آخرین مطالب
کد مطلب: 5956
تاریخ انتشار: پنجشنبه 7 دی 1391
گالری اکو میزبان نگاه بشردوستانه‌ی اهالی هنر ایران زمین

هنرمند بدون بمب و مسلسل نوید انسان بودن می‌دهد

هنرمند بدون بمب و مسلسل نوید انسان بودن می‌دهد
اخبار > ایران  - شامگاه ششم دی گالری اکو میزبان هنرمندانی از طیف‌های مختلف هنر و فرهنگ ایران بود. هنرمندانی از عرصه‌‌ی هنرهای تجسمی، سینما، تئاتر و موسیقی آمده بودند تا پیشگام حرکتی بشردوستانه باشند؛ این برنامه به بهانه‌ی پنجاهمین سال تاسیس برنامه‌ی جهانی غذا تدارک دیده شده بود.

به گزارش موسسه فرهنگی اکو، با حضور حجت‌اله ایوبی، فاطمه معتمدآریا، حمید فرخ‌نژاد، بهاره رهنما، شهرام ناظری، نادر مشایخی، خسرو سینایی، سروش صحت، گیزلاوارگا سینایی،‌محسن زارع، یداله کابلی، واحد خاکدان، عباس مشهدی‌زاده، خانواده زنده‌یاد ایرج کریم‌خان زند و نیکول فریدنی و ... همچنین نمایندگانی از سازمان ملل و سفیرانی از کشورهای اروپایی در ایران از 30 تابلوی هنرمندان معاصر و پیشکسوت ایرانی در نگارخانه اکو رونمایی شد.

 

به مردم دنیا نوید می‌دهیم که انسانیت همیشه وجود دارد

خسرو سینایی - کارگردان سینما - نیز در بخش دیگری از این مراسم با تبریک به برگزارکنندگان این برنامه عنوان کرد: از دوران باستان در فرهنگ ما، پیوسته به نیروهای اهورایی و اهریمنی اشاره شده است و فکر می‌کنم اهل هنر اگر هنرمند باشند همواره از دسته اهورایی محسوب می‌شوند.

او اضافه کرد: در کشورهای مختلف، در مقابل فجایعی که رخ می‌دهد، ما هنرمندان با وجود اینکه بمب و مسلسل نداریم، اما ابزاری در اختیار داریم تا به مردم دنیا این نوید را بدهیم که انسانیت همیشه وجود دارد و در نهایت این نیروهای اهورایی هستند که برنده می‌شوند.

سینایی با اشاره به برنامه جهانی غذا و نمایشگاهی که به همین بهانه در نگارخانه اکو برپا شده بود، گفت: شما یک فعالیت سازنده انسانی را به هنر پیوند زده‌اید و این فعالیت هر چند نرم نرم، اما پیشتر و پیشتر می‌رود و از اینکه به اهل هنر توجه کرده‌اید باید قدردان‌تان باشیم و امیدواریم جامعه هنری این فعالیت‌ها را به درستی حمایت کند.

 

امروز برای داشته‌های اندکم احساس کوچکی می‌کنم

فاطمه معتمدآریا - بازیگر سینما و تئاتر- نیز در بخش دیگری از این مراسم بیان کرد: امروز در این جمع احساس "بودن" می‌کنم، زیرا در محفلی قرار گرفته‌ام که هر حرکت، قدم و نگاهی پر از انسانیت،‌ محبت و هنر است.

او ادامه داد: امروز در جایی قرار گرفته‌ام که جزو نادر مکان‌هایی است که به لحاظ تقسیم داشته‌هایم احساس کوچکی می‌کنم . زیرا وقتی می‌بینم هر کدام از این گوهرهای هنری در نهایت بخشندگی،‌ کارهایشان را اهدا کرده‌اند تا به یک حرکت نوع‌دوستانه کمک کنند احساس می‌کنم که چقدر بی مایه هستم و چیزی از دستم برنمی‌آید.

معتمد آریا خطاب به برگزارکنندگان این برنامه گفت: این کار شما هوشمندی و درایت می‌خواهد که برای یک حرکت انسان‌دوستانه از ابزار هنر استفاده کنید، زیرا که برندگی هنر از هر چیز دیگری با اهمیت‌تر است و وقتی ما یک آفرینش هنری به وجود می‌آوریم کار بزرگی کرده‌ایم و به همین دلیل افتخار می‌کنم هنرمندانی در ایران هستند که با آثارشان باعث سربلندی تک تک ما می‌شوند.

