آخرین مطالب
کد مطلب: 14875
تاریخ انتشار: جمعه 24 بهمن 1399

"جندی شاپور" نماد دانشگاههای منطقه اکو

اخبار  - آیین امضای تفاهمنامه همکاری موسسه فرهنگی اکو و دانشگاه جندی شاپور دزفول با حضور روسای این دونهاد، رئیس منتخب بنیاد علمی اکو، فرماندار ویژه و نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، روز پنج شنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۹ در محل سالن آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، سرور بختی رئیس این نهاد بین‌المللی طی سخنانی در این مراسم خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنم در شهر دزفول و دانشگاه جندی شاپور هستم؛ مشاهده عظمت این شهر کهن و بازدید از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی دزفول، خستگی

 لذت بخشی بود.

 

وی افزود: امروز یادداشت تفاهمنامه همکاری بین موسسه اکو و دانشگاه جندی شاپور دزفول امضا شد که یکی از مهمترین نکاتی که در این یادداشت درج شده همکاری فراگیر بین این دانشگاه و سایر دانشگاههای کشورهای عضو اکو است.

رئیس موسسه فرهنگی اکو، هدف این موسسه را شبکه سازی بین دانشگاه‌ها بیان کرد تا بتوانند بدون مانع با یکدیگر همکاری داشته و یکدیگر را بهتر بشناسند.

بختی ادامه داد: میراث غنی دانشگاه جندی شاپور دزفول باید حفظ و به منطقه اکو و جهانیان معرفی شود.

وی همچنین بیان کرد: در هفته های آتی نخستین نشست روسای دانشگاه‌های کشورهای عضو اکو برگزار خواهد شد که از رییس دانشگاه جندی شاپور دزفول دعوت می شود به عنوان مهمان ویژه در این نشست سخنرانی، و ظرفیت‌های علمی و تاریخی این دانشگاه را بیان کنند.

رئیس موسسه فرهنگی اکو در خاتمه گفت: همه دانشگاه‌های عضو اکو باید بدانند قدیمی‌ترین دانشگاه جهان در دزفول واقع شده است.

بنا بر همین گزارش رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور در آیین امضای این تفاهمنامه در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه گفت: سازمان منطقه‌ای اکو با عضویت ۱۰ کشور و جمعیتی افزون بر ۵۰۰ میلیون نفر با اشتراکات فرهنگی و تمدنی برای نزدیک شدن هرچه بیشتر این کشورها، و از بین بردن فاصله‌ها در تلاش است.

محمد رضا عصاری افزود: در جهان دوقطبی ظالمانه، بیش از هرچیز نیازمند تجدید پیوند با ملت‌هایی هستیم که با آنها اشتراکات فراوانی داریم.

وی اظهار امیدواری کرد تا پیوند اشتراک دانشگاه جندی شاپور دزفول و موسسه فرهنگی اکو زمینه اجرایی شدن همکاری‌ها را فراهم کند.

رییس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: امیدواریم این ارتباط موجب توسعه فرهنگی، علمی و اقتصادی در منطقه شود.

عصاری ادامه داد: دانشگاه جندی شاپور دزفول سال آینده میزبان دانشگاه‌های عضو اکو خواهد بود.

فرماندار ویژه دزفول نیز طی سخنانی در این آیین گفت: ظرفیت‌های علمی، فرهنگی، هنری و باستانی دزفول زبانزد است و وظیفه ما این است که در راه نمایان کردن این ظرفیت‌ها از همه توان استفاده کنیم.

علی فرهمندپور وجود دانشگاه جندی شاپور در حدود یکهزار و ۸۰۰ سال پیش در دزفول را مایه افتخار دانست و افزود: علم در اینجا پایه ریزی شده و این امر باید به بهترین نحو در دنیا معرفی شود.

وی ادامه داد: با وجود ظرفیت‌های فراوان و خلق بهترین‌ها توسط نیاکان ما در دزفول که با کمترین امکانات صورت می گرفت، اما برخی ظرفیت‌ها مغفول مانده‌اند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود و گفت: مرکبی که انسان‌های عالم و آگاه برای نشر علم مصرف می‌کنند بالاتر از خون شهداست زیرا علم و آگاهی آنها افرادی شهیدپرور تربیت می‌کنند که از خاک وطن دفاع می‌کنند.

سید احمد آوایی از افرادی که کمر همت بسته و در تلاشند که دزفول و پیشینه آن را به دنیا بشناسند قدردانی کرد و افزود: وجود دانشگاهی با قدمت جندی شاپور در دزفول مایه افتخار است؛ امیدواریم از فرصت‌ها برای معرفی این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

دکتر طیبی رئیس منتخب بنیاد علمی اکو نیز طی سخنان کوتاهی در این مراسم ضمن بیان نکاتی درباره ضرورت گسترش همگرایی علمی در منطقه اکو، همراهی خود را با آقای سرور بختی در این سفر، نشانه گسترش همکاری های موسسات فرهنگی و علمی اکو دانست و بر تداوم و تحکیم این همکاری ها تاکید کرد.

شایان ذکر است سرور بختی در جریان سفر سه روزه به دزفول، ضمن بازدید از ظرفیت‌های طبیعی و دیدار با اهالی فرهنگ و هنر این شهر با قدمت، تفاهمنامه همکاری بین موسسه فرهنگی اکو و دانشگاه جندی شاپور دزفول را امضا کرد.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 6-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 6-1