آخرین مطالب
کد مطلب: 15314
تاریخ انتشار: سه شنبه 19 اسفند 1399
روایت سرور بختی از بازگشت به مکتب تاریخی همگرایی منطقه ای:

از آنکارا تا اسلام آباد، "جندی شاپور" را از خود بدانند

از آنکارا تا اسلام آباد،
اخبار  - آقای سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو طی سخنانی در سومین کنگره بین المللی، "جندی شاپور" تاکید کرد: بیایید دوباره به روزگار «جندی شاپور» برگردیم و همگی «جندی شاپوری» شویم تا دوباره فارغ از هر قوم، نژاد و رنگی به «دانش و دوستی» تعظیم کنیم. تا بدینوسیله پلی به سوی بانیان بهشت گمشده ای بزنیم که نه تنها نخستین نظامنامه آموزش عالی جهان را به رشته تحریر در آوردند بلکه «مکتب جندی شاپور» را هم به عنوان مرامنامه همگرایی و دوستی های منطقه ای برای ما به یادگار گذاشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، متن کامل سخنرانی آقای سرور بختی در سومین کنگره بین المللی جندی شاپور بدین شرح است:

مثنوی ما دکان وحدت است                        «غیروحدت» هرچه بینی، آن بت است

 

به نام آنکه جان را فکرت آموخت

به حضور تمام اندیشمندان محترم حاضر در این نشست بین المللی سلام و درود می فرستم و سخنرانی درباره «جندی شاپور» را مایه افتخار خود می دانم.

تلاش برای ایجاد همگرایی منطقه ای وظیفه اصلی ما در موسسه فرهنگی اکو است که مبنایی به نام «هویت مشترک» دارد. هویتی برگرفته از تاریخ و تمدن بزرگ این سرزمین، که فراتر از غبار مرزهای جغرافیایی در زلالی آینه اشتراکات فرهنگی باید آن را جست.

«جندی شاپور» از این منظر، «نماد هویت شرقی» ماست که در زمان جاهلیت بشری، پایه گذار نخستین مرکز علمی جهانی شد و چشم انداز دنیای نوینی را در برابر آدمیان گشود.

امروز تمام شما اندیشمندان از زوایای مختلف به بررسی عظمت تمدن آفرین «جندی شاپور» خواهید پرداخت و من گوش دل خواهم سپرد بر سخنان نغزتان. پس سخن کوتاه می کنم و تنها خواسته ام از شما بزرگان علم و ادب و حکمت را مطرح می کنم که بیایید دوباره به روزگار «جندی شاپور» برگردیم و همگی «جندی شاپوری» شویم تا دوباره فارغ از هر قوم، نژاد و رنگی به «دانش و دوستی» تعظیم کنیم. تا بدینوسیله پلی به سوی بانیان بهشت گمشده ای بزنیم که نه تنها نخستین نظامنامه آموزش عالی جهان را به رشته تحریر در آوردند بلکه «مکتب جندی شاپور» را هم به عنوان مرامنامه همگرایی و دوستی های منطقه ای برای ما به یادگار گذاشتند.

سروران ارجمند! عالی مقامان!

احیای جندی شاپور احیای بنا و شهر نیست، احیای «تفکر و مکتب» است. تفکری که اگر همین امروز هم باشد با صدایی بلند از اعماق تاریخ فریاد بر می آورد که «جندی شاپور» نه فقط متعلق به ایران که متعلق به تمام ملتهای حوزه تمدنی اکو است که در گوشه گوشه آن از «آنکارا تا اسلام آباد» می توانند جندی شاپور را از خود بدانند و به آن افتخار کنند.

دوستان!

گرامیداشت «جندی شاپور» گرامیداشت دیروز نیست، چراغ راه فردای ماست.

 

هرکسی کو دور ماند از اصل خویش                     باز جوید روزگار وصل خویش

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 8-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 8-1