آخرین مطالب
کد مطلب: 14859
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 بهمن 1399

وبینار " مساله و تجربه کرونا در افغانستان" در موسسه فرهنگی اکو برگزار شد

وبینار
اخبار  - وبینار " مساله و تجربه کرونا در افغانستان" توسط موسسه فرهنگی اکو و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری روز دوشنبه 20 بهمن ماه 1399 برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، بیش از یکسال از اپیدمی کرونا بر جهان امروز گذشته است و با وجود اینکه جهان راههای بدیلی را جهت مصون ماندن و کار و فعالیت در شرایط جدید یافته است، اما جوامع همچنان متاثر از این شیوه جدید زندگی است. در همین رابطه مساله و تجربه کرونا در افغانستان به ویژه در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری موضوع وبینار امروز بود که به ادامه سلسله نشست های تاثیرات کرونا بر میراث فرهنگی از سوی موسسه فرهنکی اکو و سازمان میراث فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این وبینار سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو به عنوان سخنران افتتاحیه برنامه به موضوعات متنوعی در این خصوص اشاره نموده و خاطر نشان کرد: "اپیدمی کوید 19 در پهلوی گرفتن فرصتهای حضور و با هم بودن، باعث از بین بردن برخی مشاغل، تاثیرات منفی بر اقتصاد خصوصا در عرصه گردشگری و صنعت توریسم، کاهش تولیدات و تجارت صنایع مختلف کوچک و بزرگ، تعطیلی و ضربه زدن به مراکز تفریحی و ورزشی، هتل ها و مراکز هنری و فرهنگی شده است.  اما نگاهی عمیق تر بر همین عرصه ها نشان می دهد که پیشرفت های تکلنوژیکی که در این مدت چشم گیر بوده است به انسان گیرافتاده در اپیدمی کوید 19 راههای نجاتی را جهت پیشبرد فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی خویش نشان داده است. یک نمونه از تاثیرات ملموسی که ما در موسسه فرهنگی اکو در دوران اپیدمی  و با بهره گیری از فناوریهای نوین تجربه کرده ایم، برگزاری جلسات آنلاین و برنامه ها آموزشی و فرهنگی مانند بزرگداشت مفاخر، مصاحبه ها، برنامه های آموزشی رایگان، نمایشگاههای هنری و رونمایی های کتاب به صورت مجازی و آنلاین بوده است که تجربه ای آموزنده و منحصر بفرد در اختیار من و همکارانم قرار داد. ما آموختیم که چطور مغلوب تاثیرات منفی کوید- 19 نشویم و به فعالیت موثر ادامه دهیم. آموختیم تهدید ها را تبدیل به فرصت نموده و با هم بودن را به گونه ای متفاوت و با بهره گیری از تکنالوژیهای ارتباطی تجربه کنیم".

سرور بختی ادامه داد، در این مدت موسسه فرهنگی اکو دهها برنامه هنری، آموزشی و فرهنگی را به منطقه تقدیم نموده است و با تغییر استراتژی در برنامه ها، کارکرد این نهاد در عرصه آموزش آنلاین و چاپ کتاب چشم گیر تر از گذشته بوده است.

رییس موسسه فرهنگی در خاتمه گفت: "امیدوارم دوران این اپیدمی به زودی به پایان برسد و ما در کنار بهره گیری از اثرات مثبت آن و تجربه ای که در این مدت حاصل نموده ایم، با رویکردی جدید به تولید و ارائه برنامه های هنری و فرهنگی اقدام نماییم. مطمئن هستم جهان پس از کرونا، جهانی پویا و پرشتاب خواهد بود و خصوصا در عرصه توریسم و گردشگری رشد چشم گیری را خواهیم دید".

سخنران دوم این نشست، نورآغا نوری رییس موسسه باستانشناسی افغانستان بود. نوری تاثیرات کرونا در افغانستان را بر ساحات باستانی، موزه ها، کتابخانه ها و آرشیف ها، ادبیات و هنر و رقص و موسیقی به بررسی گرفت. وی همچنین به برنامه های لغو شده فرهنگی و آموزشی بین المللی در اثر کرونا اشاره نمود.

رییس موسسه باستانشناسی افغانستان گفت: طی ۴۰ سال گذشته میراث فرهنگی افغانستان تهدیدات جدی را بر اثر جنگ های داخلی، حفریات غیر قانونی و قاچاق آثار، تغیرات اقلیمی، کمبود بودجه، عدم ظرفیت مناسب کارکنان و  تروریزم مشاهده نموده است. اما کرونا در مدت بسیار کوتاه بر حوزه میراث فرهنگی خصوصا باستانشناسی تاثیرات مستقیم و بسیاری داشته است. بطور مثال  از اثر کرونا پروژه های بسیار مهم بازسازی آبدات تاریخی و تحقیقات باستان شناسی مانند پروژه حفریات مس عینک، بلخ و ستوپه توپ دره ولایت پروان و بسیاری دیگر لغو و بودجه آنها نیز کنسل شد. همچنین کمکهایی که از نهادهای بین الملی در زمینه باستانشناسی و پروژه های حفریات دریافت می شده است نیز، معطل قرار گرفت. کاهش تحقیقات میدانی در حوزه باستانشناسی از جمله فعالیتهای دیگری بود که نوری در سخنان خود به آن اشاره نمود. فرصت یافتن قاچاق چیان آثار باستانی و حفریات غیرقانونی از جمله مسائلی بود که وی ضمن اشاره به تعطیلی پروژه های حفریات ساحات باستانی به آنها به عنوان تاثیرات منفی کرونا در حوزه باستانشناسی مورد مطالعه قرار داد.