 

حضور شما نشان می‌دهد که رسالت ما برای همه قابل درک است

نگار گرامی‌فر - نماینده برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در ایران -در این مراسم با قدردانی از هنرمندانی که بار دیگر برای حرکتی بشردوستانه پیشگام شده بودند، گفت: برنامه جهانی غذا بازوی کمک رسانی سازمان ملل متحد است و در کنار سایر سازمان‌ها فعالیت می‌کند و این مراسم به بهانه پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان برنامه جهانی غذا نوعی قدردانی از هنرمندانی است که آثار خود را اهدا کرده‌اند.

او اضافه کرد: این گردهمایی و حضور تک تک شما در این مراسم نشان می‌دهد که رسالت ما برای همه قابل درک است و به ویژه هنرمند و فرهیختگان به عنوان افراد تاثیرگذار جامعه از جمله حامیان واقعی ما هستند که در کنارمان حضور پیدا کرده‌اند.

او همچنین از تلاش‌ها و همکاری داوطلبانه «شکوفه ملک‌کیانی» برای جمع آوری آثار این 30 هنرمند تجلیل کرد و افزود: او به صورت افتخاری به عنوان مشاور هنری برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد همکاری می‌کند و یک انسان‌دوست واقعی‌ست که جمع شدن تک تک شما نتیجه زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی‌ اوست.

گرامی همچنین از حضور حمید فرخ‌نژاد در جمع هنرمندان قدردانی کرد و گفت: طی چند سالی که برنامه جهانی غذا در ایران فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد، هنرمندان بسیاری همواره در کنارمان حضور داشتند و از این جمله حمید فرخ‌نژاد است که هیچ گاه ما را برای انجام کارها تنها نگذاشت.

در این نمایشگاه آثار اهدایی -نقاشی و مجسمه- از حسین احمدی‌نسب، ناهید آرین،‌ مصطفی اسداللهی، احمد اسفندیاری، فاطمه امدادیان، غلامحسین امیرخانی، احمد امین‌نظر، رضا بانگیز، صادق تبریزی،‌ محمد ابراهیم جعفری، ابراهیم حقیقی،‌ واحد خاکدان، بهرام دبیری، حسین‌علی ذابحی، جلیل رسولی، ایرج کریمخان زند، مریم زندی، گیزلا وارگا سینایی، سعید شهلاپور، منصور طبیب‌زاده، کامران عدل،فخرالدین فخرالدینی، رعنا فرنود، نیکول فریدنی، یداله کابلی خوانساری، حسین کاشیان، پرویز کلانتری، فخری گلستان، فریده لاشایی،‌ رضا لواسانی،‌حسین محجوبی، نصراله مسلمیان، سیراک ملکنیان و اکبر میخک ارایه شد.

در ادامه مراسم نیز با حضور شهرام ناظری، فاطمه معتمدآریا،‌خسرو سینایی، نگار گرامی، دارا دربندی و حمید فرخ‌نژاد لوح تقدیری به هنرمندان حاضر در این مراسم که تابلوهای خود را به پنجاهمین سالگرد تاسیس برنامه جهانی غذا اهدا کرده بودند، تقدیم شد.

سرزمین ما برای اندیشه‌های انسان‌مدارانه مرکز فائوی جهان است

یدالله کابلی - هنرمند خوشنویس - هنگام دریافت لوح تقدیر خود گفت: پیش از این بارها درباره فسلفه فائو و جایگاه آن در جهان تحقیق کرده و شنیده بودم و امروز دریافتم سرزمین ما به لحاظ اندیشه‌های انسان‌مدارانه از هزاران سال پیش مرکز فائوی جهان بوده است و از این جهت به خود می‌بالم که در زمینه رشد بشری از جمله برجسته‌ترین مردمانی هستیم که می‌توانیم حرکت‌های بشردوستانه انجام دهیم.

این مراسم با عکس یادگاری هنرمندان تمام شد.

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7-2