آخرین مطالب
کد مطلب: 6024
تاریخ انتشار: یکشنبه 5 خرداد 1392

اقبال بازگشت به اصالت‌ها را اصلی‌ترین راه پیشرفت امت اسلامی می‌دانست

اقبال بازگشت به اصالت‌ها را اصلی‌ترین راه پیشرفت امت اسلامی می‌دانست
اخبار > پاکستان  - رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در همایش بزرگداشت اقبال عنوان کرد

خبرگزاری تسنیم:رئیس موسسه فرهنگی اکو در تهران گفت:اقبال بازگشت به اصالت‌ها را اصلی‌ترین راه پیشرفت امت اسلامی می‌دانست و می‌گفت هیچ گاه حرفی در مخالفت با قرآن نخواهد زد، زیرا اگر کلامی بر خلاف قرآن زده باشد در روز محشر از شفاعت پیامبر محروم می‌شود.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، افتخار حسین عارف، رئیس موسسه فرهنگی اکو در تهران در همایش بزرگداشت اقبال که از سوی سفارت پاکستان در ایران و نیز بنیاد بین‌المللی استاد شهریار برگزار شد به معرفی اندیشه‌های اقبال پرداخته با اشاره به مودت اهل بیت در اندیشه و شعر اقبال لاهوری و شهریار این موضوع را اصلی ترین وجه اشتراک این دو شاعر بزرگ معاصر دانست.
وی با اشاره به اشعار و اندیشه سید محمدحسین شهریار گفت: در مقایسه اشعار شهریار و اقبال جالب‌ترین نکته ‌ای که در بین این دو شاعر وجه اشتراک را تشکیل می‌دهد ابراز ارادت و محبت این دو فرد به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت است، به طوری که در بین شاعران معاصر ایران و پاکستان کمتر شاعرانی در این سطح هستند که در این درجه به اظهار ارادت به خاندان عصمت بپردازند.
عارف با اشاره به شهرت یافتن اقبال لاهوری به مولانای معاصر گفت: اقبال هر روز پس از نماز صبح به مطالعه مثنوی مولانا می‌پرداخته است و از همین جهت است که هم در اظهار محبت نسبت به اهل‌بیت و هم در ارائه اندیشه‌های شورانگیز شباهت قابل توجهی به مولانا دارد.
رئیس موسسه فرهنگی اکو، با اشاره به سخنی از محمد علی جناح ادامه داد: هر جنبش بزرگی فیلسوفی دارد و اقبال هم فیلسوف احیای افکار مسلمانان هند بوده است.
وی در رابطه با مطالعات اقبال شناسی در ایران گفت: من در پاکستان هم به کرات گفته ام که راجع به اقبال در هیچ کشوری به میزان ایران مطالعات انجام نشده است و برخی کارهای اقبال شناسی که در ایران انجام یافته به زبان اردو نیز ترجمه شده است. اقبال در میان عالی‌ترین متفکران ایران هم شناخته شده و محبوب است مثلا مقام معظم رهبری او را ستاره شرق می‌داند و یا مرحوم علی شریعتی اثر ما و اقبال را در مورد اندیشه‌های او می‌نویسد و یا شهید مطهری اقبال را از بزرگترین متفکران اسلامی می‌داند.

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7-2