آخرین مطالب
کد مطلب: 14857
تاریخ انتشار: دوشنبه 20 بهمن 1399
" برگزاری وبیناری بین المللی درباره زندگی و آثار علیشیر نوایی"

ادیب دولتمردی که سفیر دائمی دوستی ملتها شد

ادیب دولتمردی که سفیر دائمی دوستی ملتها شد
اخبار  - به مناسبت 580 سالگی امیر علیشیر نوایی، سیاستمدار و شاعر بزرگ منطقه با همکاری موسسه فرهنگی اکو و سفارت ازبکستان در تهران وبینار بین المللی "آثار علیشیر نوایی، دست آورد علمی و فرهنگی منطقه" در روز دوشنبه، 8 فوریه سال 2021 برابر با 20 بهمن ماه سال 1399 برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، آقای سروَر بختی، رئیس این نهاد بینالمللی، طی سخنانی در آغاز این نشست، ضمن خوشامدگویی به سخنرانان و مخاطبان بیان داشت: اشتراکات تاریخی، ادبی و فرهنگی، طی روزگاران گذشته، سرزمین‌‌های متمدن اکو را به‌گونه‌ای یکپارچه به یکدیگر پیوند داده و برای متفکران این منطقه پهناور، امکان ترسیم تصویری روشن از تمدن بزرگی که بر بنیاد اصول هم‌زیستی و تعامل انسانیِ استوار، پی‌ریزی شده، فراهم آورده است. تاریخ و تمدن سرزمین‌های اکو، مزین به نام نوابغی ا‌‌ست که با آثار ماندگارشان، جریان فرهنگ و هنر منطقه را به اوج رسانده‌‌اند. شخصیت‌های نام‌آور این حوزه تمدنی، در عرصه‌های گوناگون علمی، ادبی و هنری، با آفرینش آثار فاخر در طول سده‌ها، نقش مؤثری در پیشرفت فرهنگ و تمدن جوامع بشری ایفا کرده‌اند. مفاخری همچون رودکی، فردوسی، ناصرخسرو، حافظ، مولانا، خلیل‌الله خلیلی، مختوم‌قلی فراغی، آبای قونان‌‌‌‌‌‌بایف و امیرعلیشیر نوایی، با آموزه‌های علمی و معنوی خود توانسته‌اند، به‌عنوان سخنگویان این سرزمین ادب‌پرور ظاهر شوند و قلمرو زبان و فرهنگ ملل اکو را توسعه بخشند.

آقای سروَر بختی تصریح کرد: امیرعلیشیر نوایی که از هرات برخاسته و در سمرقند بالیده، از متفکرانی‌‌ است که در عرصه‌های عرفان، موسیقی، نقاشی، زبان‌‌شناسی، به‌ویژه شاعری و نویسندگی، خوش درخشیده و آثار گران‌سنگی در ادب ترکی و فارسی از خود برجای گذاشته است. ذواللسانین، متخلص به فانی و نوایی، شاعر پرآوازه روزگار تیموری است که به سال 844 هـ ق / 1441 م در هرات متولد شد و در سال 906 هـ ق/ 1501 م چشم از جهان فروبست. وی در طول سی سال که عهده‌دار امور درباری و سیاسی بود، جریان نوین فرهنگی و هنری عصر خود را پی افکند و با ایجاد حلقه‌ای از علما و هنرمندان، به شیوه‌های مختلف، از دانشمندان هرات حمایت کرد و این شهر را به مرکز فرهنگی آن روز مبدل نمود. البته بدون تردید علیشیر نوایی همان‌قدر می‌تواند به افغانستان تعلق داشته باشد که به ازبکستان، آذربایجان، ایران، تاجیکستان و سایر کشورهای هم‌‌زبان و هم‌‌فرهنگ منطقه اکو؛ زیرا وی از چهره‌‌های ماندگاری‌‌ست که علاوه بر نقش بینافرهنگی، سبب نوزایی فرهنگی عظیمی شده است. او با ساخت ابنیه فرهنگی و علمی که شامل مسجد، مدرسه و خانقاه است، به شیوه‌های مختلف بر این جریان فرهنگی تأثیر گذاشت.

جناب آقای دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز از اقدام موسسه فرهنگی اکو و سفارت ازبکستان در امر پاسداشت مشاهر منطقه گفت: در دنیای امروز ما سفیرانی داریم که طبق تشریفات معمول مدت کوتاهی ماموریت دارند و آنها سفرای سیاسی هستند. ولی در کنار این سفیرانی داریم که آنها را ملت ها و مردم پذیرش می کنند و ماموریت آنان پایان ندارد که امیر علیشیر نوایی، شاعر بزرگ از جمله آنهاست.

آقای حداد عادل در ادامه گفت: یاد و خاطره و آثار ارزشمند علیشیر نوایی در ذهن و قلب مردمان منطقه جای ویژه دارد و استوارنامه این سفیر فرهنگی منطقه همیشه استوار است. در منطقه ما مردمان مختلف زندگی دارند و افکار و اندیشه و شخصیت معنوی امیر علیشیر نوایی این ملت ها را به هم پیوند می زند. ایشان در مناطق مختلف منطقه ما زندگی و تحصیل و فعالیت داشته است و با کارهای مفید مردمی و امور دیوانی و تالیف آثار گران قدر پیوندی میان ملل و مردم ایجاد نموده است. سال ها می باید تا در آسمان ادب و فرهنگ چنین ستاره ای طلوع کند. باید در کشورهای منطقه آثار این بزرگ مرد منتشر و جهت پاسداشت یاد او برنامه های متنوع برگزار گردد.

