آخرین مطالب
کد مطلب: 14320
تاریخ انتشار: یکشنبه 30 آذر 1399
در نشست بین‌المللی گرامیداشت یلدا مطرح شد:

آرزوی صلح در شب یلدای همبستگی منطقه‌ای

آرزوی صلح در شب یلدای همبستگی منطقه‌ای
اخبار  - نشست بین‌المللی یلدای همبستگی منطقه‌ای با آرزوی صلح و دوستی برای ملت‌های حوزه تمدنی اکو شامگاه شنبه مورخ 29 آذرماه 99 برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، آقای سرور بختی رئیس مؤسسه فرهنگی اکو طی سخنانی در این نشست مجازی با تأکید بر قدمت 7000 ساله میراث ناملموس همچون «یلدا» به معرفی مفاهیم عمیق نهفته در آن اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد «یلدای همبستگی منطقه‌ای» گامی حیاتی در زمینه حفظ میراث‌فرهنگی حوزه تمدنی اکو باشد.


آقای غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و رئیس بنیاد سعدی به‌عنوان دومین سخنران این نشست بین‌المللی به بررسی ابعاد مختلف عرفانی و علمی شب یلدا پرداخت و با اشاره به برخی از افسانه‌های مرتبط به این آیین کهن از انس تاریخی ایرانیان با آسمان و خورشید و ماه و ستارگان در دو نقطه "اعتدالین" و "انقلابین" گفت.

آقای خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیگر سخنران نشست «یلدای همبستگی منطقه‌ای بود» که با ابراز خرسندی از نگاه فرهنگی و بین‌المللی به آیین تاریخ یلدا از حرمت گذاشتن تاریخی فارسی زبانان به نور و امید و خورشید گفت و اظهار امیدواری کرد به‌زودی شاهد ثبت جهانی شب یلدا به‌عنوان میراث ناملموس در مجامع بین‌المللی و فرهنگی باشیم.

آقای عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران به‌عنوان چهارمین سخنران نشست «یلدای همبستگی منطقه‌ای» آیین‌های یلدایی در کشور افغانستان گفت و آرزو کرد با پایان رسیدن شب تاریک جنگ در افغانستان شاهد جشن‌های باستانی مشترک با کشورهای همسایه در افغانستان باشیم.

آقای نظام‌الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران ضمن قدردانی از برگزاری نشست «یلدای همبستگی منطقه‌ای» از آیین‌های باستانی منطقه اکو به‌عنوان مظهر همبستگی ملت‌ها نام برد و با اشاره به برخی از رسوم مردم تاجیکستان در گرامی داشت یلدا اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود یلدا همبستگی فرصتی برای حفظ و احیای میراث تاریخی مردمان کشورهای منطقه اکو باشد.

آقای آوازبیک عبدالرزاق اف، سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران ضمن تبریک فرارسیدن شب یلدا از فرهنگ مشابه مردم کشورش درباره شب یلدا گفت و از ابتکار عمل برگزارکنندگان نشست یلدای همبستگی قدردانی نمود.

آقای پاکتچی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و رییس پژوهشکده دانشنامه نگاری به تبیین مسئله یلدا به‌عنوان یک مسئله بین‌نسلی در بین کشورهای حوزه تمدنی اکو پرداخت و از یلدا به‌عنوان فرصتی برای مقابله با بحران از هم گسستگی بین نسل‌ها نام برد که می‌تواند زمینه استفاده نسل جدید را از هوشمندی نیاکان ما برای استفاده رسوم یلدا برای رسیدن به صبح صادق و دوباره زنده شدن امید فراهم نماید.

شایان‌ذکر است مؤسسه فرهنگی اکو به‌عنوان میزبان نشست «یلدای همبستگی منطقه‌ای» نسبت به تهیه ویدئوهایی از گرامیداشت رسوم یلدا در کشورهای منطقه اکو نیز اقدام کرده بود که در فواصل سخنرانی‌های این نشست بین‌المللی به نمایش گذاشت.

 

 

 

  • نسخه چاپی
  • اشتراک گذاری
  • ارسال به دوستان
  • ارسال نظر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-4