استفاده همزمان 1000 نفر را دارد از نکات جالب توجه این کتابخانه می توان به سیستم کاملا هوشمند آن اشاره کرد که بدون حضور کتابدار کلیه امور مرتبط با جستجو و امانت دهی توسط خود دانشجو و به وسیله رایانه های موجود(300 دستگاه) انجام می شود. همچنین اتاق های ویژه مباحثه گروهی در کتابخانه پیش بینی شده است که با اخذ وقت قبلی گروههای علمی به مباحثه در آنها می پردازند.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+3