در کنار این تاثیرات منفی نوری به تاثیرات مثبت و فرصت هایی که کرونا در حوزه باستانشاسی داشته است به طور بسیط اشاره نموده و گفت کرونا باعث شد روابط و همکاری های آنلاین این نهاد با موسسات و نهادهای بین المللی افزایش یابد و  در زمینه مقابله با کرونا همکاری های مالی و فنی با این نهاد صورت گیرد.

نورآغا نوری ادامه داد: ویروس کرونا مانند سایر کشور های جهان تمام امور زندگی افغان ها را نیز متاثر ساخته است. بخش میراث فرهنگی از جمله میراث فرهنگی غیر ملموس به دلیل محدودیتهای قرنطینه مستقیما متاثر گردیده است. او در پایان گفت بجای برنامه های جاری و عادی در کشور، برنامه هایی مانند مشاعره و تیاتر آنلاین ، نشر فیلم از رسانه های دیجتالی جهت برجسته ساختن اهمیت میراث فرهنگی در همدلی و ملت سازی، اجرای برنامه های موسیقی به شکل آنلاین، راه اندازی کنفرانسهای ملی و بین المللی به شکل انلاین و معرفی ساحات و آثار باستانی از طریق رسانه های اجتماعی از تجربه های مثبتی بود که اپیدمی کرونا در جامعه افغانستان به وجود آورد.  

سخنران سوم برنامه مرتضی عزیزی رییس توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان بود. عزیزی پیرامون تاثیرات کرونا بر صنعت توریزم در افغانستان صحبت نمود. او گفت کرونا باعث کاهش 60 تا 80 درصد در فعالیتهای صنایع توریستی شده است. عزیزی در زمینه تاثیرات منفی کرونا بر شرکت های ترانسپورت هوایی گفت بیش از صد میلیون دلار به شرکتهای ترانسپورت هوایی افغانستان خسارت وارد شده است و در همین رابطه بیش از 1700 شرکت خصوصی توریستی فعالیتهای خویش را تعطیل کرده اند. همچنین 120 هتل در کشور به دلیل عدم وجود گردشگر متضرر شده است. مکانهای توریستی خصوصی و صنایع دستی و راهنماهای گردشگری، هتل ها و رستوران های بین راهی  از جمله مشاغل و بخشهای دیگری است که در افغانستان با آمدن کرونا متضرر شده اند که این خود به افزایش سطح فقر در کشور انجامیده است.

عزیزی ضمن اشاره به اختصاص مبلغ 1.2 میلیارد دلار کمکهای دولت جهت مبارزه با کوید 19 و کمکهای معیشتی به مردم، افزود ایجاد محدودیت های گشت و گذار و تعطیل شدن کسب و کار و مشاغل توریستی باعث قطع شدن درآمد مردم از این صنعت و افزایش فقر و بیکاری شده است. پدیده ای که تمام جهان در یک سال گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده است.

رییس توریسم افغانستان خسارات کوید 19 بر صنعت توریسم در افغانستان را در بخش های ترانسپورت هوایی وزمینی، راهنمایی توریستی خارجی و داخلی، تفریحگاهها و جاذبه های توریستی، تولید و فروش صنایع دستی، ارتقای ظرفیت و اموزش کارکنان بخش توریسم بررسی نموده و گفت کرونا حتی روی تعدیل قانون توریسم و پالیسی های ملی و طرزالعمل های مربوط نیز تاثیرات منفی گذاشته است و باعث کندی روند تصویب قوانین نیز شده است.

عزیزی در پایان اظهار امیدواری کرد که بعد از کرونا شاهد خدمات توریستی متفاوت و بهتری در افغانستان خواهیم بود و روشهای مهمانداری و هتل داری به طور کلی با توجه به فرصت هایی که به وجود آمده، پیشرفت خواهد کرد. همچنین وی به معیارها و استاندارهای جدیدی اشاره کرد که توسط سازمان جهانی توریسم ارائه و از سوی نهادها و شرکتهای خدمات توریستی بکار گرفته خواهد شد.

قابل ذکر است این جلسه توسط دکتر علیرضا حسن زاده عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اداره گردید. در خاتمه نشست نیز سخنرانان به سئوالات مطرح شده از سوی اعضای پژوهشگاه و نیز مهمانان دیگر پاسخ دادند.

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+3