آقای بهادر عبدالله اف، سفیر ازبکستان در تهران ضمن قدردانی از ابتکار ریاست موسسه فرهنگی اکو جهت برگزاری این نشست ارزشمند تاکید کرد: میراث گرانبهای شاعر بزرگ و متفکر، نخبه‌ی سرشناس و دولت‌مردِ بزرگ حضرت میرعلیشیرنوایی از جایگاه خاصی نه تنها در تاریخ رشد و توسعه‌ی ادبیات ازبکی و جهانی بلکه در فرهنگ ملی و ادب جهان‌بینی مردم ما نیز برخوردار می باشد. آن بزرگوار در اشعار همیشه زنده‌ی خود با استفاده از امکانات بی‌حد و غنی، همچنین زیبا وجذاب زبان مادری آرمان‌های بلند انسان‌دوستی و ارزش‌های بشری را سروده و در دل‌های میلیون‌هامردم اخلاصمند ماندگاری را به خود کسب نموده است.

سفیر ازبکستان در تهران ضمن یادآوری از نکوداشت این دولت مرد فرزانه در ازبکستان افزود: اتفاق بزرگی که در زندگی فرهنگی مردم ازبکستان در سال‌های اخیر افتاد این بود که با فرمان ریاست محترم جمهوری ازبکستان، دانشگاه دولتی زبان و ادبیات ازبکی به نام میر علی شیر نوایی به فعالیت خود شروع کرد، در ازبکستان و چند کشور خارجی مجسمه‌های جدیدی به افتخار ایشان گذاشته شد و همچنین کلیات ایشان مجددا انتشار یافت، منجمله در پارک ملی ازبکستان در شهر تاشکند که نام ایشان را دارا می‌باشد خیابان شعرا ایجاد گردید.

جناب آقای دکتر نظام الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران نیز برگزاری نشست مذکور را تبریک گفت و ضمن یادآوری از خدمات ارزنده این شخصیت نامدار تاکید کرد: نظام‌الدّین علیشیر نوایی از نامدارترین دولتمردان و فرهنگ‌گستران دوران تیموری بود که مورخان او را به عنوان وزیر نیکو‌صفت و دانشمند و رعیت پرور و خردمند ستوده‌اند. کارنامة نوایی به حدّی درخشان، پروسعت و ارزشمند بود که نقش او را در اعتلای دولتداری و فرهنگ و تمدّن عهد تیموریان با سهم برجسته و ماندگار وزیران فرزانة مشرق زمین، مثل بزرگمهر بختگان در عهد سامانیان، برمکیان در عهد عبّاسیان، بلعمیان و جیهانیان در عهد سامانیان، نظام‌الملک در عهد سلجوقیان و دیگران می‌توان به دایرة قیاس کشید، زیرا نوایی با فعالیّتها و ابتکارات فرهنگ‌گسترانة خود مثل وزیران فرزانة گذشته تحوّلات عظیم فرهنگی و هنری را در زمانش پی ‌افکنده بود.

سفیر تاجیکستان در ادامه به نوایی پژوهی در تاجیکستان و دوستی علیشیر نوایی با مولانا عبدالرحمان جامی اشاره نموده گفت: در تاجیکستان ما نیز تحقیق آثار و شناخت افکار امیر علیشیر نوایی از جایگاه شایسته و بایسته برخوردار است. در این راستا خدمات علاّمه صدرالدّین عینی، بنیان‌گذار ادبیات نوین تاجیک بزرگ است. علاّمه عینی در اثر ماندگار خویش، "نمونة ادبیات تاجیک" و بویژه در رسالة "علیشیر نوایی" که به مناسبت پانصدسالگی نوایی تألیف و منتشر شده بود، به تحقیق احوال و آثار این شاعر و متفکّر بزرگ روی آورده بود. علاّمه عینی در رسالة مذکور به موضوع دوستی مولانا جامی و علیشیر نوایی عمیق پرداخته و آن را مظهر دوستی دو خلق برادر تاجیک و ازبک خوانده بود. دوستی جامی و نوایی تنها رمز دوستی تاجیکان و ازبکان نیست، بلکه فراتر از آن، رمز دوستی و مشترکات فرهنگی ملّتهای فارسی‌زبان و ترکیزبان است.

پس از پخش کلیپی که با موسیقی و عکس مجسمه و تندیس های امیرعلیشیر نوایی در کشورهای منطقه تهیه شده بود، قسمت علمی نشست ادامه یافت که در آن جناب آقای دکتر عبدالرسول ایشان بابایف، سرپرست موزه علیشیر نوایی آکادمی علوم ازبکستان، جناب آقای دکتر حسین محمدزاده صدیق، پژوهشگر ایرانی و دارنده نشان دوستی ازبکستان، جناب آقای دکتر خلیل الله افضلی، مدیر موسسه پژوهشی بایسنغر در هرات افغانستان، جناب آقای دکتر مقصود اسداف، کارشناس ارشد موسسه زبان، ادبیات و فولکلور آکادمی علوم ازبکستان، جناب آقای دکتر غلامرضا مستعلی پارسا، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، جناب آقای پروفسور ابراهیم حق قل اف، رئیس گروه زبان، ادبیات و فولکلور آکادمی علوم ازبکستان،جناب آقای دکتر بهرام امیراحمدیان، استاد دانشگاه و محقق سرشناس ایرانی و جناب آقای دکتر بهروز بیک بابایی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی به بحث و بررسی پیرامون احوال و آثار امیر علیشیر نوایی پرداختند.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7-2